VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pěstitel lilií: Mám radost z každé nové odrůdy, která se povede

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Lilie, které v květinářství nekoupíte, letos návštěvníci obdivovali už potřicáté na výstavě lilií v Rabasově galerii v Rakovníku, kterou připravili členové Specializované Základní organizace Českého svazu zahrádkářů Martagon. Její jednatel Jiří Hloušek prozradil něco o historii výstavy i o záludnosti pěstování lilií.   

11.7.2017
SDÍLEJ:

Pěstitel lilií Jiří Hloušek.Foto: Deník / Hoblíková Šárka

Kde jste lilie vystavovali poprvé?
Bylo to v Domě pionýrů a mládeže, dnes ve vile Na Spravedlnosti. Napadlo to tenkrát Václava Laňku, který tam vedl přírodovědné oddělení. Byl se podívat u nás na zahradě a lilie se mu líbily. Tam jsme vystavovali třikrát čtyřikrát do roku 1989. První výstava byla v roce 1974. Rok či dva jsme byli v posilovně sportovní haly. Pak jsme prostřednictvím Václava Laňky oslovili ředitele Rabasovy galerie Václava Zoubka a jsme tady. Myslím, že je tu důstojné prostředí nejen co se týká teploty. 

Vzpomínáte si na ty začátky?
Zrovna včera jsem viděl černobílé fotografie a z nich jsem poznal, že už tehdy jsme vystavovali nádherné rostliny. Některé se dodnes pěstují. Bylo tam dost botanických druhů, které dnes už nejsou, protože vyhynuly. 

Jak se výstavy vyvíjely?
Dříve se vystavovalo méně exponátů. Byly i menší prostory. Každý třeba přivezl jednu kytičku od jedné odrůdy. Dnes vozí tři, čtyři, takže se udělá pořádná kytice. Každý rok jezdí více pěstitelů, i když jim lilie zrovna nekvetou, ale přijedou podpořit výstavu. Lidé sem chodí rádi. Není to malá výstava, kde se hlavně prodává kde co. Tady každý prezentuje, co vypěstoval a vyšlechtil. Vystavovatelé jsou z Prahy, Mělníka, Aše, Nymburka. Návštěvníci jsou nejen z Rakovnicka. Pravidelně sem jezdí lidé ze Sokolova, Berouna.

Lze tady vystavované rostliny nějak získat?
Lze se domluvit s konkrétním pěstitelem na podzimním prodeji cibulí. Rovněž na podzimní schůzi naší organizace je prodej a výměna cibulí. Cibule se prodávají také na aukci v Praze v Botanické zahradě Přírodovědné fakulty Karlovy univerzity. 

Na výstavě jsou hlavně rostliny s velkými květy…
Jsou to takzvané velkokvěté hybridy aureliány. Ty se v obchodech nekoupí. Jsou náročné na pěstování i na přepravu hlavně kvůli možnému poškození květů. 

Je náročné výstavu připravit?
Ano. Chce to čas a trpělivost. Květiny jsou náročné na přepravu. Chtěl bych poděkovat všem, kteří nám pomohli, výstavy se zúčastnili a podpořili nás i finančně. 

A co pěstitelé, ubývá jich nebo přibývá?
Počet se drží zhruba na stejné úrovni. Největší úbytek byl po roce 1989, kdy se lidem otevřely nové možnosti. Teď se lidé k zahrádkaření a obecně k pěstování vrací.

Jak dlouho pěstujete lilie vy?
Už sedmatřicet let. Věnujeme se hlavně šlechtění nových odrůd. Nepěstujeme jen koupené lilie. Snažíme se mít nové rostliny, nové barvy. Věnujeme se hlavně trubkovitým aureliánům, které se komerčně prakticky nepěstují. Katalogy nabízejí čtyři, pět odrůd čtyřicet let starých. Ale i to je dobré, že přetrvávají. Vedle nich to chce něco nového. Novou barvu, nový tvar.

Za jak dlouho vyšlechtíte novou odrůdu?
Není to z roku na rok, i když některé rostliny už kvetou první rok po výsevu. Ale záleží na tom, jak porostou dál. Jak se bude držet barva, tvar. Jakou budou mít lodyhu, aby se rostlina neválela po zemi. Zkrátka, aby to byla nová, zdravá květina do zahrady ne do skleníku. 

Pěstujete tedy odrůdy venku?
Ano, i když jsou odrůdy, které může poškodit vítr, déšť, sucho, takže jsou vhodné jen do skleníku. Vítr, déšť, to vše jsme si letos vyzkoušeli. Máme zahradu u Terezína a tam vítr fouká hodně. 


Máte nějakou odrůdu nejraději?
To nemohu říci. Mám radost z každé nové odrůdy, která se povede a je použitelná na další šlechtění. Je to nikdy nekončící práce. 


Zmínil jste, že některé odrůdy pěstované před třiceti lety už nejsou. Existuje nějaký genofond?
Svého času byly lilie soustředěné v botanické zahradě v Tróji, ale ty se nedochovaly v takovém rozsahu. A staří pamětníci už nejsou, ubývají. I my jsme měli svůj fond. Ale bohužel asi před čtyřmi lety se nám do zahrady nastěhoval hryzec a sežral nám asi tři tisíce lilií. Teď sháníme naše lilie po známých, abychom je obnovili.

Dříve byly v zahrádkách vidět jednoduché bílé lilie. Pěstují se ještě?
Bohužel, tyhle staré takzvané kostelní lilie téměř vyhynuly. Může za to měnící se klima a také různé choroby, které mohou na ně přenést ostatní odrůdy. Pokud má někdo na své zahrádce jen ty bílé lilie, může je zachovat, ale nesmí k nim přikoupit další. Na druhou stranu existují odrůdy šedesát let staré, například Red Velvet. To je dodnes nepřekonaná lilie. Američané ji už vyřadili ze soutěží, protože pořád vyhrávala. 

Autor: Šárka Hoblíková

11.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Nové logistické centrum nabídne lidem práci

Jóga. Ilustrační foto.
24

Chcete uvolnit svou mysl? Vydejte se na jógu

Cyklování: sjezd se nejlépe povedl Michalu Prokopovi

Rakovník /FOTOGALERIE/ - Po cross country byl dalším sobotním závodem Rakovnického cyklování sjezd městem - downtown, který přilákal celkem 78 závodníků. Po prvním kole byl na tom nejlépe Michal Prokop, který sjel severní část Rakovníka za 1 minutu, 37 sekund, ve druhém kole si ještě polepšil, trať zvládl za 1 minutu, 36 sekund a stal se tedy absolutním vítězem.

Město Rakovník investuje do oprav budovy radnice

Rakovník /FOTOGALERIE/ - Budova městského úřadu patří k vizitce každého města. Nejinak je tomu také v Rakovníku. Celkovou opravu vnější fasády už má radnice za sebou. Chybí jen nová střecha. A právě její oprava, která byla dlouhodobě v plánu města, začala v těchto dnech.  

Záhadná smrt policisty v Kladně. Nejspíše spáchal sebevraždu

Kladno /FOTOGALERIE/ - Pořádný rozruch zažili obyvatelé jednoho z bytových domů v Helsinské ulici v Kladně, kde byl ve svém bytě nalezen mrtvý policista. Ulici zaplnily v pondělí dopoledne policejní vozy, přičemž okolí vchodu bylo neprodyšně uzavřeno, nikdo kromě zdejších obyvatel se do těchto míst nedostal.

DOTYK.CZ

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Česká společnost Aurosa Martiny Šmírové uvedla na trh stejnojmenné pivo, určené ženám. Když ho zkusila prodávat v Londýně, narazila. Britských žen se dotklo, že jim někdo předepisuje, jaké pivo mají pít.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení