VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dochovala se pečeť Rakovníka, která je 650 let stará

RAKOVNÍK -Jednak to bylo na rozeznání od majetku svých sousedů, jednak k snažšímu nalezení v případě ztráty a zcizení. Znamením (cejchem) označovali dobytek, dříví, nářadí, plátno apod. Dělo se to buď jenom barvou, ostrým nástrojem, nebo rozpáleným železem. Jako to činili jednotlivci, tak tomu bylo i u korporací. Město pak svá znamení používalo na pečetidlech, jejich otisky (pečetě) spatřujeme od nejstarších dob na listinách.

25.7.2007
SDÍLEJ:

Foto:

Co to vlastně pečeť je? Již v nejstarších dobách si ověřovali jednotlivci svůj majetek určitými znameními.

Prvopočátky razítkování

Už od 4. tisíciletí před n. l. se používala razítka do hliněných destiček obsahující jméno a hodnost majitele. Ve středověku a novověku to bylo znamení do vosku, kovu nebo laku zhotovené otiskem tvrdého pečetidla. Podstatou pečetě je obraz nebo znak v pečetním poli. Kolem je opis, slova psaná na obvodě pečeti, provedená výrazným písmem, vyznačující majitele pečeti, ať už to byl jednotlivec, nebo společnost.

Ověřování listin
Od 7. století se pečetěmi ověřovaly listiny a nahrazovaly tak podpis majitele. Nejstarší dochovaná početidla v Čechách jsou ze 13. století a nejstarší dochovaná pečeť města Rakovníka je z roku 1357 (za vlády krále Karla IV.). Je tedy 650 let stará. Od které doby Rakovník pečetil, se nezjistilo. Pečetění povoloval panovník. Pro Rakovník byl jeho zástupcem křivoklátský hejtman. Rakovník byl až do roku 1588 městem nesamostatným (komorním), závislým na Křivoklátě. Na nejstarším dochovaném pečetidle města Rakovníka mezi dvěma kružnicemi čteme tento latinský nápis: S´. MINVS. CIVITAT´. RAKONICENSˇ. To je: Pečeť menší města Rakovník. První slovo (SIGILLVM) je zkráceno a naznačeno jen počátečním písmenem S s odsuvníkem. Také třetí a čtvrté slovo je zkráceno a zkrácení označeno odsuvníkem.

Nález
Nejstarší zachovaná pečeť města Rakovníka se do ČSR dostala až po roce 1918. Po vzniku republiky k nám byly z Vídně dovezeny archiválie, které se týkaly území ČSR. Byly mezi nimi také listiny plaského kláštera o jednotlivých vesnicích příslušejících k tomuto klášteru. A právě na Listině z roku 1357 o vsi Boru u Plas je krásná pečeť Rakovníka.

Otisky do vosku
Otisky pečetidel se dělaly původně do čistého včelího vosku, který je nažloutlý. Protože pečetí používali jednotlivci i stavově, začalo se pečetění barevně rozlišovat. Vosk byl pak barven na červeno, zeleno i černo. Voskem červeným pečetívali do XIV. století jen panovníci. Jim také příslušelo právo udělovat povolení k pečetění voskem určité barvy jednotlivcům a korporacím. Rakovníku dovolil král Vladislav II. dne 12. 2. 1482 pečetit voskem zeleným. Ale už v roce 1500 stejný král Vladislav II. majestátem z Budína (dnes Budapešť) dovolil městu Rakovníku používat vosk červený, jako městu královskému. Vznikla tak anomálie, protože – jak už uvedeno – Rakovník až do roku 1588 (za krále Rudolfa II.) byl závislý na Křivoklátu.

Pečetidlo
Informovali jsme vás o nejstarší dochované pečeti. K tomu můžeme dodat, že se našlo původní pečetidlo, kterým byla pečeť zhotovena. Našel je mezi muzejními sbírkami rakovnického muzea bývalý správce sbírek učitel Jan Renner. Ten také v roce 1946 vydal brožurku Pečetidla, pečetě a znak Královského města Rakovníka. Pečetidlo je mosazné, průměr činí 34 mm, síla destičky je 2 mm. Legenda pečetě začíná rovnoramenným křížkem přímo nad hlavou raka. Tak začínají legendy na všech starších pečetích. Souvisí to se starým křesťanským zvykem, kdy začínali naši předkové každou práci křížkem a modlitbou, vzpomínkou na Boha, jehož pomoci se dovolávali při každém započatém díle. Používané pečetidlo má písmo velké, majuskulní, které bývalo používáno až do XV. století. Použitý jazyk na pečetích je latinský. Ve středověku byla latina užívána ve školách i úřadech a také všechny písemnosti se děly v latině.

V současné době se pečetí používá zvláště při ověřování mezinárodních smluv.

25.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Tříska.
AKTUALIZOVÁNO
14

Po pádu z Karlova mostu zemřel herec Jan Tříska, učitel z Obecné školy

Bydlení podle znamení zvěrokruhu: Jak si žijí vodní a vzdušná znamení

Drama se šťastným koncem! SK Rakovník vydřel v Hořovicku první venkovní výhru

Hořovice – Odveta za vyřazení z MOL Cupu vyšla dokonale. Fotbalisté SK Rakovník zvítězili v 7. kole divize A na půdě silného Hořovicka 3:2 a získali první tři venkovní body v soutěži. 

Lánský zámecký park láká k podzimní procházce

Lány - Už jen do 2. listopadu mají návštěvníci obce Lány možnost zavítat také do zámeckého parku. Po tomto datu se jeho brány na zimní měsíce uzavřou. Obdivovat jeho krásy a rostlinné bohatství na více než sto hektarové rozloze bude možné opět před velikonočními svátky.

Žlutá lavina nadělila Bolevci desítku

Rakovník /FOTOGALERIE/- Ani ve druhém kole české extraligy rakovničtí pozemní hokejisté nezaváhali a převálcovali plzeňský Bolevec dvouciferným výsledkem.Po dvou zápasech tak začali podzimní část plným bodovým ziskem.

Mladí hasiči změřili své síly ve Hřebči

Hřebeč /FOTOGALERIE/ - Na fotbalovém hřišti ve Hřebči v sobotu soutěžili mladí hasiči v královské disciplíně požárního sportu, tedy požárním útoku. Do 29. ročníku Memoriálu Jaroslava Haška a Miroslava Thota se zapojilo celkem sto devadesát starších a mladších žáků z tuctu hasičských sborů nejen z blízkého okolí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení