VYBRAT REGION
Zavřít mapu

AKTUALIZOVÁNO: Mladičká golfistka dobývá svět

Praha/ Vydařenou sezonu plnou sportovních úspěchů završila včera převzetím medaile Středočeského kraje zrukou hejtmana Petra Bendla rakovnická minigolfistka Olivia Prokopová.

6.11.2008
SDÍLEJ:

Hejtman Petr Bendl gratuluje Olivii Prokopové za sportovní úspěchyFoto: Martin Boušek

Ve sportovním odvětví, pro které se nadchla již před deseti lety (ano, tahle vášeň ji skutečně popadla vnecelých třech letech), patří třináctiletá školačka ke světové špičce. Letos hráčka rakovnického Putt-golf clubu Condor vybojovala nejen titul mistryně České republiky, ale vBudapešti se stala i mistryní světa. Následně na turnaji mistrů US Masters získala stříbrnou medaili vkategorii žen. „Tam jsem to pokazila,“ lituje Olivia. Zvlášť vzhledem ktomu, že se utkala smnohem staršími a zkušenějšími soupeřkami, se stříbro sice může jevit jako obrovský úspěch – tatínek Jan Prokop ale své dceři přitakává. „Jeli jsme tam vyhrát,“ konstatuje.

Jako Stanley Cup

Turnaj mistrů je podle Prokopa mezi minigolfisty mnohem víc ceněný než mistrovství světa. „Zelená bunda pro vítěze je něco jako Stanley Cup pro hokejisty,“ připomíná otec nadějné golfistky stím, že stouto ceněnou relikvií jsou spjaty třeba i podobné pověry. Například ten, kdo ji ještě nezískal, se zdráhá se jí jenom dotknout…

Přestože Olivia vyhrané plakety, medaile a poháry zpředních světových minigolfových podniků už ani nepočítá, medaili od Bendla přijala spotěšením. „Jsem moc ráda, že jsem ji dostala, a opravdu si tohle ocenění vářím,“ prohlásila slečna, která podle vlastních slov svůj čas poctivě dělí mezi minigolf a školu. A také samostatné studium jazyků, protože bez angličtiny si cestování po turnajích nedokáže představit. Na nic jiného už jí však čas nezbývá. „Ale sama jsem si to vybrala – a nelituji. Opravdu mě to baví,“ konstatovala dospěle žákyně osmé třídy. Hodně dospělé má i sny: „Chtěla bych vyhrát mistrovství světa vmužích – a pak bych ráda vyhrávala co nejvíc turnajů,“ konstatovala stím, že svou budoucnost si jinak nežli sgolfovou holí vruce nedokáže ani představit.

Golfová alchymie

Není to ovšem tak, že by kjejímu úspěšnému tažení od jamky kjamce stačilo jen nadání. Za jejím úspěchem se skrývají léta tréninkové dřiny. A také pomoc týmu dospělých spolupracovníků včele sjejím otcem, kteří se nejen starají o zázemí (byť to má někdy podobu spacáků roztažených vautě), ale přesevším o golfovou alchymii. Každé hřiště je před hrou třeba prozkoumat, jednotlivé jamky rozkreslit – a všechno pečlivě vyzkoušet. O úspěchu totiž nerozhodují jen hráčské dovednosti a volba vhodných holí, ale vliv mají i zdánlivé maličkosti jako volba správného míčku odpovídajícího aktuálnímu počasí. A dokonce i jeho teplota! Vpříští sezoně doplní tým i psycholožka. „Když bylo Olivii osm devět let, o hře vůbec nepřemýšlela. Ve Spojených státech například novináři psali: Zatímco všichni hrají, Olivia si hraje. Teď už je psychicky dospělá – a tak psycholožka může hodně pomoci a Olivii podržet,“ předpokládá táta. Připouští však, že nová žena to po příchodu do realizačního týmu složeného ze samých mužů nebude mít jednoduché. „Nemyslím, že bychom se přizpůsobovali; to spíš bude na ní,“ usmívá se otec hráčky. „Určitě neplánuji, že bychom kvůli ženě vtýmu třeba vařili víc zeleniny. Ani Olivia to nevyžaduje; my jsme všichni "masotariáni",“ dal nahlédnout do životosprávy úspěšné hráčky.

Důležitou roli psychiky zdůraznil při včerejším setkání i hejtman Bendl. „Člověk musí umět prohrávat,“ připomněl stím, že i on sám si vnedávných volbách do krajského zastupitelstva vyzkoušel, jaké to je aspirovat na vítězství a skončit na druhém místě. „Ale člověk se ztoho musí poučit a příště být lepší,“ poradil Olivii i sobě. Sám za sebe pak Prokopovým slíbil, že kariéru nadějné rakovnické golfistky bude nejen sledovat, ale i podporovat. „Asi už sice nebudu tady,“ pohladil gestem prostory středočeského hejtmanství vbudově krajského úřadu,“ ale podporovat vás budeme dál a náš rodinný rozpočet na vás bude pamatovat,“ slíbil.

Ženy často nesou porážku hůř než muži

Nejlepší minigolfisté světa si už zvykli na to, že nad nimi vítězí malá holka odkudsi ze středu Evropy. „Berou mě jako rovnocennou soupeřku; jsem prostě jedna z nich,“ připomíná Olivia Prokopová. „Hůř nesou porážku chlapi, kteří jsou ve světovém žebříčku tak od 20. do 50. místa – pro ty to bývá těžké přijmout. A také ženy si většinou nechtějí připustit, že by podstatně mladší soupeřka mohla být lepší než ony,“ svěřila se Olivia stím, jaké ohlasy vyvolávají její úspěchy u protihráčů. Navzdory tomu si ale golfové společenství zamilovala. Do značné míry prý platí, že jsou všichni jako jedna velká rodina.
Autor: Ondřej Holakovský

6.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

František Pazdera (vpravo) na posvícenské výstavě masožravek na botanické zahradě v Rakovníku.
5

Pěstitel: Masožravky mohou na kuchyňském parapetu posloužit jako mucholapky

Kněževes vyhrála v Pustovětech 4:0 a míří za obhajobou okresního poháru.
15

Okresní pohár: Favorité jdou dál

Olympie dostala v Roztokách na frak. Odvezla si šestku

Roztoky /FOTOGALERIE/ – Na přípravný zápas v Roztokách, který byl zároveň generálkou, fotbalisté Olympie nebudou rádi vzpomínat. Tým hrající III. třídu porazil předloňského mistra okresního přeboru překvapivě vysoko 6:1. 

Pozor! Rakovnický deník má pro kluby poutače na zápasy

Rakovnicko – V rámci dobrých vztahů a další kvalitní spolupráce nejen během sezony nabízí sportovní redakce Rakovnického deníku zdarma fotbalovým klubům plakáty neboli poutače na mistrovská utkání. Zájemci mohou kontaktovat sportovní redakci na telefonním čísle 724 538 788.

Hledáme redaktora/ku zpravodajství pro Rakovnický deník

Rakovník  - Zajímáte se o regionální dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení