SK Rakovník – Union Čelákovice 0:2 (0:0)

Ve šlágru kola hraného skoro za letního počasí se domácí museli obejít bez čtyř hráčů základní sestavy (Polák, Vaidiš, Mžourek, Rencsok), kterým start nedovolilo zranění, nemoc nebo trest. Chyběl i Pavel Franěk, jenž plnil povinnosti ligového rozhodčího. Přesto byli vprvním poločase aktivnější než jejich soupeř. První větší příležitost otevřít brankový účet měl již v5. minutě Isteník, ale míč pár kroků před brankou mu pořádně nesedl na kopačku a stal se lehkou kořistí gólmana. Hosté poprvé vážněji zahrozili až ve 20. minutě, kdy téměř na brankovém čáře nekrytému Skuhravému chybělo jen málo, aby nasměroval centr Hakla do sítě. Poté museli diváci plných dvacet minut čekat na další vzrušující okamžik, o který se po trestném kopu Hlavsy postaral učebnicovou hlavičkou zvelkého vápna Kapoun. Blýskl se ale i čelákovický brankář, který merunu směřující do šibenice vytáhl na roh.

Po změně stran se dosud vlažné tempo hry zrychlilo. Otěže dalšího vývoje zápasu však převzali hosté, kteří stále více zaměstnávali obranu domácích, kde podal výborný výkon Kapoun. Bohužel v63. minutě se zranil a na nosítkách musel opustit hřiště. O tři minuty později Union korunoval svůj tlak vedoucí brankou, když po trestném kopu se vzávaru před domácí svatyní nejlépe orientoval zkušený Dozorec a poslal míč přesně kpravé tyči – 0:1. O dvě minuty ale mohlo být vyrovnáno, kdyby se po ideálním centru Fraňka nehlídaný Hlavsa zmalého vápna trefil hlavou mezi tři tyče. Rakovničtí se i poté snažili vyrovnat manko, ale Čelákovičtí už jim žádnou šanci nenabídli. Pravdou byl pravý opak. V82. minutě Hájek poslal dlouhou malou domů, za kterou se vydal Dalekorej. Jistě vtu chvíli nečekal, že se domácí gólman dopustí fatální chyby. Místo odkopu se rozhodl udělat soupeři kličku, což se mu nepovedlo a Dalekorej poslal balon do prázdné klece – 0:2. Krátce nato mohl snížit Váňa, ale velmi dobrý brankáře Unionu mu přesný centr Fraňka doslova sebral zhlavy. V86. minutě mohli hosté přidat další pojistku na své vítězství, Dozorec však tutovku zahodil.

SK Rakovník: Kukla – Pekárna – Mareš (85. Krejčí), Kapoun (63. Caban), Hájek - K. Franěk, Hlavsa, Bláha, John (65. Hnízdo) – Váňa, Isteník. Trenér Radim Suchánek.

Rozhodčí: Schořovský – Glogar, Bartoš. Žlutá karta: Dozorec (Union). (jm)

Jak to viděli

Radim Suchánek, trenér SK Rakovník: Ktěžkému utkání jsme museli nastoupit bez pěti hráčů základní sestavy, což je přece jen dost a muselo se to na naší hře projevit. Vprvním poločase jsme přesto měli více ze hry, vytvořili si dvě tři slibné šance, ale nedotáhli je do úspěšné koncovky. Ve druhé půli jsme dostali poměrně laciný gól, když jsme po standardní situaci nedokázali ve vápně pokrýt protihráče. Vzápětí jsme ale mohli vyrovnat, kdy měl Hlavsa stoprocentní šanci, ale hlavičku zmalého vápna poslal vedle. Opět se ukázalo, že máme problémy se zakončováním akcí. O druhé brance Unionu je zbytečné mluvit. Prakticky si ji dal náš gólman sám. Čelákovice i u nás dokázaly, že mají kvalitní tým, který ví, co chce hrát. Dnes jsou prakticky zpět vdivizi.

Radovan Hromádko, trenér Unionu Čelákovice: První poločas znaší strany rozhodně dobrý nebyl. Domácím jsme nechali dost volného prostoru. Po změně stran už jsme začali víc držet balon u svých kopaček, zpřesnili hru a bylo jen otázkou času, kdy dáme první gól. Domnívám se, že jsme na tom byli i kondičně lépe než Rakovník, jehož některé hráče chytali vzávěru utkání křeče. Je ale pravdou, že domácí měli stoprocentní šanci na vyrovnání. Kdyby ji proměnili, možná zápas skončil nerozhodně. Pak už jsme měli zápas pod kontrolou. Rakovnickému týmu nelze upřít snahu, ale jeho styl – nakopávání míčů na vysokého útočníka, který se dá dost dobře bránit, já nepreferuji. Sázím na kombinační hru. Jinak si myslím, že i když se střetly dva nejlepší týmy soutěže, utkání celkově nepřevýšilo průměr.