VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdeněk Rosa: Se sedmi stabilními hráči nemá smysl hrát fotbal

Mutějovice /ROZHOVOR/ – Přes dvacet let patřily Mutějovice k neúspěšnějším fotbalovým týmům na Rakovnicku, od příští sezony však v žádné ze soutěží figurovat nebudou. Velkou zásluhu na úspěšné éře Chmelařů má jejich dlouholetý předseda Zdeněk Rosa, který Rakovnickému deníku přiblížil hlavní příčiny smutného rozpadu. 

17.7.2017 AKTUALIZOVÁNO 17.7.2017
SDÍLEJ:

Předseda Chmelařů z Mutějovic Zdeněk Rosa na přátelském utkání mezi starou gardou a dosavadními hráči Mutějovic.Foto: Deník / Rod Josef

Přes dvacet let se Mutějovice držely v krajských soutěžích, po roce stráveném v okresním přeboru končíte s fotbalem. Co bylo hlavní příčinou?
Hlavní příčinou byl generační problém, který se začal projevovat již v loňském ročníku. Vloni jsme sice neskončili na sestupových místech I. B třídy, ale sestoupili jsme sami, protože někteří kluci skončili. Tak jsme dali dohromady alespoň okresní přebor, aby se tu fotbal udržel. Letos nám však do toho vstoupilo zranění hráčů, kdy pět stabilních kluků bylo dlouhodobě nemocných a budou až do jara příštího roku. Generační výměna se bohužel nedotáhla do úspěšného konce. Navíc přístup některých hráčů nebyl takový, jaký by měl být a pak se na tréninku sešlo třeba jen čtyři, pět hráčů. 
Kolik jste měli na soupisce hráčů?
Vždy jsme měli určitý základ, který jsme byli schopni v průběhu doplňovat. Na soupisce jsme sice měli 23 lidí, ale na zápasy jsme v podstatě odjížděli v devíti, deseti lidech a na Olympii jsme nenastoupili vůbec. To byla nejhorší rána, a abychom toto zažívali dál, to prostě nejde, i vůči ostatním týmům. Když tam přijedete v neúplně sestavě, nebo tam nepřijedete vůbec, to je prostě špatně. Je to problém od loňského roku, letos jsme se to snažili dát dohromady, ale bohužel teď na podzim by to bylo obdobné. A nemá význam, abychom sice měli mutějovický fotbal, ale hrálo zde dvacet cizích hráčů, kteří sem budou dojíždět a nikoho to nebude bavit. 
Zmínil jste nedostatečnou generační výměnu, to je v současné době problémem mnoha klubů…
Je to tak. Spoustě týmům chybí žáci, dorost, protože nejsou lidi, kteří by se o to starali a takto to potom dopadá. Od roku 1992 jsme byli sedm let v A třídě, 15 let v B třídě a v té době tu byli i žáci. Závislé to bylo na tom, že nějaký rodič tu měl i děti a když odrostly, byl tu někdo další. Dnes je situace taková, že nikdo nechce nic dělat. Kluci byli zvyklí, že si odehráli zápas, ale aby nikdo s něčím pomohl, to už tu nebylo. 
Je pravda, že nedávno ještě existovala okresní dorostenecká soutěž, která ale byla zrušena…
Kluci dneska mají jiné zájmy a fotbal je až tak moc neláká. Starší kluci se naopak starají o rodinu, dříve byl pro ně fotbal hlavním zájmem a všechno šlo stranou, teď mají jiné zájmy a času je míň. 
Již před rokem se uvažovalo o tom, že fotbal v Mutějovicích skončí, ale nakonec jste ještě rok vydrželi. Byla nějaká šance pokračovat i v další sezoně?
Honza Křikava s Petrem Aksamitem se to ještě snažili dát nějak dohromady, ale poté jsme si sedli a dospěli k tomuto rozhodnutí. Když máte sedm lidí v základní sestavě, kteří budou chodit, pak máte dalších deset, kteří občas přijdou, tak se na to nemůžete spolehnout. 

Problémy mají i další týmy z vašeho okolí, Janov sestoupil do III. třídy, Hředle se vrátily zpět do okresního přeboru…
Lidi chybí ve všech těchto týmech. V podstatě se to přetahuje z jednoho mančaftu do druhého. Někteří starší kluci chodí hrát za Janov, teď tam tedy přišlo i pár mladších, někteří kluci od nás hráli ve Hředlích. Myslím si, že se do toho dostanou i další týmy, protože základ těch mladých tam prostě není. Ve Hředlích sice mají ještě žáky, což je dobře, ale je to zase na člověku, který se o to stará.

Byla určitá možnost nějaké větší spolupráce či spojit se třeba s Janovem?
My máme sedm stálých lidí, kteří by byli schopni nastupovat, oni mají stav podobný a muselo by se to nějakým způsobem sloučit a je otázka, kde se to bude hrát. Janovští mají své hřiště a určité zázemí, my máme také své hřiště a zázemí, takže to je špatně. Je to škoda, protože zázemí máme solidní, je tady pěkné hřiště a všechno je vybudované. Takže já věřím tomu, že to kluky zase popadne, dají se dohromady a že se to zase vytvoří, ale problémem je, že se musí začít zase ze čtyřky, což si dnes nikdo neuvědomuje. 

Rána je to určitě i pro fanoušky…
Je to opravdu škoda, protože lidi zde víceméně chodili a jezdili i ven na zápasy. Když se někam jelo, bylo tam vždycky deset až patnáct lidí z Mutějovic. Je potřeba k tomu nějak dospět s tím, že se musí kolem toho něco dělat a někdo to bude chtít dělat. Nejde ale, aby to bylo na jednom člověku. Pokud se kluci nedají dohromady a nebudou chtít pro to něco udělat tak, jak to bylo v roce 84, kdy se začínalo a byla euforie, tak je to špatně. 

Hráči už mají sehnané angažmá?
Víceméně každý hráč má něco sehnaného. Uvidíme je opět po Rakovnicku. 

Jinak asi nejraději vzpomínáte na úspěšná devadesátá léta?
Když jsme postupovali do III. třídy, II. třídy, I. B třídy a I. A třídy, byla tehdy opravdu euforie, hráči to tu měli rádi, což se potvrdilo i v sobotu, kdy jsme je sem pozvali a jako stará garda se utkali s našimi dosavadními hráči. Většina kluků, kteří tady hráli, se zúčastnili a všichni s dobrými. Byli velice rádi, že si zase mohli společně zahrát a popovídat si. Na tu dobu vzpomínám rád a byla tu opravdu dobrá parta. 

Pokud by se fotbal v Mutějovících v dohledné době obnovil, šel byste do toho jako funkcionář, nebo už jen jako fanoušek?
Fanoušek rozhodně, ale jako funkcionář už asi těžko. Jestli v té době budu ještě vůbec chodit. Samozřejmě ale člověk k tomu má vztah, a pokud tu bude zájem, rád bych do začátků pomohl. 

Chtěl byste někomu za ta léta poděkovat?
My už jsme v sobotu na přátelském utkání děkovali, ať už se jednalo o éru trenérů Weisů, kteří zde působili poměrně dlouhou dobu. Hlavní podíl na tom, jak se to tady rozjelo, měl pan Hrbek. Poděkování patří i vedoucímu mužstva, kterého dělal dlouho dobu Míra Rotek a po něm pan Pátek. Samozřejmě za tu, jak já říkám černou práci, patří velký dík i paní Duškové, která celých pětadvacet let zařizovala všechny ekonomické věci a veškeré papírování. Dále bych chtěl poděkovat dlouholetému správci hřiště panu Bechyněmu, jeho manželce a jejich následovníkům manželům Davidovovým. V neposlední řadě poděkování patří i fanouškům, kteří nás i v těžké době vždycky podpořili. 

Autor: Josef Rod

17.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Nové logistické centrum nabídne lidem práci

Jóga. Ilustrační foto.
24

Chcete uvolnit svou mysl? Vydejte se na jógu

Město Rakovník investuje do oprav budovy radnice

Rakovník /FOTOGALERIE/ - Budova městského úřadu patří k vizitce každého města. Nejinak je tomu také v Rakovníku. Celkovou opravu vnější fasády už má radnice za sebou. Chybí jen nová střecha. A právě její oprava, která byla dlouhodobě v plánu města, začala v těchto dnech.  

Záhadná smrt policisty v Kladně. Nejspíše spáchal sebevraždu

Kladno /FOTOGALERIE/ - Pořádný rozruch zažili obyvatelé jednoho z bytových domů v Helsinské ulici v Kladně, kde byl ve svém bytě nalezen mrtvý policista. Ulici zaplnily v pondělí dopoledne policejní vozy, přičemž okolí vchodu bylo neprodyšně uzavřeno, nikdo kromě zdejších obyvatel se do těchto míst nedostal.

DOTYK.CZ

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Česká společnost Aurosa Martiny Šmírové uvedla na trh stejnojmenné pivo, určené ženám. Když ho zkusila prodávat v Londýně, narazila. Britských žen se dotklo, že jim někdo předepisuje, jaké pivo mají pít.

OBRAZEM: Cyklisté mají za sebou crosscountry. Nejrychlejší byl Kindl

Rakovník - Devátý ročník Rakovnického cyklování pokračoval po pátečním orientačním závodě druhým dnem. V sobotu dopoledne bylo na programu cross-country dětí, kolem poledne vyrazilo společně na trať několik desítek kadetů, juniorů, žen a mužů. Absolutním vítězem mezi muži se stal Jakub Kindl, který sedm okruhů zvládl za 51 minut, 14 sekund. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení