VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boj Davida se dvěma Goliáši pokračuje

Skryje - Co vede pražské úředníky k tomu, aby dychtili získat bývalou školní budovu?

23.2.2009
SDÍLEJ:

V OBLEŽENÍ novinářů se v budově Okresního soudu v Rakovníku včera ocitla právní zástupkyně Alena Žákovcová zastupující Úřad pro zastupování státu v Praze. Foto: Jana Elznicová

Na bedrech malého Obecního úřadu Skryje leží v těchto dnech dvě soudní pře. „Jsou to problematické záležitosti, ale já věřím ve spravedlnost soudu,“ zdůraznila starostka Obce Skryje Jarmila Pajerová.
Hlavní město Praha, Obec Skryje a Úřad pro zastupování státu se sídlem v Praze ve věcech majetkových se soudí o vlastnictví bývalé školy ve Skryjích a pozemků ležících pod ní. V tuto chvíli je totiž na budovu triplicitní vlastnictví.


O co Praze jde?
„Magistrát do naší pře v podstatě dostal i Úřad pro zastupování státu. Tím se celá záležitost zkomplikovala,“
dovysvětlila starostka Obec Skryje Jarmila Pajerová.


Co vede pražské úředníky k tomu, aby dychtili získat bývalou školní budovu? A co lze od nich očekávat v případě, že při vyhrají?
„Je pravděpodobné, že pak by byl areál školy komerčně využit. Dá se to předpokládat. Dost těžko by Hobby Centrum Praha dokázalo obhájit existenci takového areálu. Nevydělalo by si na sebe a muselo by být dotováno. Prostředí je to velice lukrativní jak pro rekreační, tak i pro jiné účely. Jsou to zatím ale jen spekulace,“
konstatoval právní zástupce obce Skryje Jan Tryzna .
To, že magistrát upozornil na kauzu stát, nepřímo potvrdila i zástupkyně strany žalující Alena Žákovcová: „Naším úkolem je bránit majetek státu, kdykoli se o nějakém problému dozvíme. S obcí jsme se pokoušeli napřed dohodnout. Zaslali jsme jí návrh souhlasného prohlášení. Poté, kdy jej obec odmítla podepsat, jsme byli nuceni podat žalobu. Stát musí každopádně trvat na svém a svůj majetek chránit,“ okomentovala včerejší soudní jednání, kdy se projednávalo vlastnictví pozemků.
„Pozemky jsou základ. Podle evropských norem ten, kdo vlastní pozemky, vlastní i budovu,“ dovysvětlila Jarmila Pajerová.


Kdo hospodařil?
Soudkyně vyzvala obě strany sporu, aby doložily svá tvrzení, že měly právo k hospodaření na zmíněném majetku, a také to, zda tak skutečně činili například sekáním trávy.
Své nesporné důkazy by obě strany měly soudu předložit do 30 dnů.
„Je mimořádně důležité, doložit například to, že měla strana žalovaná či strana žalující sporný majetek veden ve svém účetnictví. Tato kauza je na dokazování velice citlivá,“ uvedla rakovnická soudkyně Marie Faltýnová mimo záznam.
„Z našeho hlediska jsme řadu materiálů, které by mohly sloužit jako důkazy, už získali. Ovšem hospodářskou smlouvu z pětasedmdesátého roku jsem já v ruce nikdy neměla. Ta na obci nebyla,“ dodala starostka Jarmila Pajerová.
Jednání bylo z důvodu dalšího dokazování odročeno na 8. dubna půl devátou hodinu ranní.
Soud Obce Skryje s pražským Magistrátem se koná 23. března.
„Tam došlo k posunu v tom, že v mezidobí vstoupila do řízení Česká republika jako další žalovaný a půjde o vyřešení vlastnického práva mezi třemi subjekty. Obcí Skryje, Českou republikou a Hlavním městem Prahou s tím, že ne všichni chtějí pozemky. Česká republika chce jen jeden pozemek. Hlavní město Praha chce další pozemky i budovu. Obec Skryje by si ráda podržela všechny pozemky včetně budovy,“ vyjmenoval Jan Tryzna
„S budovou školy dnes nemůže disponovat stát ani obec. Pokud bude úspěšný stát, o což se budeme snažit, tak s majetkem naložíme dle zákona. Posoudíme, co s ním dále. Zda jej budeme využívat dál či jej využije jiná organizační složka. Když ale nikdo z nich nebude mít zájem, tak bude nabídnut majetek ve výběrovém řízení k prodeji. To je předepsaný postup, který musíme dodržet,“ uzavřela pro Skryje nepovzbudivou vyhlídku Alena Žákovcová.

Autor: Jana Elznicová

23.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

OBRAZEM: Poslední nokturno stálo za to

Rakovník - Když se v čtvrtek zešeřilo a Václav Tobrman usedl za klavír, bylo jasné, že rozloučení se s letošními Rakovnickými nokturnami je mimořádně povedené. Koncert úspěšného pianisty a rakovnického rodáka si nenechalo ujít asi sedm desítek posluchačů.

Desátý ročník O pohár města Nového Strašecí startuje již dnes!

Nové Strašecí /FOTOGALERIE/ – Již dnes začíná jubilejní 10. ročník nejlépe obsazeného hokejbalového turnaje v Česku – O pohár města Nového Strašecí, a to duelem domácího týmu s Pardubicemi, který začíná v 19 hodin. 

MRak Cup ovládly Motorlet a Vlašim

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Republikový fotbalový turnaj mládeže – MRak Cup má za sebou premiérový ročník. Na dvou rakovnických hřištích mezi sebou zápolili žáci kategorií U14 a U15. V nižší věkové kategorii zvítězili kluci z Vlašimi. Mezi staršími kolegy byl nejúspěšnější Motorlet. Domácí SK Rakovník, který nasadil svůj tým jen do „patnáctek“, skončil těsně za stupni vítězů. 

Vzpomínky na povodně. Všechno jim zničila voda

Rakovnicko - V chatě za pilou v Kostelíku u Berounky prožili manželé Danuše a Luděk Macourkovi z Rakovníka celý společný život. Luděk ji má po svých rodičích. Stojí tu od roku 1958.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení