VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Česká pošta chce zrušit pobočku v Jesenici

Jesenice – Po poště v Hořovičkách, na Krupé, v Lišanech má namále další pobočka České pošty v Jesenici. Ve městě s téměř sedmnácti sty obyvateli nemá podle zřizovatele patřičné využití. Pošta tu má dvě přepážky. Podle statistiky jsou vytížené ze sedmdesáti procent.

5.2.2017
SDÍLEJ:

Pošta JeseniceFoto: Deník/Šárka hoblíková


Ale zkušenost obyvatel je jiná. Kdykoliv na poštu přijdete, jsou lidé u přepážky a několik jich čeká ve frontě. Zvláště při výplatě důchodů a dalších dávek jsou fronty až ven.

I v zájmu zastupitelů je v tomto odlehlém městě na samém konci okresu i kraje služby pro obyvatele zachovat. Nejbližší malá pošta je v Čisté nebo v Oráčově.

Posledním návrhem České pošty je zřídit v Jesenici pobočku Pošty Partner. Avšak jednání o bytí a nebytí pošty má delší historii. V roce 2016 se zástupci České pošty obrátili na zastupitele, s tím, že pronajímatel budovy, kde pošta sídlí, se snažil zvýšit nájem. To se poště nelíbilo. Přitom ve městě vlastní dům, který je nyní prázdný.

„Nabídli jsme České poště prostory v budově městského úřadu v místnosti po bývalé spořitelně. Zástupci byli spokojeni. Už jsme plánovali, jak prostory upravit. Hledali jsme náhradní provozovnu pro kadeřnictví, které tam je," popisoval starosta města Jan Polák. Po čtyřech měsících jednání skončilo. Pak zástupci pošty zastupitelům představili projekt Pošty Partner.

„Trochu nás postavili před hotovou věc. V rámci okresu by údajně měli zůstat podle nějaké vize jen pobočky v Rakovníku a Novém Strašecí, ostatní by měly fungovat jako Pošty Partner," podotkl Polák.

Město našlo řešení. Na veřejném jednání zastupitelstva se radní shodli na tom, nabídnout prostory úplně zadarmo. To Česká Pošta zamítla. Na veřejném jednání zastupitelstva se radní shodli na tom, nabídnout prostory úplně zadarmo. To Česká Pošta zamítla. „Přesto chceme služby zachovat a mít je pod kontrolou. Pokud by tu totiž vznikla Pošta Partner jinde, odloučily by se od ní doručovatelky, tím pádem by vytíženost přepážek klesla na padesát procent a stačila by tu jedna přepážka. To by tady nebylo možné. Máme tu několik institucí a škol, kterým se doručují listovní zásilky a balíky. Vůbec se to nedá srovnat například s provozem na poště v Krupé," zkonstatoval Jan Polák. Navíc spoustu podnikatelů z okolí si raději zajede na poštu v Jesenici než na Poštu Partner. Podle mínění obyvatel je na běžné poště také více zachováno soukromí, než například někde v obchodě.

Město v tuto chvíli vypracovává ekonomickou rozvahu, jakým způsobem by do projektu vstoupilo. Podle systému odměn za provoz pošty, by ale částka určená pro Jesenici, nepokryla ani mzdové náklady včetně odvodů za dvě poštovní úřednice. „Do únorového zastupitelstva připravujeme ekonomické náklady na mzdy pracovnic, včetně úprav prostor," uvedl starosta Polák.

Převzetí této služby by pro město neznamenalo jen peníze na úpravu prostor a na mzdy zaměstnanců, ale také zajistit náhradu za poštovní úřednice při dovolených a nemoci. To znamená, zaškolit dalšího člověka třeba z městského úřadu na záskok.

Zastupitelé rovněž uvažují na poštu přesunout další služby vykonávané v rámci městského úřadu, například pokladnu nebo czech point, tím by vzniklo centrum pro obyvatele, kde by si zaplatili popelnice i vyzvedli balík. „Vše je zatím v rámci úvah, takže uvidíme, co se podaří. Zatím neznáme ani do podrobností všechny podmínky Pošty Partner. Zároveň to bude znamenat i reorganizaci prací pro úředníky města," uzavřel Polák.

Autor: Šárka Hoblíková

5.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve věznici Oráčov se odehrálo taktické cvičení.
16

Hasiči i policisté měli cvičení v oráčovské věznici

Malí i velcí se na Husově náměstí utkali o Zlatou kuličku
23

Malí i velcí cvrnkali na Husově náměstí o Zlatou kuličku

Společně oslavili sto dvacet let župy Budečské

Křivoklát /FOTOGALERIE/ – Sto dvacet let sokolské Župy Budečské Sokolové oslavili velkým sportovním setkáním všech sokolských jednot v areálu Kolečko na Křivoklátě.

Vedoucí Správy CHKO Brdy Bohumil Fišer: Brdy nešetrné zásahy do potoků neminuly

Vedoucí Správy CHKO Brdy Bohumil Fišer byl hostem dalšího on-line rozhovoru Deníku. Čtenáři se ho ptali na to, jakým způsobem třeba bude řešit správa vodní režim v Brdech nebo jak je to se značením turistických tras, běžkařských tratí nebo zda nehrozí v oblasti výstavba.

AKTUALIZOVÁNO

Prezident Miloš Zeman převzal symbolický klíč od obce Lidice

Lidice – Oslav sedmdesátého výročí položení základního kamene nové obce Lidice se v sobotu odpoledne zúčastnili vzácní hosté: prezident republiky Miloš Zeman, velvyslankyně Velké Británie Jan Thompson, chargé d'affaires USA Kelly Adams-Smith, velvyslanec Ruské federace Alexandr Zmejevskij, Roman Tkačík, plukovník generálního štábu. Přítomné byly také přeživší lidické ženy a děti i starostové okolních spřátelených měst a obcí.

Po 75 letech Gabčík a Kubiš znovu v Praze zaútočili na Heydricha

Praha - Po 75 letech dnes znovu českoslovenští parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na říšského protektora Reinharda Heydricha. Zatáčku v pražských Holešovičkách, kudy jeho auto v roce 1942 jelo a která byla později přestavěná, nahradila pro historickou rekonstrukci nedaleká v Zenklově ulici. Akci přihlížely stovky lidí. Výročí připomíná také vojenský tábor v Libni, jeho součástí je i replika stíhačky Spitfire.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies