VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Česká pošta chce zrušit pobočku v Jesenici

Jesenice – Po poště v Hořovičkách, na Krupé, v Lišanech má namále další pobočka České pošty v Jesenici. Ve městě s téměř sedmnácti sty obyvateli nemá podle zřizovatele patřičné využití. Pošta tu má dvě přepážky. Podle statistiky jsou vytížené ze sedmdesáti procent.

5.2.2017
SDÍLEJ:

Pošta JeseniceFoto: Deník/Šárka hoblíková


Ale zkušenost obyvatel je jiná. Kdykoliv na poštu přijdete, jsou lidé u přepážky a několik jich čeká ve frontě. Zvláště při výplatě důchodů a dalších dávek jsou fronty až ven.

I v zájmu zastupitelů je v tomto odlehlém městě na samém konci okresu i kraje služby pro obyvatele zachovat. Nejbližší malá pošta je v Čisté nebo v Oráčově.

Posledním návrhem České pošty je zřídit v Jesenici pobočku Pošty Partner. Avšak jednání o bytí a nebytí pošty má delší historii. V roce 2016 se zástupci České pošty obrátili na zastupitele, s tím, že pronajímatel budovy, kde pošta sídlí, se snažil zvýšit nájem. To se poště nelíbilo. Přitom ve městě vlastní dům, který je nyní prázdný.

„Nabídli jsme České poště prostory v budově městského úřadu v místnosti po bývalé spořitelně. Zástupci byli spokojeni. Už jsme plánovali, jak prostory upravit. Hledali jsme náhradní provozovnu pro kadeřnictví, které tam je," popisoval starosta města Jan Polák. Po čtyřech měsících jednání skončilo. Pak zástupci pošty zastupitelům představili projekt Pošty Partner.

„Trochu nás postavili před hotovou věc. V rámci okresu by údajně měli zůstat podle nějaké vize jen pobočky v Rakovníku a Novém Strašecí, ostatní by měly fungovat jako Pošty Partner," podotkl Polák.

Město našlo řešení. Na veřejném jednání zastupitelstva se radní shodli na tom, nabídnout prostory úplně zadarmo. To Česká Pošta zamítla. Na veřejném jednání zastupitelstva se radní shodli na tom, nabídnout prostory úplně zadarmo. To Česká Pošta zamítla. „Přesto chceme služby zachovat a mít je pod kontrolou. Pokud by tu totiž vznikla Pošta Partner jinde, odloučily by se od ní doručovatelky, tím pádem by vytíženost přepážek klesla na padesát procent a stačila by tu jedna přepážka. To by tady nebylo možné. Máme tu několik institucí a škol, kterým se doručují listovní zásilky a balíky. Vůbec se to nedá srovnat například s provozem na poště v Krupé," zkonstatoval Jan Polák. Navíc spoustu podnikatelů z okolí si raději zajede na poštu v Jesenici než na Poštu Partner. Podle mínění obyvatel je na běžné poště také více zachováno soukromí, než například někde v obchodě.

Město v tuto chvíli vypracovává ekonomickou rozvahu, jakým způsobem by do projektu vstoupilo. Podle systému odměn za provoz pošty, by ale částka určená pro Jesenici, nepokryla ani mzdové náklady včetně odvodů za dvě poštovní úřednice. „Do únorového zastupitelstva připravujeme ekonomické náklady na mzdy pracovnic, včetně úprav prostor," uvedl starosta Polák.

Převzetí této služby by pro město neznamenalo jen peníze na úpravu prostor a na mzdy zaměstnanců, ale také zajistit náhradu za poštovní úřednice při dovolených a nemoci. To znamená, zaškolit dalšího člověka třeba z městského úřadu na záskok.

Zastupitelé rovněž uvažují na poštu přesunout další služby vykonávané v rámci městského úřadu, například pokladnu nebo czech point, tím by vzniklo centrum pro obyvatele, kde by si zaplatili popelnice i vyzvedli balík. „Vše je zatím v rámci úvah, takže uvidíme, co se podaří. Zatím neznáme ani do podrobností všechny podmínky Pošty Partner. Zároveň to bude znamenat i reorganizaci prací pro úředníky města," uzavřel Polák.

Autor: Šárka Hoblíková

5.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený s dcerou Julií.
7

Jaroslav Svěcený: Na dovolené jsem byl bez houslí. Ke konci jsem měl absťák

Ilustrační foto.

Na nový zdroj tepla mohou zájemci získat až 127,5 tisíce korun. Jak na to?

OBRAZEM: Listování se Zvířetem proti srsti

Rakovník - Zcela zaplněné dětské oddělení Městské knihovny v Rakovníku si ve čtvrtečním zářijovém podvečeru užilo další z dílů Listování, projektu Lukáše Hejlíka. Tentokrát patřilo scénickému čtení knížky Zvíře americké spisovatelky a dětské psycholožky Torey L. Hayden. Autorka žije ve Velké Británii a postavami jejích příběhů jsou často zneužívané a týrané děti, při psaní pak vychází ze svých zkušeností a pedagogické praxe.

Postoupit do první ligy? My už ne, to spíš naši mladíci, říká Pícha

Rakovník – V České republice, potažmo v Československu se pravidelné soutěže v baseballu hrají téměř půl století. Jediný tým v rakovnickém okrese – Red Crayfish, hraje tento, především v Americe populární sport, „pouze“ šestnáct let. Za tu dobu již dosáhl několika zajímavých úspěchů. Například vloni se dostal mezi nejlepší osmičku Českého poháru. Svoje vlastní hřiště pro dospělé ovšem nemá a domácí zápasy tedy hraje ve spřátelené Roudnici.   

Souboj o čelo zvládly Lvice bez problémů

Brňany /FOTOGALERIE/ – Lvice z Pavlíkova čekal ve 3. kole divize žen přímý souboj o první příčku v Brňanech, které doposud nepoznaly hořkost porážky. Žádné drama se ale nekonalo, hostující hráčky prakticky rozhodly o svém vítězství během pěti minut první půle, kdy domácím zasadily tři údery. Skóre po přestávce narostlo na konečných 6:1 pro svěřenkyně Miroslava Macáka. 

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení