VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Metelková: Zájem o koně vzrůstá

Vašírov /ROZHOVOR/ – V blízkém okolí Rakovníka najdeme více než deset menších či větších jezdeckých stájí, které se věnují parkuru, drezuře, westernovému jezdectví či třeba jen chovu koní. Jednou z největších je Sportovní stáj Lány-Vašírov, která se nachází hned za hranicemi rakovnického okresu. Vašírovská stáj letos na podzim slaví deset let od svého založení a její majitelka Andrea Metelková Rakovnickému deníku přiblížila její vzestup, současnou činnost i nejbližší cíle. 

15.9.2017
SDÍLEJ:

Andrea Metelková.Foto: Jan Matuška

Kdy a proč vaše sportovní stáj vznikla?
Sportovní stáj Lány-Vašírov vznikla na podzim roku 2007, takže přesně před deseti lety. Tehdy jsme založili sdružení s cílem chovat vlastní sportovní koně, trénovat je, a také jezdce pro parkurový a drezurový sport. 


Takže jste byla u jejího zakládání?
Přesně tak, já s rodinou jsem koupila statek za účelem, abychom založili takovýto spolek, který bude chovat koně, jezdit po závodech, reprezentovat Středočeský kraj. 


Na vašich stránkách jsem zahlédl fotku, kde vzpomínáte na koně Borečka, který prakticky může za založení stáje…
Máte pravdu, to byl můj první kůň, kterého mi máma koupila, když mi bylo čtrnáct. Nechtěla jsem se ho vzdát, tak jsme zkusili jít cestou pořízení si statku, abychom ho mohli mít na dožití doma. Aby se měl dobře. To byla prvotní myšlenka a založení způsobil vlastně on. 


Jak to pokračovalo dál?
Začaly narůstat počty koní, jednak mých, které jsem si koupila pro sport a pro chov, tak i členů spolku – lidí, co se s námi přátelí, podílejí se s námi na chodu, trénují, jezdí s námi na závody. Svěřují nám koně do péče a chtějí, abychom na jejich koni prezentovali, co se naučil. Jsou to třeba i pasivní jezdci, kteří sami nejezdí, ale většina spolku je aktivní, má svého koně, trénuje a jezdí na závody za naši stáj. 


Kolik máte koní?
Nyní máme asi třicet osm koní a z toho jich je tak patnáct aktivně sportujících. Zbytek jsou staří koně, poníci pro děti, mladí koně před zkouškami a závodní kariérou, nebo čerstvě narozená hříbata. 


Jak jste na tom s trenéry?
Trenéři jsme dva. Hlavní je ing. Marek Zbořil. Já mám rovněž trenérské zkoušky a zaměřuji se spíš na děti či začínající jezdce. Marek se zaměřuje na ty, co by měli jezdit po závodech. 


Věnujete se zejména parkuru a drezuře?
Především parkuru, drezuře okrajově. To jsou stěžejní disciplíny. V posledních letech jsme také rozjeli jezdecký kroužek pro děti. Moc možností v okolí na ježdění není a my nabízíme pro děti od šesti let docházku do stájí, kde se naučí zacházet s koňmi, ošetřovat je a jezdit na nich. Máme zde i jiná zvířata, od morčat až po ochočená prasátka, což děti strašně baví. 


Kolik k vám v současnosti dochází dětí?
Teď asi dvacet pravidelně. Samozřejmě spousta jich je nárazových, že třeba přijdou v létě, nebo dorazí školky či družiny na exkurze. 


Pořádáte i nějaké závody?
Pořádáme veřejné tréninky, jsou to takové sranda jezdecké dny. Spíš než závod je to možnost, aby se rodiče přišli podívat na děti, co se naučily. Odpoledne pak v tréninkovém parkuru porovnávají síly ti, co u nás pravidelně trénují. Je to tedy spíš jezdecký den, než přímo závod.

Zúčastňují se děti nějakých závodů?
Podmínkou je, že můžou závodit až od dvanácti let, takže menší trénují jen doma. Když jim je alespoň dvanáct, složí si licenci, což jsou vlastně zkoušky základního výcviku jezdce. V rámci zkušebního řádu musí absolvovat drezuru a parkur a poté mají oprávnění jezdit po závodech. Takovýchto licencí si za existenci statku udělalo přibližně deset lidí, které jsme vychovali od úplných začátků. Je to poměrně zdlouhavá záležitost v řádu několika let. Spousta dětí to nevydrží a přejdou k jinému sportu. 


Je u vás nějaký talent, který sbírá úspěchy na republikových závodech?
Dcera Marka Zbořila byla čtvrtá na mistrovství republiky v pony sportu. Máme několik vítězství na mistrovství republiky v družstvech. Na mistrovství ve středočeské oblasti máme v juniorech čtvrté místo, v seniorech první místo. 


A jak je to s koňmi?
Koně se hodnotí v rámci chovatelských počinů. Ve třech letech se dělají zkoušky. To je taková maturita pro koně a letos by to mohla udělat čtvrtá kobylka. Jedná se o kobylku vlastního chovu, která se u nás narodila. Koně musí ukázat dovednosti především vrozené, částečně získané, které se týkají skákání ve volnosti, drezura a postupová řada pod sedlem. 


Co stáje? Provedli jste v poslední době nějaké rekonstrukce?
Stáje rekonstruujeme od doby, kdy jsme je zakoupili. Hlavní vidinou je jezdecká hala, kterou jsme začali stavět před třemi lety, nyní jsou tam finální práce, ale už je použitelná. Chybí nám pouze okna, vrata a menší dodělávky. Dále bych chtěla mít jednou statek nahozený v jednotné omítce se zámkovou dlažbou na dvoře. To bude můj splněný sen.

A co rozšiřování?
Kapacitu boxu už rozhodně navyšovat nechceme. My jsme vlastně začínali v roce 2007 se dvěma koňmi a teď je kapacita necelých čtyřiceti koní hraniční a jedná se o maximální stav, který tam chci mít. 


Jaký je vůbec zájem o koně? Stále větší, nebo naopak upadá?
Určitě větší. Teď je právě velký zájem o jezdecký kroužek a o podporování dětí rodiči. Původně jsme měli kroužek jen jeden den v týdnu, a to v úterý. Minulý rok jsme museli přidat pondělky a pátky a nyní máme velkou poptávku o další místa, takže zvažujeme, že bychom přidali ještě jeden den. Zájem je takový, že za námi dojíždějí i děti z Prahy. Široko daleko asi očividně nic takhle pravidelně nefunguje a ten nápor dětí je opravdu veliký. 


Jaké jsou vaše nejbližší plány?
Na podzim chystáme soustředění pod vedením Marka Zbořila v nové hale. Ještě plánujeme zimní a jarní soustředění, takže takový seriál. Už nejsme odkázáni na počasí, můžeme trénovat i v hale, takže ji chceme plně využívat. Kromě toho mám spoustu poptávek, kdy by ji chtěli využívat pejskaři pro agility závody a dále zde chtějí hrát i beach volejbal, ale to necháme až na letní měsíce. 


Už jste zmínila cíle týkající se stájí. A co sportovní cíle?
Rádi bychom dostali nějaké reprezentanty na mistrovství republiky. Pravidelně si sice účastníme mistrovství středočeské oblasti, ale na republikový šampionát si rovněž brousíme zuby. Příští, nebo přespříští rok to snad vyjde.

Autor: Josef Rod

15.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slavnostní začátek a pak rozpaky. Hořovick prohrálo 2:3.
19

Drama se šťastným koncem! SK Rakovník vydřel v Hořovicku první venkovní výhru

Lánský zámecký park.
12

Lánský zámecký park láká k podzimní procházce

Žlutá lavina nadělila Bolevci desítku

Rakovník /FOTOGALERIE/- Ani ve druhém kole české extraligy rakovničtí pozemní hokejisté nezaváhali a převálcovali plzeňský Bolevec dvouciferným výsledkem.Po dvou zápasech tak začali podzimní část plným bodovým ziskem.

Mladí hasiči změřili své síly ve Hřebči

Hřebeč /FOTOGALERIE/ - Na fotbalovém hřišti ve Hřebči v sobotu soutěžili mladí hasiči v královské disciplíně požárního sportu, tedy požárním útoku. Do 29. ročníku Memoriálu Jaroslava Haška a Miroslava Thota se zapojilo celkem sto devadesát starších a mladších žáků z tuctu hasičských sborů nejen z blízkého okolí.

Šlágr na Zátiší rozhodovaly penalty. Bonusový bod získaly Kolešovice

Rakovnicko /FOTOGALERIE/ - Okresní přebor pokračuje 5. kolem. V souboji dosud neporažených týmů vyhrály Kolešovice na Olympii až po penaltách, což znamená, že žádný tým soutěže již není stoprocentní. Zápas, který skončil po 90 minutách 0:0, nedohrálo ani jedno mužstvo v plném počtu hráčů.

OBRAZEM: Nejtvrdší hasiči soutěžili na Husově náměstí v Rakovníku

Slaný - Husovo náměstí v Rakovníku patřilo v sobotu hasičům. Ti zde soutěžili o titul Nejtvrdší hasič v soutěži O pohár starosty Krajského sdružení hasičů. Hasiči i hasičky z širokého okolí zdolávali náročnou trať a nemalý počet z nich si sáhl na dno.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení