VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Procházka Louštínem

Lužná - Naučná stezka Louštín prochází revírem Lužná. Stezka začíná i končí v lokalitě „Sládkův kříž“ za obcí Lužná – nádraží.

4.8.2010
SDÍLEJ:

LouštínFoto: Renáta Králová

Nádherný výhled na Rakovnicko a lesy Křivoklátska, úžasná příroda. To můžete spatřit, když se vydáte na vrch Louštín.Ten je nejvyšším vrcholem opukového pohoří Džbán a tyčí se do výše 536,7 metrů nadmořské výšky. Někdy se mylně uvádí jako nejvyšší bod Rakovnicka, tím je ale vrch Vlastec v Křivoklátské vrchovině u Skryjí.

Dle pověsti kdysi stál na Louštíně velmi vysoký a statný strom, z jehož koruny bylo vidět až na pražské brány a věže. Nyní je na vrcholu vysílač a nově i altánek pro návštěvníky. Tady bylo někdy kolem roku pět set před naším letopočtem založeno pravěké halštatsko - laténské hradiště. Nebylo ovšem trvale osídleno, v této nadmořské výšce nebyl proud vody a tak sloužilo spíše jako úkryt v dobách hrozícího nebezpečí. Přestože hradiště chránil kamenný val a palisáda s vylámaným příkopem, bylo nejspíše dobyto a vypáleno. Při budování přenosné stanice zde bylo nalezeno velké množství pravěké munice. Dalším nálezem na Louštíně byl šest tisíc let starý kamenný sekeromlat, což byla typická zbraň starých válečníků.
Také panovníku Václavu I. se tady velmi líbilo. Nechal si na Louštíně vybudovat lovecký zámek.
Na Louštín se dostanete několika cestami, které jsou jak pro pěší, tak i pro cyklisty. „My na Louštín jezdíme s celou rodinou na kolech, a to pravidelně několikrát do roka,“ řekla jedna z návštěvnic Monika Balounová. Naučná stezka Louštín prochází revírem Lužná. Stezka začíná i končí v lokalitě „Sládkův kříž“ za obcí Lužná – nádraží.

Celková délka pěší trasy je pět kilometrů. Cyklistická trasa vede převážně po lesních cestách a měří dvanáct a půl kilometru. Na trase stezky jsou umístěny informační panely, které seznamují návštěvníky s ptactvem a stromy, které můžeme na Pouštině spatřit. Na trase se nachází také krásný rybník zvaný „Punčocha“. Zde se nabízí návštěvníkům možnost odpočinku pod stromy a i vykoupání v rybníku, který skrývá veliké množství živočichů a rostlin. V Lužné se vypráví pověra, že o poslední dubnový den se na „Punčoše“ zjevuje skřítek.
Cestou na vrchol je možné zhlédnout několik typů porostů s různou skladbou dřevin. Pozorní návštěvníci mohou při cestě na Louštín spatřit například srnce obecného, prase divoké či daňka skvrnitého. Z ptactva se tu daří datlu černému, pěnkavě obecné, sojce a veliké spoustě dalších živočichů.
Strmé stoupání na vrchol tak zahrne návštěvníka bohatým kusem přírody a ten, kdo spatří výhled na krajinu z Louštína, se sem bude vracet znovu a znovu.

Autor: Renáta Králová

4.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Turnaj v malé kopané v Kounově ovládli fotbalisté Hředel.
39

Turnaj v Kounově ovládly Hředle

Jiří Fröhlich
DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Pozemkáři si v Edenu otevřeli stříbrný důl

Rakovník /FOTOGALERIE/ - Závěrečné extraligové play off pozemních hokejistů přineslo o víkendu hned dvě stříbrné radosti pro rakovnický HC 1972. Ženy i muži přes vydařená sobotní semifinále sice v neděli podlehli v boji o české tituly domácím v sešívaných dresech, ale potvrdili, že rakovnický pozemní hokej má v České republice zvuk.

Nový videoklip láká do Rakovníka turisty

Rakovník - Město se na novou turistickou sezonu připravilo novým oficiálním videoklipem, který má zvýšit atraktivitu města. Prezentační video, na kterém se autorsky podílel i zastupitel Milan Zimmermann, zpracovala firma Petr Vinše za 48 tisíc korun.

Chodníky na hřbitově budou brzy kompletní

Rakovník - Městský hřbitov v současnosti prochází velkými změnami. Do jeho úprav bylo jen letos investováno milion korun. Nově vedení města rozhodlo o kompletní opravě chodníků, která se doposud týkala jen části z nich.

Turisté šlapali v okolí Berounky za Otou Pavlem

Branov /FOTOGALERIE/ – Krásné letní počasí přilákalo v sobotu do Branova 640 turistů, kteří absolvovali 34. ročník Pochodu krajem Oty Pavla. Trasy o délce 10, 15 a 25 km vedly křivoklátskými lesy v okolí řeky Berounky. Akce byla součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jehož mediálním partnerem je Deník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies