VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Olivia Prokopová: Každý mě chce porazit, ale úspěch mi přejí

Rakovník /ROZHOVOR/ – Rakovnická adventure-golfistka Olivia Prokopová má za sebou nejnáročnější turnaj v životě. Úřadující mistryně světa se vítězstvím na US Open po třech letech dokázala vrátit mezi adventure-golfovou elitu. Nyní je před ní vrchol celého roku – US Masters. Zisk zeleného saka při slavnostním uvedení do Síně slávy, které Olivii čeká v posledním dni turnaje, by bylo krásným zakončením veleúspěšné sezony. 

26.8.2017
SDÍLEJ:

Vítězka US Open 2017 Olivia Prokopová.Foto: Deník / Rod Josef

US Open jste vyhrála po čtyřech letech. Jak byste porovnala letošní vítězství s těmi dvěma předchozími? 
To nejde porovnat. Pro mě je důležité, že jsem se dostala zpátky na vrchol, protože čekání bylo opravdu dlouhé. Bylo to frustrující. Než jsem se po zranění do toho vrátila, přitom jsem musela ještě chodit do školy, měla jsem toho opravdu dost. 

Řekla jste, že se šampionáty nedají porovnat, přesto, jaké vítězství bylo těžší. To první v roce 2011, nebo to letošní?
Při tom prvním jsem vedla, poté docela dost prohrávala a dotáhla jsem to až v posledním kole. Tehdy jsem byla více psychicky odolná a nakonec vyhrála o jedinou ránu. Teď to bylo o osm a podobně jako na letošním mistrovství světa jsem měla špatný start a pomalu se do toho dostávala. Druhý den jsem zahrála na obou turnajích neskutečně. 

Co jste si po prvním kole, kdy jste zahrála 39 ran, říkala? Věřila jste v triumf?
Na mistrovství světa to bylo popravdě ještě mnohem horší, tam jsem tehdy byla až šestadvacátá. To byl úplný propadák a moc jsem ve vítězství nevěřila. V Americe jsem byla osmnáctá a věděla jsem, že mám natrénováno, hřiště znám lépe a víc jsem si věřila. Bylo mi jasné, že se trojek a čtyřek nevyvaruje nikdo a věděla jsem, že když zabojuji, mám šanci se dostat zpátky. Hlavně oproti Anglii mi ještě zbývalo devět kol (na MS v Anglii je kol pouze šest, pozn. redakce), navíc tam jiní borci měli i čtyřicítky. Tušila jsem, že půjdu nahoru, ale že až tak, to zase ne. (s úsměvem). 

Kdy jste začala věřit, že to bude hodně dobré?
Začala jsem věřit už po druhém kole, kdy jsem zahrála 32, tedy nejlepší výsledek dne, dostala se až na druhé místo, a to jsem věřila, že už to nepůjde dolů. Že už to budu schopná zahrávat na těch 35 úderů, což je na tomto hřišti výborný výsledek. Poté jsem dokonce opět ulétla a zahrála zase 32, což nikdo nečekal. Pak jsem zahrála 33, 34. Druhý den byl opravdu bezvadný a nikdo už neměl šanci. 

Před posledními čtyřmi jamkami jste měla náskok čtyř ran. Stačilo hrát víc na jistotu, přesto jste zahrála tři esa…
Sice jsem byla nervní, ale druhý den jsem měla opravdu zvláštní. Ze všech čtyř kol jsem dala vždy patnáctku a šestnáctku eso. Samozřejmě se mohlo stát cokoliv, bylo to těžké hřiště, jsou tam úplně jiné cihličky, než na jiných adventure-golfových hřištích. Poté, co jsem měla za sebou těžkou třináctku a čtrnáctku, jsem už věřila. A ač jsem si před posledními jamkami dala za cíl hrát na jistotu, přesto se mi podařila dát tři esa, to poslední úplně na závěr, což bylo opravdu super. 

A poté přišla mediální smršť, smsky…
Jelikož mě spousta lidí sledovala a přála mi, dávala jsem totiž status na facebook, tak během tři čtvrtě hodiny bylo přes tři sta lajků, spousta gratulací… Pro mě to byla úleva a třeba v Anglii jsem i brečela štěstím. V Americe mi to docházelo až později a je to tam úplně jiné. Je tam spousta diváků, měla jsem tam i české fanoušky, kteří žijí v Americe. Všichni se pak seběhnou na hřiště a není čas na to si užívat vítězství. Ale na vyhlášení jsem si to již vychutnala. 

Byl to váš nejnáročnější turnaj v životě?
No, bylo to opravdu náročné jak psychicky, tak i fyzicky. Bylo tam 35 stupňů a žádný stín, hrálo se v dusnu a turnaj se strašně vlekl. Třeba na US Masters se hraje pět kol denně, ale končí se ve tři, ve čtyři. Tady se končilo v půl sedmé večer, nebylo si kam sednout, šest kol se hrálo deset a půl hodiny. Byl to opravdu vyčerpávající a nejnáročnější turnaj. 

Jak se na vaše vítězství dívali soupeři?
My jsme fakt jedna velká rodina a mentalita je tam opravdu jiná. Samozřejmě je to tak, že každý chce porazit Prokopovou, ví, že jsem silný soupeř, ale zároveň mi to přejí. Ještě týden po vítězství mi psali, jaký jsem velký šampion.

Jak berou fakt, že je poráží mladá dívka, už si zvykli?
Oni si nezvykli nikdy. Ale jak mě znají odmalička, ví, jak jsem na tom byla a jak se zlepšuji, tak to berou. Jak jsem řekla, je to jiná mentalita než v Česku. Samozřejmě mě chtějí porazit, ví, že jsem silný soupeř, ale když čtu jejich rozhovory, vidím, že mě mají rádi a nazývají mě královnou či superstar tohoto sportu. Je tam cítit respekt, ví, že to mám vydřené a ten respekt je vzájemný. 

Vaším největším soupeřem byl Manfred Stewart. Tušila jste před šampionátem, že budete soupeřit právě s ním?
Že to bude zrovna on, bych před turnajem neřekla. On není tak velký lídr, ale hřiště mu sedlo. Tím, že není ještě tolik zkušený, nebyl nikdy v Top 5, tak jsem si myslela, že odejde psychicky. Ne, že bych na to úplně spoléhala, ale tím, že to hraji od malička, jsem dost psychicky odolná. 

Před US Open jste absolvovala několikatýdenní přípravu, kde vás pozorně sledovali i vaši největší soupeři. Naznačovala vám, že by to mohlo být dobré?
Co se týče soupeřů, tak ti mě sledují pořád, vyzvídají, jestli trénuji a podobně. My, když jsme jeli na samotný turnaj, tak jsme se zastavili na několika hřištích, kde mě vítali nápisem Vítej Olivia, což bylo moc krásné. Co se týče tréninků, myslím si, že jsem měla dobrá kolečka, ale já na trénink moc nedám, protože v turnaji je to vždy o dvě, tři rány horší. 

V Americe se hraje adventure golf, v Anglii naopak crazy golf, dá se to nějak porovnat?
Moc porovnat se to nedá. Každé je úplně jiné odvětví minigolfu. V Anglii se hraje crazy golf s holí s gumou, s jinými míčky, které nejsou tak kvalitní. Do Ameriky jezdí úplně špička, je to zase něco jiného, jiné mantinely a nenajdete člověka, který by byl na obou turnajích. Kromě mě. 

Takže adventure golf vás baví víc?
Určitě. Je to moje priorita, jsou tam dva major turnaje. Do Anglie se také těším, ale nepřipravuji se na ni tolik, jsem tam pouze týden před šampionátem. V Americe minimálně tři týdny a je to pro mě to hlavní. 

Je tam stále větší konkurence?
Každým rokem větší a větší, protože tam jezdí stále víc hráčů třeba z putt puttu, což je zase jiné odvětví. 

V říjnu vás čeká US Masters, jak se na něj těšíte?
Hrozně moc se těším. To je prostě turnaj sezony a hlavně je Myrtle Beach moje oblíbené město. Zatím mám povedenou sezonu, to musím zaklepat, takže doufám, že budu mít šanci na vítězství. Bylo by krásné zopakovat triumfy z roku 2013, kdy jsem vyhrála všechny tři hlavní turnaje. Vím, že tam konkurence bude ještě daleko větší, každý chce vyhrát zelené sako. 

V poslední den US Masters budete rovněž uvedena do Síně slávy ve 22 letech. To se nestává často…
Nominace si moc vážím. Členů Síně slávy je pouze deset a nejmladšímu členovi je přes padesát let. Budu první ženou, první Evropankou a suverénně nejmladší. Budu si muset připravit dlouhou řeč v angličtině a poté dostanu plaketu s mojí fotkou. Už se na to těším. 

To musíte za ta léta umět dobře anglicky…
Ostatní říkají, že se hodně lepším. Nejvíce mi dělají problém časy. My se v Čechách učíme britskou angličtinu, kde je kladen velký důraz na gramatiku, předpřítomný čas, trpný rod, to v Americe vůbec nepoužívají. Tam se mluví hodně hovorově a s tím nemám problém, mluvím i živě do televize a zatím si nikdo nestěžoval (s úsměvem). Určitě mám lepší mluvený než psaný projev. 

I přes váš nízký věk jste dosáhla mnoha úspěchů. Některým vašim soupeřům je kolem šedesátky. Jak dlouho hodláte hrát vy?
Těžko říci, také záleží, jak na tom budu zdravotně. Nyní hodlám dokončit školu a pak už se zase bude věnovat jenom golfu.

Autor: Josef Rod

26.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rakovnické taneční kurzy 2017.
67

OBRAZEM: Páteční večery v kulturním centru opět patří tanečním

Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený s dcerou Julií.
7

Jaroslav Svěcený: Na dovolené jsem byl bez houslí. Ke konci jsem měl absťák

Na nový zdroj tepla mohou zájemci získat až 127,5 tisíce korun. Jak na to?

Střední Čechy – Příspěvek už nelze získat na čistě uhelný hotel, ale dotace mohou majitelé domků sloužících k bydlení získat na čtyři rozmanité zdroje tepla: na tepelná čerpadla, na kotle spalující biomasu, na plynové kondenzační kotle a na kotle kombinované (tedy takové, v nichž lze vedle uhlí spalovat i biomasu). K nové vlně kotlíkových dotací ve Středočeském kraji, pro niž je připraveno 502,2 milionu korun, to v pátek přišel říci na krajský úřad ministr životního prostřední Richard Brabec (ANO).

OBRAZEM: Listování se Zvířetem proti srsti

Rakovník - Zcela zaplněné dětské oddělení Městské knihovny v Rakovníku si ve čtvrtečním zářijovém podvečeru užilo další z dílů Listování, projektu Lukáše Hejlíka. Tentokrát patřilo scénickému čtení knížky Zvíře americké spisovatelky a dětské psycholožky Torey L. Hayden. Autorka žije ve Velké Británii a postavami jejích příběhů jsou často zneužívané a týrané děti, při psaní pak vychází ze svých zkušeností a pedagogické praxe.

Postoupit do první ligy? My už ne, to spíš naši mladíci, říká Pícha

Rakovník – V České republice, potažmo v Československu se pravidelné soutěže v baseballu hrají téměř půl století. Jediný tým v rakovnickém okrese – Red Crayfish, hraje tento, především v Americe populární sport, „pouze“ šestnáct let. Za tu dobu již dosáhl několika zajímavých úspěchů. Například vloni se dostal mezi nejlepší osmičku Českého poháru. Svoje vlastní hřiště pro dospělé ovšem nemá a domácí zápasy tedy hraje ve spřátelené Roudnici.   

Souboj o čelo zvládly Lvice bez problémů

Brňany /FOTOGALERIE/ – Lvice z Pavlíkova čekal ve 3. kole divize žen přímý souboj o první příčku v Brňanech, které doposud nepoznaly hořkost porážky. Žádné drama se ale nekonalo, hostující hráčky prakticky rozhodly o svém vítězství během pěti minut první půle, kdy domácím zasadily tři údery. Skóre po přestávce narostlo na konečných 6:1 pro svěřenkyně Miroslava Macáka. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení