VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Alexis princ z Cröy je čestným občanem Slabec

Slabce - Zcela mimořádná událost se odehrála v sobotu na dvoře Čechova mlýna ve Slabcích.

26.6.2016
SDÍLEJ:

Malá slavnost ve SlabcíchFoto: Jana Elznicová

Po letech mlčení a pozapomenutí určitých událostí se snad alespoň částečně podařilo napravit morální křivdy, které se v poválečném čase staly majitelům tamního panství, rodu Croÿ. Starosta městyse Vlastimil Štiller seznámil všechny přítomné s rozhodnutím zastupitelstva udělit Alexisi princi z Croÿ čestné občanství. Plaketu v češtině i v němčině převzali za bouřlivého potlesku všech přítomných za již zesnulého Alexise jeho syn Albrecht Croÿ společně se svojí sestrou Anne Marií. Za rodinu kromě Albrechta Croÿ poděkovala i druhá manželka Alexise Croÿ, Jana Croÿ. Četlo se také poděkování dalších členů rodu Croÿ, kteří nemohli do Slabec na malou slavnost dorazit. Zároveň byla na budově mlýna odhalena pamětní deska, jež byla rovněž věnována princi Alexisi z Croÿ.

Jana Croÿ zdůraznila: „Je to velká pocta a mimořádná událost pro celou rodinu, za kterou chci vám všem poděkovat."

Pamětní deska, stejně jako busta Václava Čecha, která byla v sobotu rovněž poprvé představena veřejnosti, je z dílny keramičky Kateřiny Čechové.
Zároveň bylo v sobotu připomenuto 150. výročí příchodu rodu Croÿ do Slabec a 150 let od narození mlynáře Václava Čecha. Novinář a autor knížky o osobnostech mikroregionu Balkán Roman Hartl přiblížil osobnost a zásluhy prince Alexise Croÿ v průběhu války a divoký odsun po druhé světové válce. „Během okupace Československa zachraňoval místním obyvatelům nejen jejich majetek, ale především život. Například mletím obilí načerno v Čechově mlýně. Každý pytel obilí, který sem tehdy směřoval, byl vlastně podepsaným rozsudkem smrti. Alexis Croÿ bojoval proti nepříteli vyzbrojen jen lidskostí a odvahou. A to je jeden z největších odkazů, který nám tu princ Alexis zanechal."

Další informace o tomto rodu, i statečnosti prince Alexise, najdete v již zmiňované knize Král pěvců Karel Burian a dalších 80 historických osobností městysů a obcí mikroregionu Balkán nebo v budově slabeckého mlýna, kde je nainstalována poměrně zdařilá výstava.

Roman Hartl později odpoledne v prostorách této výstavy promítal unikátní dobové fotografie rovněž ze života tohoto pro Rakovnicko významného šlechtického rodu. Jeden z potomků rodu Čechů – Petr Čech – majitel elektroskanzenu Šlovice, dále připomenul roli Václava Čecha při rozvoji celého regionu mimo jiné datem 6. prosince 1920, kdy šlovická malá vodní elektrárna jako první na okrese Rakovník a jako jedna z prvních v celém Československu začala napájet střídavým proudem místní elektrickou síť – mlýny Slabce a Slapnice, kamenolom Bílý kámen, osm okolních vesnic a přilehlé chaty.

Významným hostem akce byl zástupce Českého svazu vědeckotechnických společností, Asociace strojních inženýrů České republiky a Odborné společnosti letecké České republiky Daniel Hanus, který pro Rakovnický deník vysvětlil: „Nejsem na Slabecku poprvé a velmi dobře znám nádhernou historii rodu Čechů a mlýna, která vlastně pokračuje až do dnešních dnů a to je úžasné. Dnešní účast je pro mě příjemnou možností znovu potkat přátele a zjistit, že to tu stále žije a že tyto akce mají patřičnou odezvu mezi sousedy."

Slavnost uspořádal spolek Mlýnice Slabce pod vedením Vlasty Uhrové, společně s Petrem Čechem a za vydatné pomoci sponzorů. „Kterým touto cestou děkujeme," dodala Uhrová.

Autor: Jana Elznicová

26.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Studenti v Rakovníku protestují proti propouštění učitelů.
AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE
223

SLEDUJEME: Studenti v Rakovníku protestovali proti propouštění učitelů

Olympie vyválčila z mistrovství republiky bronz

Plzeň - V dvoudenním mistrovství ČR ve futsalu žen, kterého se zúčastnilo dvanáct týmů, startovaly hned dva z Rakovníka. Z divizní soutěže postoupil jak FK Rakovník tak i SK Olympie Rakovník. Oba se probojovaly do semifinále, které však bylo jejich konečnou. Souboj o bronz byl tedy velice pikantní. Navrch měla nakonec Olympie, která zvítězila po penaltách.

Oheň v lese způsobil škodu za 200 tisíc korun

Rakovnicko – Škodu za dvě stě tisíc korun má na svědomí požár lesní hrabanky u obce Velká Chmelištná. Hrabanka začala hořet v pondělí krátce před půl pátou odpoledne. Na místě zasahovali profesionální hasiči z Rakovníka i dobrovolné jednotky z Čisté, Jesenice a Kralovic.

OBRAZEM: Řeka ožila prvními vodáky

Roztoky /FOTOGALERIE/ – Horké letní počasí přilákalo k řece Berounce první milovníky sluníčka a pohody. I když je nyní v řece málo vody, protože na Rakovnicku už nezapršelo nejméně čtrnáct dní, do vln se vrhli také první vodáci. Chaty kolem řeky už navštívili chataři.

Kapitánka Kříženecká si v Rakovníku zahrála naposledy

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Naposledy s kapitánskou páskou na rakovnické umělé trávě nastoupila Karolína Kříženecká, která se rozhodla letos ukončit svoji bohatou hráčskou kariéru ozdobenou mistrovským titulem a starty v evropských pohárech.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies