VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dominanta náměstí v Novém Strašecí: vodní prvek by měl hlavně sloužit lidem

Nové Strašecí – Kašna s brouzdalištěm, symbol písmene W nebo další dva návrhy by mohly v budoucnu vévodit Komenskému náměstí v Novém Strašecí. Rozhodli o tom obyvatelé města v anketě, ve které vybírali ten nejlepší z jednadvaceti návrhů od odborníků, laiků i dětí.

15.6.2017
SDÍLEJ:

Autoři vítězných návrhů: Jan Valer, Jiří Baroch a Marcela Braunová Regaiolliová.Foto: Deník / Hoblíková Šárka


Soutěž o vodní prvek vyhlásilo město loni na podzim. Z 215 hlasů vzešly čtyři vítězné návrhy. První a druhé místo obsadil jeden autor, dva návrhy dostaly stejně hlasů. Autoři měli zcela volné ruce, neomezovaly je ani náklady na stavbu.


Všichni tři autoři vítězných návrhů mají k městu nějaký vztah. Architekt Jiří Baroch sem jezdí téměř třicet let na chalupu. Náměstí řešil jako celek a nebyla to jeho první zkušenost. Koncept celého náměstí už navrhoval ve Vinařicích.

„Vzhledem k tomu, že kašna na náměstí historicky nikdy nebyla, rozhodl jsem se, že budu vycházet ze symboliky a tou je písmeno W, které vzešlo z historie. První návrh navíc zachová provozní diagonálu přes náměstí, která je pro provoz důležitá," vysvětloval architekt.

Druhý jeho návrh v podobě oblé kašny se strašidlem je trochu vzletnější a autor silnici přes náměstí zrušil a kladl důraz na společenské akce. Další architekt Jan Valer pochází ze Senomat a bydlí v Tuchlovicích. Náměstí dobře zná. „Nakonec jsem vodní prvek nechal na původním místě. Lidé už jsou tam na něj zvyklí, tak jsem nechtěl, aby se místo odpočinku přesunulo jinam," řekl Jan Valer, jehož návrh byla prvotina.

Co bude s návrhy dál, rozhodne vedení města

Vodní prvek autora Jana Valera je brouzdaliště, které v létě potěší hlavně děti. „To byla moje hlavní idea, protože mám rok a půl starou dceru," doplnil Jan Valer. Podle něj řešit část náměstí bez celkové koncepce je hodně těžké, protože se vždy snaží uchopit prostor tak, aby byl jednotný s celkovým výrazem.

S tím souhlasila i autorka dalšího návrhu, výtvarnice Marcela Braunová Regaiolliová, která z Nového Strašecí pochází a podobnou studii tvořila poprvé.
„Nelze oddělovat jedno od druhého. Vytrhnout z konceptu jednu věc a posadit ji někam." Lidé si více zvykli využívat dolní část náměstí k odpočinku a v horní části spíš nakupují. „Já jsem vycházela z toho, aby vodní prvek sloužil lidem, byl praktický a nebyl nebezpečný. Ale zase aby náklady nepřesáhly možnosti toho, kdo si to objedná, " vysvětlovala autorka návrhu Marcela Braunová Regaiolliová.

Co bude s návrhy dál, rozhodne vedení města. Pak vznikne projekt pro stavební řízení. Dále už je to otázka peněz. Buď město požádá o dotaci, pokud bude vyhlášena, nebo vyčlení peníze z vlastního rozpočtu. Je také možné vzít si úvěr. „Projektů má město několik. Čekáme, zda bude vyhlášena dotace, pokud ano, musíme být připraveni, protože součástí žádosti je projekt. Jinak nemáme šanci," uvedl tajemník města Jiří Tláskal.

Další možností je zapracovat vodní prvek do rozpočtu města a vybudovat ho na etapy. „Rozpočet města ale není bezedný. Z průzkumu spokojenosti obyvatel města, konaného jedenkrát za dva roky, vždy Komenského náměstí vychází nejlépe. Nejhůře lidé vnímají prostranství za kulturním centrem, proto jsme se nyní zaměřili tam," řekl starosta Karel Filip.


Autoři vítězných návrhů dostali vypsanou finanční odměnu a diplom.

Autor: Šárka Hoblíková

15.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z Country festivalu v Králově Dvoře.
13

OBRAZEM: Na festivalu zahráli i Rangers

Na světovém poháru Gran Prix Beroun diváci sledovali špičkové výkony.
26

OBRAZEM: Diváci viděli strhující výkony

OBRAZEM: Pozemkářky jsou ve finále! Ve velké bitvě udolaly Pragu

Rakovník - Rakovnické pozemní hokejistky zvládly semifinálovou bitvu s Pragou a o český trůn si to dnes rozdají se Slávií Praha.

OBRAZEM: Rakovničtí pozemkáři postoupili do finále!

Rakovník - Po úspěšném vystoupení žen nastoupili ke svému semifinálovému duelu extraligy pozemního hokeje také muži, které čekal soupeř ze západu Čech Plzeň-Litice.

Pochod krajem Oty Pavla navštívili známí sportovci z Dukly Praha

Branov /FOTOGALERIE/ – Celkem šest set třicet sedm lidí se v sobotu vypravilo na Pochod krajem Oty Pavla. Startovali od branovské sokolovny. Opět si vybírali z několika různě dlouhých tras krásnou krajinou v okolí Berounky.

Pavlíček: Na naše závěry jsem tak trochu čekal

Lužná /ROZHOVOR/ – Kdo by to byl po podzimní části okresního přeboru čekal, že pro celkový triumf si nakonec dojdou fotbalisté luženské Sparty. Vítězství bylo o to sladší, že se zrodilo až v posledním kole v přímém souboji s Kněževsí, navíc před zraky 400 diváků. Nemalé zásluhy na celkovém úspěchu má trenér Tomáš Pavlíček, pod jehož vedením válcovali borci v červenočerných dresech především v jarní části jednoho soupeře za druhým.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies