VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pánský (štědrý) večer

Tak to máme, holky, zase jednou „z krku". A na rok je pokoj. Silvestr a Nový rok už nás tolik neberou, snad i proto si můžeme nechat zdát krásný povánoční sen…

28.12.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv Deníku

"…Kolikpak bys nás chtěl, kamaráde?", ozývá se ze sudu, kde se tísní několik zatím ještě čilých prosincových kaprů. Někteří však už to vzdali, navždy opustili klasický styl a plavou si jen tak, na boku. Ti se už nikoho a na nic ptát nebudou. „Co říkáš? Dva? Dobrá, připlujeme za tebou. Igelitky chlapům přece nesluší." – Jo, a máme vzít nějaké mlíčí navíc?" – „Jasňačka, nech to na nás. Uvaříme se ke všeobecné spokojenosti." Vánoce jsou přece svátky klidu.

Na pultech cukráren a pekáren pěkně naštosované barevné různě tvarované cukrovinky a tak akorát vypečené mandlové vánočky. „Tak co, kluci, kolik si nás vezmete domů?" Pod pohledy zkoumavých mužských očí se ještě více kroutí a ve svých nabídkách se jen předhánějí. „Nebo se mám upéct až u vás doma?" To se přidušeně a nesměle ozvalo listové těsto. – „Jen si řekněte, nic pro nás není problém." – A nebojte, budeme tam včas. Hlavně žádný stres. Vánoce jsou především o pohodě.

„Jsme létající koberce. A nejen to. Umíme se dokonce samy vyprášit. Jen řekni, chlape, kdy se máme dát do práce. Nic pro nás není problém. Už letíme. Jen si pěkně čti, vždyť Vánoce jsou časem štěstí a porozumění." – „Jo, a s námi vysavači, hadry a kyblíky si taky nedělej žádné starosti. Všichni přece víme, kde je naše místo. To tvoje je samozřejmě u televize. Ani po tobě nebudeme chtít, abys zdvihal nohy, až budeme šůrovat kolem. Klidně si počkáme, až vyrazíš pro něco dobrého do ledničky. Ta už se dávno naplnila podle tvých představ." Vánoce jsou přece o dostatku.

„Člověče, promiň, s nádobím jsou vždycky trochu problémy. Je nám jasný, že se ti rámus nelíbí, ale fakt děláme, co můžeme. Hlavně ty pokličky jsou takové hlučné. Zvlášť, když padají na dlaždičky. Ale jen klid. My, tedy talíře, hrníčky a příbory, my je zmákneme. Přece by nerušily tvoji předvánočně rozjitřenou, tak snadno zranitelnou dušičku. A všichni se pak co nejrychleji stáhneme do linky. A už o nás hodně dlouho neuslyšíš…" Vánoce jsou přece především o tichu a rozjímání.

Holky, pojďte se konečně jednou dohodnout. Pojďme od příštího roku přenechat přípravu Vánoc svým mužským protějškům. Jedno zda manželovi, otci, synovi, příteli… Pojďme si užít klidu, pohody, dostatku, ticha a rozjímání. Vždyť především o tom jsou přece Vánoce.

A počkejme si na výsledek. Možná nás mile překvapí. Možná to hoši opravdu všechno zvládnou bez rozčilování, bez ponocování, bez obav z toho, že jídla bude buď příliš málo, nebo zase až příliš. Možná se jim podaří vymyslet a včas nakoupit všechny dárky a na nikoho nezapomenout. Všechno pěkně zabalit a ukrýt před zvídavými dětmi a vnoučaty. Možná právě tyto „nenáročné" předvánoční přípravy dodají našim mužům neobvyklou sílu, lásku, porozumění…

Možná se pak i ke slavnostní večeři pěkně ustrojí a navoní příjemnou kolínskou, když chvilku předtím dosmažili poslední kousek kapra a odložili umaštěnou zástěru. Možná s úsměvem a lehkostí jim vlastní dotančí ke štědrovečernímu stolu, kde s noblesou a neskrývanou láskou nalijí všem polévku. Pak ji co nejrychleji snědí, aby přinesli druhý chod.
Možná se jim dokonce podaří neusnout při kávě a vánočním cukroví. Třeba ještě budou mít sílu usmívat se a jásat nad dárky svými i nad těmi, které včas, s rozvahou a beze stresu obstarali. Možná, že už právě tehdy se začnou těšit na největší rodinný svátek, který přijde za neskutečně krátkých dvanáct měsíců, a s předstihem začnou přemýšlet o tom, jak příští rok zařídit všechno ještě o něco lépe. S daleko větší grácií, radostí a s pohodovým úsměvem pro každého…

Než půjdou spát, nejen že pečlivě srovnají a uklidí papíry od dárků, ale nepochybně též umyjí nádobí. To aby se ráno vstávalo do hezkého prostředí. A k nám, ženám, budou štědří dokonce pozdě v noci, kdy se k nim odpočinuté a šťastné, s vděčností a touhou něžně přitulíme. Nebo že by je zrovna v té chvíli rozbolela hlava…?!?

Od ledna 2009 budeme předsedat Evropské unii. Není zatím příliš jasné, jaké problémy tam naši zástupci budou řešit.
A kolik jich v závěrečné fázi vyřeší. Kdyby se jim však i na evropském fóru podařilo prosadit, aby Vánoce po několik dalších let zajišťovali výhradně muži, dalo by se posledního června říci, že naše předsednictví bylo úspěšné. Tedy přinejmenším z pohledu nás, žen. A nejen to. Česká republika by se ctí dostála svému avizovanému heslu, že to Evropě osladíme! Včetně vánočního cukroví…

AUTOR: KARLA KRÁTKÁ

Autor: Redakce

28.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rakovnické taneční kurzy 2017.
67

OBRAZEM: Páteční večery v kulturním centru opět patří tanečním

Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený s dcerou Julií.
7

Jaroslav Svěcený: Na dovolené jsem byl bez houslí. Ke konci jsem měl absťák

Na nový zdroj tepla mohou zájemci získat až 127,5 tisíce korun. Jak na to?

Střední Čechy – Příspěvek už nelze získat na čistě uhelný hotel, ale dotace mohou majitelé domků sloužících k bydlení získat na čtyři rozmanité zdroje tepla: na tepelná čerpadla, na kotle spalující biomasu, na plynové kondenzační kotle a na kotle kombinované (tedy takové, v nichž lze vedle uhlí spalovat i biomasu). K nové vlně kotlíkových dotací ve Středočeském kraji, pro niž je připraveno 502,2 milionu korun, to v pátek přišel říci na krajský úřad ministr životního prostřední Richard Brabec (ANO).

OBRAZEM: Listování se Zvířetem proti srsti

Rakovník - Zcela zaplněné dětské oddělení Městské knihovny v Rakovníku si ve čtvrtečním zářijovém podvečeru užilo další z dílů Listování, projektu Lukáše Hejlíka. Tentokrát patřilo scénickému čtení knížky Zvíře americké spisovatelky a dětské psycholožky Torey L. Hayden. Autorka žije ve Velké Británii a postavami jejích příběhů jsou často zneužívané a týrané děti, při psaní pak vychází ze svých zkušeností a pedagogické praxe.

Postoupit do první ligy? My už ne, to spíš naši mladíci, říká Pícha

Rakovník – V České republice, potažmo v Československu se pravidelné soutěže v baseballu hrají téměř půl století. Jediný tým v rakovnickém okrese – Red Crayfish, hraje tento, především v Americe populární sport, „pouze“ šestnáct let. Za tu dobu již dosáhl několika zajímavých úspěchů. Například vloni se dostal mezi nejlepší osmičku Českého poháru. Svoje vlastní hřiště pro dospělé ovšem nemá a domácí zápasy tedy hraje ve spřátelené Roudnici.   

Souboj o čelo zvládly Lvice bez problémů

Brňany /FOTOGALERIE/ – Lvice z Pavlíkova čekal ve 3. kole divize žen přímý souboj o první příčku v Brňanech, které doposud nepoznaly hořkost porážky. Žádné drama se ale nekonalo, hostující hráčky prakticky rozhodly o svém vítězství během pěti minut první půle, kdy domácím zasadily tři údery. Skóre po přestávce narostlo na konečných 6:1 pro svěřenkyně Miroslava Macáka. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení