VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Česká pošta chce zrušit pobočku v Jesenici

Jesenice – Po poště v Hořovičkách, na Krupé, v Lišanech má namále další pobočka České pošty v Jesenici. Ve městě s téměř sedmnácti sty obyvateli nemá podle zřizovatele patřičné využití. Pošta tu má dvě přepážky. Podle statistiky jsou vytížené ze sedmdesáti procent.

5.2.2017
SDÍLEJ:

Pošta JeseniceFoto: Deník/Šárka hoblíková


Ale zkušenost obyvatel je jiná. Kdykoliv na poštu přijdete, jsou lidé u přepážky a několik jich čeká ve frontě. Zvláště při výplatě důchodů a dalších dávek jsou fronty až ven.

I v zájmu zastupitelů je v tomto odlehlém městě na samém konci okresu i kraje služby pro obyvatele zachovat. Nejbližší malá pošta je v Čisté nebo v Oráčově.

Posledním návrhem České pošty je zřídit v Jesenici pobočku Pošty Partner. Avšak jednání o bytí a nebytí pošty má delší historii. V roce 2016 se zástupci České pošty obrátili na zastupitele, s tím, že pronajímatel budovy, kde pošta sídlí, se snažil zvýšit nájem. To se poště nelíbilo. Přitom ve městě vlastní dům, který je nyní prázdný.

„Nabídli jsme České poště prostory v budově městského úřadu v místnosti po bývalé spořitelně. Zástupci byli spokojeni. Už jsme plánovali, jak prostory upravit. Hledali jsme náhradní provozovnu pro kadeřnictví, které tam je," popisoval starosta města Jan Polák. Po čtyřech měsících jednání skončilo. Pak zástupci pošty zastupitelům představili projekt Pošty Partner.

„Trochu nás postavili před hotovou věc. V rámci okresu by údajně měli zůstat podle nějaké vize jen pobočky v Rakovníku a Novém Strašecí, ostatní by měly fungovat jako Pošty Partner," podotkl Polák.

Město našlo řešení. Na veřejném jednání zastupitelstva se radní shodli na tom, nabídnout prostory úplně zadarmo. To Česká Pošta zamítla. Na veřejném jednání zastupitelstva se radní shodli na tom, nabídnout prostory úplně zadarmo. To Česká Pošta zamítla. „Přesto chceme služby zachovat a mít je pod kontrolou. Pokud by tu totiž vznikla Pošta Partner jinde, odloučily by se od ní doručovatelky, tím pádem by vytíženost přepážek klesla na padesát procent a stačila by tu jedna přepážka. To by tady nebylo možné. Máme tu několik institucí a škol, kterým se doručují listovní zásilky a balíky. Vůbec se to nedá srovnat například s provozem na poště v Krupé," zkonstatoval Jan Polák. Navíc spoustu podnikatelů z okolí si raději zajede na poštu v Jesenici než na Poštu Partner. Podle mínění obyvatel je na běžné poště také více zachováno soukromí, než například někde v obchodě.

Město v tuto chvíli vypracovává ekonomickou rozvahu, jakým způsobem by do projektu vstoupilo. Podle systému odměn za provoz pošty, by ale částka určená pro Jesenici, nepokryla ani mzdové náklady včetně odvodů za dvě poštovní úřednice. „Do únorového zastupitelstva připravujeme ekonomické náklady na mzdy pracovnic, včetně úprav prostor," uvedl starosta Polák.

Převzetí této služby by pro město neznamenalo jen peníze na úpravu prostor a na mzdy zaměstnanců, ale také zajistit náhradu za poštovní úřednice při dovolených a nemoci. To znamená, zaškolit dalšího člověka třeba z městského úřadu na záskok.

Zastupitelé rovněž uvažují na poštu přesunout další služby vykonávané v rámci městského úřadu, například pokladnu nebo czech point, tím by vzniklo centrum pro obyvatele, kde by si zaplatili popelnice i vyzvedli balík. „Vše je zatím v rámci úvah, takže uvidíme, co se podaří. Zatím neznáme ani do podrobností všechny podmínky Pošty Partner. Zároveň to bude znamenat i reorganizaci prací pro úředníky města," uzavřel Polák.

Autor: Šárka Hoblíková

5.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zajímavé klasické škodovky, které zrovna hledají nové majitele.
AUTOMIX.CZ
30

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

Milan Sunkovský při zahájení Rakovnického cyklování v roce 2012
91

Závod historických kol? To je taková recese, říká Milan Sunkovský

Strom v Bílichově spadl přes cestu, naštěstí nikoho nezranil

Bílichov /FOTOGALERIE/ - Velmi silné bouřky doprovázené přívalovými dešti se ve čtvrtek v podvečer nevyhnuly ani Kladensku. Nepršelo sice dlouho, avšak o to byl déšť intenzivnější. Takzvané počasí pod psa navíc dokreslovaly silné nárazy větru. V Bílichově na pomezí Kladenska, Rakovnicka a Lounska vítr dokonce lámal stromy. 

Silné bouřky dorazí po poledni do Čech, později na Moravu

Silné bouřky, které mohou doprovázet přívalové srážky, dnes zasáhnou celou republiku. Po poledni dorazí do Čech a na Českomoravskou vrchovinu, později odpoledne a večer se přesunou na Moravu a do Slezska. Výstraha na intenzivní bouřky platí pro Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj až do pátečního rána, pro ostatní regiony do dnešní půlnoci.

V Jesenici vedl ukázkové tréninky olympijský vítěz Lukáš Krpálek

Jesenice /FOTOGALERIE/ – V jesenickém areálu Rekrea probíhá soustředění malých judistů s názvem Judo Heroes Kemp a dnes na něm nechyběl ani nejlepší český judista - olympijský vítěz a mistr světa Lukáš Krpálek, který zde vedl ukázkový trénink. 

AUTOMIX.CZ

10 dostupných aut, ve kterých budete vypadat bohatší, než ve skutečnosti jste

Ruku na srdce, každý z nás chce tu a tam vypadat před ostatními dobře – a dobře v tomto případě znamená „zámožně“. Samozřejmě jen málokterý movitý majetek poukazuje na stav konta tak, jako luxusní auto.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení