VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dům v Křivoklátu ze 17. století potopu ustál

Rakovnicko /FOTOGALERIE/ - Tady byste seděla pod vodou. Voda sahala až k lávce,“ vzpomínala Miluše Krausová s manželem Vladimírem na zahradě svého domku z roku 1651. Domek stojí v ulici V Rybářích. Od řeky ho dělí jen pěkná zahrada. S velkou vodou tedy museli jeho obyvatelé vždy počítat. Přestože tady Krausovi bydlí jako pátá generace, tak velkou vodu, jako 13. srpna 2002, nikdo nezažil.  

16.8.2017
SDÍLEJ:

Manželé Miluše a Vladimír Krausovi vzpomínají nad fotkami.Foto: Deník / Hoblíková Šárka

PRŠELO JAKO NIKDY

„Před tím tak pršelo, že tři dny nebylo vidět do vsi. Říkali jsme si, že to není normální, že se musí něco stát. V televizi hlásili stav bdělo-sti. Dávali jsme si na zahradu kolíky, podle stoupající vody. Šli jsme spát, manžel v noci vstával a vodu sledoval. V úterý ve dvě v noci byla voda na zahradě. Ve čtyři mě manžel budil:

„Dělej, máme vodu u baráku,“ vzpomínala Miluše Krausová. Tehdy už byl domek bez elektřiny. Trafostanice u řeky se musela vypnout, dokud se k ní někdo dostal. Mrazáky Krausovi převezli k rodičům. Nejnutnější věci přestěhovali na skříně, na půdu, do stodoly nebo sousedům. Ná-bytek zůstal uvnitř. Něco ani nešlo vystěhovat. Ještě dali dva pytle písku před dveře. Když zamykali vrátka, vše bylo pod vodou. Z lávky u silnice ji sledovali.

„Někde byla otevřená okna. Jak voda pulzovala, hrnečky na policích vypluly ven a pak zase dovnitř. Nakonec uplavaly a našly jsme je až u kovárny. Voda tekla proudem i skrze zeď,“ vyprávěla Miluše Krausová. Večer museli Krausovi pryč, protože byl uzavřen most.

PO POVODNI

Dům povodeň ustál. Zkáza se projevila po opadu vody. Obyvatelé nejprve z domu vyváželi plná kolečka bahna. „Vše uvnitř bylo zničené, jen nějaký porcelán jsme si nechali. Přežily to i hodiny na polici. Voda je jen zvedla a dokonce i šly. Hasiči celý dřevěný dům obestavěný ci-hlami vypláchli vodou. Cihly musely pryč. Zůstala dřevěná kostra, která vysychala. Objevily se historické prvky, na které se přišli podívat i památkáři. Po Silvestru začali Krausovi stavět, pomáhala celá rodina. Vše muselo být hotové do Velikonoc, aby mohli přijít na koledu koledníci z Roztok. Krausovi pracovali naplno i po práci a to nejnutnější opravdu stih-li. První dny při úklidu jedli jen párky. Lidé jim pomáha-li i tím, že poslali hrnec uva-řeného jídla nebo upečenou buchtu.

SČÍTÁNÍ ŠKOD

Škody ale museli z velké části zaplatit sami. Místo nového auta. Rok před povodněmi jim pojišťovna vypověděla dlouholetou smlouvu, protože dům stojí v záplavové zóně. Novou smlouvu odmítla pojišťovna uzavřít. „Ještě, že jsme dostali peníze od charitativ-ních organizací, od obce, od lidí i od státu. Pak jsme se dozvěděli, že pojišťovna neměla právo pojistku zrušit,“ zkonstatoval Vladimír Kraus.

Své dostala i zahrádka. Zmizely z ní téměř všechny ovocné stromy. Místo záhonů zůstaly díry. Přežila jen okrasná, tehdy rok stará vrba, protože byla jako proutek a ohnula se k zemi. Deset let tu nesměli Krausovi sázet plodiny k snědku. Stej-ně vše zplesnivělo a to se děje i nyní, proto teď mají zahrádku spíše okrasnou.

Bylo to tenkrát hrozné, ale nevystěhovala bych se odsud. Narodila jsem se tu. Třeba už velkou vodu nezažijeme. Tady je nejhezčí místo ve vsi,“ dodala Miluše Krausová.

Autor: Šárka Hoblíková

16.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Středočechů přibývá. Může jich být víc o statisíce

Starší dorostenci SK Rakovník v 6. kole divize nestačili na Spartak Příbram, kterému podlehli 1:2.
19

Starší dorost SK padl s lídrem

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

K vrcholům turistické sezony bude patřit příjezd harleyářů

Střední Čechy – Jaký symbol by bylo ideální použít pro turistickou nabídku Středočeského kraje? Nemusí to být zrovna silueta Karlštejna, což by asi leckoho napadlo v prvním plánu. Možností se může nabízet víc. Což třeba jedinečná podoba chrámu svaté Barbory? Nebo snad stylizovaný skanzen? A pokud bychom chtěli být aktuální a připomenout si chystané akce k stému výročí ukončení první světové války a vzniku samostatného Československa, nabízelo by se i Konopiště – vždyť smrtí tamějšího pána v Sarajevu hrůzy Velké války vlastně začaly…

Šanov zvládl derby s přehledem

Rakovník – Hned v úvodním kole III. ligy stolních tenistů svedlo derby okresní celky KST Rakovník a TJ Šanov. Hosté potvrdili i v Jandačově sále rakovnické sokolovny roli favorita a své ambice postoupit o jedno ligové patro výše.

Rakovník je opět Heroldův. Mezinárodní festival přináší hudbu i výtvarné umění

Rakovník /FOTOGALRIE/ – Mezinárodní festival komorní hudby a výtvarného umění, který je v Rakovníku zavedenou každoroční akcí, letos trvá od 10. září do 8. října. První festivalový den si svoji vernisáž odbyla Členská výstava Středočeského sdružení výtvarníků, která do Nové síně pod Vysokou bránou přilákala desítky obdivovatelů skladbou i barvami pestrého umění. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení