VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Byly jsme na Kilimandžáru

RAKOVNÍK - KILIMANDŹÁRO - Letadlo hladce dosedlo na letiště v Nairobi a Zoje, Míle, Zdence, Daně i mé maličkosti letělo hlavou jediné: „Jsme v Africe!“

30.9.2007
SDÍLEJ:

Foto:

Když se stane ten div, a sejde se pět romantických, šílených bab podobné nátury a snů, těch pět bab spojí v jedno své síly, um a elán, může se zadařit a splní se jim nejtajnější sny a přání!


Expedice
V překvapivě chladném ránu nás čekal místní autobus a s ním pak sedmihodinová únavná cesta do tanzánské Moshi. V hotelovém pokoji na luteránské misii jsme usínaly s vědomím, že ráno vyrážíme na nejvyšší horu černého kontinentu.
Cesta začíná na Machame gate, protože půjdeme tou nejkrásnější a obtížnější z možných cest k vrcholu. Horský vůdce Beca nás seznámil s průběhem cesty a mimochodem se zmínil, že ještě nikdy nevedl pouze ženskou výpravu. Jsme sice jen ženská výprava, ale kolem krouží a obletuje nás dvanáct nosičů, kuchař a čtyři horští vůdci. Tak je to zde zvykem!

Pochod pralesem i horskou stepí probíhal přesně tak, jak jsme znaly z cestopisů předchozích výprav. Mlžný les se halil do oparu a vlajících lišejníků, obrovité lobelky a starčky mezi skalami tvořily bizarní krajinu, ve které zpěv strdimilů zanikal v hluku lidského hemžení. Nekonečný proud černošských nosičů dopravoval vše potřebné do dalších a dalších táborů. Pro nás bylo nepochopitelné, že vše nesli na hlavách s lehkostí a s neochvějným smyslem pro rovnováhu, a to i v těch nejvypjatějších situacích, kdy my už ztrácely síly i nervy!
Každý podvečer nás čekal prostřený stůl s výborným jídlem uvařeným z čerstvých surovin. Neskutečný servis! Měly jsme pocit, že se nám to všechno jenom zdá a určitě zazvoní budík.

S přibývající výškou mizely rostliny, krajina se změnila v horskou poušť, chyběl kyslík a síly ubývaly. Poslední tábor ve výšce 4.650 m nad mořem nás stál hodně sil a dvě z nás bohužel poslední útok vzdaly.

Pak nastal den D a hodina H a my tři šílenkyně, tedy já, Dana a Zdena vyrážíme na vrcholovku! Vymrzlé a po nevalné večeři, protože žaludek se nám scvrknul nervozitou a zuby drkotaly zimou. Byly jsme schopné polykat jen horký čaj a energetickou pastu. Ta nás snad i zachránila.
Celonoční pochod v minus 15° Celsia a za svitu čelovek je snad hrůzný sen! Naši průvodci Beca, Laurenc a Robert jsou mladí kluci plní elánu a pro povzbuzení nám zpívají svahilské písně a pomáhají nám v neschůdných místech. S ubývající nocí řídne i vlnící se had svítících čelovek ostatních výprav. Potkáváme zhroucené postavy těch, kteří to vzdali. Tristní obraz!

Je nám těžko. Strašná zima, úbytek kyslíku a psychické vyčerpání nás doslova rozkládají. Nevnímáme krásu okolní krajiny nasvícené úplňkem ani zrůžovělý východ. Vidíme jen štěrk a kamení pod nohama. Zmrzlé prsty na rukou i nohou už dávno přestaly bolet. Cíl máme už na dosah ruky a přeci tak daleko!

Mozek odmítá velet tělu a tělo už neposlouchá. Chce se nám jen sednout a spát!
Posledních tři sta výškových metrů je nekonečných, už slyšíme výkřiky těch, kdo dosáhli Stella Point a přesto to postupně chce každá z nás vzdát.
Průvodcovští kluci nás za nesmírného povzbuzování nutí jít stále dál, a tak se poslušně suneme hlemýždím tempem k cíli. Náhle jsme tu a Dana, která dorazila hodnou chvíli před námi, mě doslova vytahuje za ruce směrem ke kráteru. Dochází i vyčerpaná Zdena. Jsme na Stella Point – 5756 m nad mořem.

Brečíme štěstím a nebo to snad jsou slzy podrážděných očí od bělosti zářícího ledovce? Chvilku odpočíváme a dělíme se mezi sebou o poslední sušenky a čaj. Začínáme si konečně uvědomovat tu nádheru a výjimečnost okolní krajiny. Foťáky cvakají. Beca, ten nejhlavnější z vůdců, rozhoduje, že já a Dana s ním půjdeme až na vrchol, že máme ještě dost sil. Jeho: „Uhuru! Nahoru!“ je dost výmluvné.

Je pravda, že se nám moc nechce lézt těch několik výškových metrů po ledovci až na Uhuru Peak, ale je to první a zároveň poslední příležitost, jak se tam dostat.
Jdeme a nohy nás už moc neposlouchají a ještě ke všemu to na sněhu klouže. Po zdolání první kamenné stěny Dana česky křičí na Becu, že jsou jí ty klacky na vrcholu úplně ukradené! Nakonec tam dojdeme obě. Všichni tři se fotíme na vrcholu a Beca září v širokém úsměvu. Určitě je šťastný i hrdý zároveň, že nás na nejvyšší bod Afriky dostal. Ještě pár foto nádherného okolí a vracíme se dolů.
Tak i takhle tedy může vypadat výstup na Kilimandžáro! Náhle je mi dobře, cítím se nádherně a nedostatek kyslíku vůbec nevnímám. Potvrzují se slova Zoji, že úspěšný výstup je o tom, co má člověk v hlavě a v srdci!
Stalo se 28. července 2007 v 8.10 hodin tanzánského času.

30.9.2007
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pochod krajem Oty Pavla přilákal přilákal letos 640 turistů.
3

Turisté šlapali v okolí Berounky za Otou Pavlem

Kanadská borůvka

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Dopravu v Jesenici zkomplikuje uzavírka

Jesenice - Obyvatele Jesenice i projíždějící řidiče čeká velká komplikace. Hlavní průtah městem, silnice Plzeňská, a na ni navazující Žatecká, by se měla opět opravovat. Přitom se na nich pracovalo už v roce 2012. Ukázalo se ale, že má nestabilní podloží, proto už nyní je plná záplat.

Graffiti není boj o území, ale boj se šedí

Střední Čechy – Jan „Dooky" Cafourek začal malovat graffiti asi v sedmnácti letech. Dnes už to téměř nedělá. Ale stál u zrodu první legální graffity plochy v Rakovníku a u RAKO JAMU.

OBRAZEM: Rakovničtí pozemkáři berou stříbro

Rakovník - Pozemní hokejisté HC 1972 Rakovník stejně jako jejich ženské kolegyně berou nakonec stříbro, když ve finále extraligy podlehli Slavii 1:7.

OBRAZEM: Pozemkářky získaly stříbro

Rakovník - Rakovnické pozemní hokejistky získaly stříbrné medaile, když ve finále podlehly Slavii 0:3.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies