Nádherný výhled na Rakovnicko a lesy Křivoklátska, úžasná příroda. To můžete spatřit, když se vydáte na vrch Louštín.Ten je nejvyšším vrcholem opukového pohoří Džbán a tyčí se do výše 536,7 metrů nadmořské výšky. Někdy se mylně uvádí jako nejvyšší bod Rakovnicka, tím je ale vrch Vlastec v Křivoklátské vrchovině u Skryjí.

Dle pověsti kdysi stál na Louštíně velmi vysoký a statný strom, z jehož koruny bylo vidět až na pražské brány a věže. Nyní je na vrcholu vysílač a nově i altánek pro návštěvníky. Tady bylo někdy kolem roku pět set před naším letopočtem založeno pravěké halštatsko - laténské hradiště. Nebylo ovšem trvale osídleno, v této nadmořské výšce nebyl proud vody a tak sloužilo spíše jako úkryt v dobách hrozícího nebezpečí. Přestože hradiště chránil kamenný val a palisáda s vylámaným příkopem, bylo nejspíše dobyto a vypáleno. Při budování přenosné stanice zde bylo nalezeno velké množství pravěké munice. Dalším nálezem na Louštíně byl šest tisíc let starý kamenný sekeromlat, což byla typická zbraň starých válečníků.
Také panovníku Václavu I. se tady velmi líbilo. Nechal si na Louštíně vybudovat lovecký zámek.
Na Louštín se dostanete několika cestami, které jsou jak pro pěší, tak i pro cyklisty. „My na Louštín jezdíme s celou rodinou na kolech, a to pravidelně několikrát do roka,“ řekla jedna z návštěvnic Monika Balounová. Naučná stezka Louštín prochází revírem Lužná. Stezka začíná i končí v lokalitě „Sládkův kříž“ za obcí Lužná – nádraží.

Celková délka pěší trasy je pět kilometrů. Cyklistická trasa vede převážně po lesních cestách a měří dvanáct a půl kilometru. Na trase stezky jsou umístěny informační panely, které seznamují návštěvníky s ptactvem a stromy, které můžeme na Pouštině spatřit. Na trase se nachází také krásný rybník zvaný „Punčocha“. Zde se nabízí návštěvníkům možnost odpočinku pod stromy a i vykoupání v rybníku, který skrývá veliké množství živočichů a rostlin. V Lužné se vypráví pověra, že o poslední dubnový den se na „Punčoše“ zjevuje skřítek.
Cestou na vrchol je možné zhlédnout několik typů porostů s různou skladbou dřevin. Pozorní návštěvníci mohou při cestě na Louštín spatřit například srnce obecného, prase divoké či daňka skvrnitého. Z ptactva se tu daří datlu černému, pěnkavě obecné, sojce a veliké spoustě dalších živočichů.
Strmé stoupání na vrchol tak zahrne návštěvníka bohatým kusem přírody a ten, kdo spatří výhled na krajinu z Louštína, se sem bude vracet znovu a znovu.