VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Být s Policií ČR v jedné budově je velká výhoda. Spolupráce je nadstandardní

Nové Strašecí – Stanislav Jahelka nastoupil do funkce vrchního strážníka Městské policie v Novém Strašecí v lednu minulého roku. Za tu dobu se v řadách městské policie udály mnohé změny. Jaké, a co vše služba u novostrašecké městské policie obnáší, prozradil v rozhovoru.

9.3.2016
SDÍLEJ:

Stanislav Jahelka, vrchní strážník Městské policie v Novém StrašecíFoto: Deník/Šárka Hoblíková


Kolik strážníků má sloužit u Městské policie v Novém Strašecí?
Plný počet strážníků je deset. Ale bývalo nás tu i šest. To bylo loni, kdy od prvního ledna podle nové podmínky musí mít městský strážník středoškolské vzdělání. Proto někteří kolegové odešli. Nyní je nás tedy devět strážníků, jeden strážník čekatel a jeden civilní zaměstnanec, který sleduje kamerový systém.

Hledali jste nové kolegy?
Ano, potřebovali jsme přijmout čtyři lidi. Musím říci, že o naší práci není příliš velký zájem. Několik lidí se přihlásilo a pak třeba dva měsíce nepřišel nikdo. Nyní je nás deset.

Jaké nároky musí městský strážník splnit?
Člověk nejprve nastoupí do školy ve školícím středisku. Musí se naučit různé zákony, například zákon o městské policii, přestupkový zákon. Pak skládá zkoušky. Vypadají jak malá maturita. V první části dělá testy ze znění zákonů. Druhá část je ústní a má tři otázky. První je ze zákona o obecní policii. Druhá otázka obsahuje všechny ostatní zákony, například živnostenský, přestupkový, trestní. Třetí otázka je praktická. Dostane konkrétní situaci a musí ji rozebrat. To znamená, podle jakého paragrafu by postupoval, jestli je to trestný čin nebo přestupek. Zkoušky na ministerstvu vnitra musí strážník čekatel splnit do šesti měsíců. Má celkem tři pokusy.

A tím pro něj zkoušky skončí?
To zdaleka ne. Zkoušky musí opakovat každé tři roky. Je to takzvaný prolog a bez nich nemůže funkci strážníka vykonávat. To spoustu lidí odradí.

Služba u městské policie je nepřetržitá. Jak se střídáte?
Sloužíme dvanáctihodinové směny od šesti ráno do šesti večer. V tom je hodinu pauza. Strážník nastupuje o půl hodiny dříve, aby si stihl převzít směnu a seznámil se s hlášením. To obsahuje události, úkoly na konkrétní den, například na jakou obec se mají zaměřit, který úsek mají projít pěšky a podobně. To samozřejmě pokaždé nevyjde. Stačí jedno oznámení a je vše jinak. Střídají se dvě denní, dvě noční směny a pak jsou čtyři dny volna. Teď v plném počtu chodí dvoučlenné hlídky. Když nás bylo málo, chodili jsme i po jednom.

V kolika obcích kromě Nového Strašecí působíte?
Jezdíme do čtyř obcí, se kterými máme uzavřenou veřejně právní smlouvu. Patří sem Rynholec, Lány, Tuchlovice a Kamenné Žehrovice. Snažíme se, být v každé obci třicet hodin za měsíc. Jsou pěkně za sebou, takže se dobře kontrolují. Něco splníme v noci, něco přes den. Záleží také na požadavku starostů. Například při uzavírce v Rynholci tam více kontrolujeme, hlavně ráno, když jdou děti do školy. Tak by si to představovali starostové ve všech obcích, ale to bohužel nemůžeme splnit. Snažíme se proto, dva dny v týdnu ráno v obcích být. Někdy se požadavky operativně mění. Pokud mají někde například po ránu problém s kuřáky, jezdíme tam. Z každé obce podávám starostům měsíční hlášení.

Určitě máte vytipovaná místa, kam jezdíte často…
Asi nejhorší je Nové Strašecí, protože má nejvíce obyvatel. Objevuje se tu vandalství, ulámané dopravní značky, poškozené vyházené odpadkové koše. Problémy jsou i kolem nonstop provozoven. Dále řešíme hodně parkování v sídlištích, hlavně v Křivoklátském, na chodnících, před vjezdy do domů. Velký problém je nepořádek v místech, kde se scházejí lidé a popíjejí alkohol. Hodně nepořádku po sobě nechávají také kuřáci.

S jakými případy či přestupky se v poslední době setkáváte?
Většinou je to vandalství, na hřbitovech se ztrácejí svíčky ze hrobů. Vandalové je seberou, zlomí a pohodí poblíž. To vůbec nechápu. Nacházíme tu dost černých skládek. Máme tu i lidi, kteří užívají návykové látky. Zadržíme je a můžeme jim nanejvýš udělit blokovou pokutu. Jenže to je málo účinné. Často jsou to lidi, kterým už jde těžko pomoci.

Ve městě už několik let platí vyhláška o zákazu požívání alkoholu na veřejných prostranstvích. Je to znát?
Vyhláška je platná zvláště na některých místech: na Komenského náměstí, na Paraplíčku, na Paloučku. Tady se díky jim podařilo udržet pořádek. Opilce, známé firmy, z těchto míst vykazujeme. Jiné řešení není, protože kolikrát už nemají peníze ani na pokutu. Velký problém je s kuřáky a nepořádkem po nich. Ale v tomto případě město nemůže vyhláškou kouření zakázat na prostranstvích, která nejsou uvedena v zákoně.

Další vyhláška je o zákazu volného pobíhání psů…
Platí od nového roku a musí si takzvaně sednout. Lidi na volné pobíhání psů upozorňujeme.

A co věčný problém psí výkaly?
Situaci sledujeme i v sídlištích novými kamerami, i když jsou zatím ve zkušebním provozu. Vypadá to, že lidé po svých psech uklízejí více.

Jste oproti Rakovníku blíže Kladnu. Je to znát? Dojíždějí sem problémoví lidé?
Je to znát. Jezdí sem hodně lidí ze Stochova i z Kladna a to hlavně o víkendy. Táhnou je zřejmě nonstopy.

Podle vaší zkušenosti, se situace, co se týká veřejného pořádku, zlepšuje? Jak jste zvládali například Silvestra?
Předminulý rok jsme se během Silvestra nezastavili. Lidé se opíjeli na ulici, byli bezohlední. Poskytovali jsme i první pomoc, doprovázeli jsme je do nemocnice. Vloni byl jeden z nejklidnějších Silvestrů. Dokonce vydržela i veškerá vánoční výzdoba na lavičkách na Komenského náměstí. Jedině v Rynholci kolegové zaznamenali na hřišti rušení nočního klidu. Neměli jsme ani zesílené hlídky.

Roste počet přestupků?
Oproti roku 2014 došlo v roce 2025 k nárůstu přestupků téměř o sto procent. V roce 2015 se stalo 871 přestupků, v roce 2014 to bylo 485. Sem se počítá vše, přestupky v oblasti majetku, občanského soužití, drogy, alkohol, doprava. Naopak trestných činů bylo vloni jen osm. To je značný pokles.

Máte tu také „známé firmy?"
Střídají se tu mladé generace, jak lidé dorůstají. Vytvoří se skupina tak osmi lidí, které známe. Pokud je po nějaké události obejdeme, událost i spolu s Policií ČR poměrně rychle většinou odhalíme.

Sídlíte s Policií ČR v jedné budově. Je to výhoda?
To je obrovská výhoda. Hodně si pomáháme. Naše spolupráce je, řekl bych, nadstandardní. S kolegy se potkáváme i v civilu.

Chystáte nějaké novinky?
Budujeme nový kamerový systém. Starý byl zastaralý. Získali jsme dotaci na tři nové kamery. Nyní běží ve zkušebním provozu. Každý týden startuje jedna kamera. Další změna je přesun kamer na služebnu. Dříve jsme je měli na odloučeném pracovišti. Náš civilní zaměstnanec kamery sleduje hlavně o víkendy a určené dny, například o Silvestra. Letos plánujeme i mimořádné akce, například kontrolu nonstopů, kdy by chodily i tříčlenné hlídky. Ale nevím, zda to vyjde. Stačí, aby jeden z nás onemocněl, a vše je jinak.

Autor: Šárka Hoblíková

9.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Karlovarská Slavia (v modrém) podlehla v prvním kole Mol cupu na vlastním hřišti Královo Dvoru 0:3.

Cábelíci postoupili do dalšího kola Mol Cupu

Zleva tři šampionky: Druhá v pořadí Veronika z Rakovníka, Třetí místo Běla rovněž z regionu a první Kateřina ze Slaného na slánském kole Ywes Prim z roku 1937
25

Cyklování: Recesistický závod retro kol pobavil

Mexičanka Edna Gómez Ruiz se stala čestnou občankou Lidic

Lidice /FOTOGALERIE/ - Obřadní síň Obecního úřadu Lidice se zaplnila až do posledního místečka. Všichni zúčastnění sledovali slavnostní předání čestného občanství mexické občance Edně Gómez Ruiz. Stalo se tak u příležitosti pětasedmdesátiletého výročí vypálení Lidic, čestné občanství bylo mexické dámě udělen za její záslužnou činnost.

Povedená příprava! Tatran rozdrtil Přední Kopaninu

Rakovník /FOTOGALERIE/ – První přípravný duel sedl rakovnickému Tatranu náramně. Přední Kopanině, která hrála ještě na jaře divizi, nasázel bůra a spravil si tak chuť po týden staré pohárově porážce v Hrobcích. 

OBRAZEM: Cyklisté mají za sebou crosscountry

Rakovník - Devátý ročník Rakovnického cyklování pokračuje po pátečním orientačním závodě druhým dnem. Dnes dopoledne bylo na programu cross-country dětí, kolem poledne vyrazilo společně na trať několik desítek kadetů, juniorů, žen a mužů. Kadety čekaly dva okruhy, junioři a ženy se vydali na čtyři okruhy a muži odjeli celkem sedm okruhů.

Během dne hrozí silné bouřky, výstraha platí do půlnoci

Meteorologové vydali varování před bouřkami. Čechy by měly zasáhnout dnes mezi 11:00 a 23:00, na Moravě platí výstraha od 14:00 do půlnoci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení