VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stromy jsou jako lidé

Rakovník - Vždycky, když jsem viděla kácet strom, připadalo mi to, jako když umírá člověk. A že jsem jich viděla dost. Naštěstí vždy padaly k zemi stromy staré a nemocné , za které se vždy někde vysázely nové. Takže chápu, že stromy stárnou a dosluhují, proto musí pryč a za ně se zase sázejí nové.

26.10.2012
SDÍLEJ:

Soutěž paměť stromů na botanické zahradě v RakovníkuFoto: Deník/Šárka Hoblíková


Zažila jsem také, jak kolemjdoucí sprostě nadávali, když se kácely topoly před kostelem na Husově náměstí v Rakovníku. Přitom stromy byly staré, vevnitř duté, tudíž nebezpečné a ke kostelu se vůbec nehodily. A navíc dlouho před tím se lidé mohli ke kácení vyjádřit na radnici nebo na zastupitelstvu. Problém byl několikrát vysvětlován. Nechyběl ani zdravotní posudek odborníka. Teď tam rostou duby, kostel i celé prostranství krásně prokouklo a je klid. Nikdo nenadává.

Kolikrát mě napadlo, když jsem viděla nějaké až hysterické bránění stromů, že lidé, kteří se tak chovají, zřejmě nemají dostatečné informace.

Samozřejmě se už několikrát stalo, že padly stromy, které tam mohly léta růst, kvůli něčí zvůli, a že někdo zneužil svoji moc a situaci. To mě napadlo i při pohledu na čerstvou řadu pařezů podél silnice, zbylých po velkých stromech, které ohrožovaly život řidičů, protože do nich bourali. Byla to vina stromů nebo řidičů? Nebo někdo potřeboval palivové dříví?

Když slyším zprávu, že kdosi nařezal kmeny zdravých stromů, aby postupně zahynuly a musely se pokácet, protože tam někomu překážely, říkám si, co to je za člověka a že by si zasloužil usekat ruce.
Stejně jako když nějaký „odborník" ořeže větve vzrostlého stromu až na korunu, to znamená, že z něj zbude jen pahýl. Pokud to strom ustojí, obroste. Jenže ztratí svůj původní charakter a texturu. Stane se z něj „zparchantělý" jedinec. Pokud větve narostou, zase se ořežou. Ony totiž překážejí, nebo z nich na podzim padá moc listí, které se musí uklízet! Jenže už při sázení stromů se mělo myslet na to, do jaké výšky strom vyroste a jestli se sem vůbec hodí…

I tohle dokážeme stromům udělat. A ony přesto rostou. Chrání nás před nepřízní počasí i ovzduší. Chodíme kolem nich a bereme to jako samozřejmost. Že jsou pryč, vlastně zjistíme, až když na místě chybí. A to je kolikrát pozdě. Měli bychom je brát o hodně více, protože než vyroste a dospěje strom, trvá přibližně stejně dlouho, jako než vyroste člověk.

Stromy kolikrát předávají i poselství našim potomkům, protože, když to s nimi dobře dopadne, tak nás většinou přežijí…

Autor: Šárka Hoblíková

26.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Turnaj v malé kopané v Kounově ovládli fotbalisté Hředel.
39

Turnaj v Kounově ovládly Hředle

Jiří Fröhlich
DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Pozemkáři si v Edenu otevřeli stříbrný důl

Rakovník /FOTOGALERIE/ - Závěrečné extraligové play off pozemních hokejistů přineslo o víkendu hned dvě stříbrné radosti pro rakovnický HC 1972. Ženy i muži přes vydařená sobotní semifinále sice v neděli podlehli v boji o české tituly domácím v sešívaných dresech, ale potvrdili, že rakovnický pozemní hokej má v České republice zvuk.

Nový videoklip láká do Rakovníka turisty

Rakovník - Město se na novou turistickou sezonu připravilo novým oficiálním videoklipem, který má zvýšit atraktivitu města. Prezentační video, na kterém se autorsky podílel i zastupitel Milan Zimmermann, zpracovala firma Petr Vinše za 48 tisíc korun.

Chodníky na hřbitově budou brzy kompletní

Rakovník - Městský hřbitov v současnosti prochází velkými změnami. Do jeho úprav bylo jen letos investováno milion korun. Nově vedení města rozhodlo o kompletní opravě chodníků, která se doposud týkala jen části z nich.

Turisté šlapali v okolí Berounky za Otou Pavlem

Branov /FOTOGALERIE/ – Krásné letní počasí přilákalo v sobotu do Branova 640 turistů, kteří absolvovali 34. ročník Pochodu krajem Oty Pavla. Trasy o délce 10, 15 a 25 km vedly křivoklátskými lesy v okolí řeky Berounky. Akce byla součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jehož mediálním partnerem je Deník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies