VYBRAT REGION
Zavřít mapu

František Štiler: Anonymní dopisy, které chodí, snáším velice těžce

Branov - Starosta Branova František Štiler poskytl Rakovnickému deníku exkluzivní rozhovor. Tématem je kauza, která podlamuje jeho zdraví a působí psychické trauma nejen jemu a jeho rodině, ale i dalším spoluobčanům. Vše začalo v srpnu anonymním dopisem.

16.11.2012
SDÍLEJ:

František ŠtilerFoto: Jana Elznicová

Mohl byste nám ze svého pohledu vysvětlit, oč se vlastně jedná?

Na ředitelství pražské policie byl v létě zaslán anonymní dopis. Tedy přesněji řečeno, podpis tam byl: občané Branova a někteří členové TJ Sokol Branov. Dopis viní zastupitelstvo naší obce, moji osobu i moji rodinu z korupce, z toho, že je zde nekontrolovaný tok finančních prostředků na akci Pochod krajem Oty Pavla. Prý Obec Branov přelévá finanční prostředky z dotačního titulu na činnost místní tělovýchovné jednoty. Toť asi tak ve zkratce.

Což důrazně odmítáte?

Samozřejmě. Vyšetřovací komisi předložila naše účetní vyúčtování, stejně tak hospodářka naší tělovýchovné jednoty. Bylo provedeno šetření na místě. Z devítičlenného zastupitelstva se každý jednotlivě musel vyjádřit svým čestným prohlášením a zprávou o tom, jak skutečně celá věc vypadá. Nehledě k tomu, že se na všech schůzích vždy hovoří o financích, což ukládá obci zákon o obcích. Výsledky hospodaření obce se musí předkládat na veřejných plenárních zasedáních. Tam mají lidé možnost se ptát: kam jdou peníze a jakou formou se utrácejí. Na to má každý občan plné právo.

Jak na vyšetřování reagují vaši spoluobčané?

Vím, že policejní vyšetřovatelé chodili po obci a ptali se místních, jaký mají na mě názor a jaký mají názor na zastupitele. Myslím, že za námi stojí pětaosmdesát procent občanů Branova, kteří jsou v tomto jednotní. Což dokazuje například i hojná účast na společenských akcích, které pro ně pořádáme. Důkazem je například sraz rodáků, kde se sešlo 460 lidí! To byla důstojná manifestace toho, jak lidé na Branově smýšlí a žijí. A další ranou pro opozici, která tady vzniká, byla posvícenská zábava.
Na Pěkné hodince třeba bylo pozdě odpoledne ještě 86 lidí! Rád bych touto cestou poděkoval kolektivu, který se staral nejen o plynulý chod obou těchto akcí. Já osobně bych chtěl také poděkovat těm, kteří táhnou Pochod krajem Oty Pavla. Všem pětadvaceti lidem, kteří ho zajišťují poslední dva roky. Před nimi se musí skutečně smeknout klobouk dolů. Velice dobře pracují i všechny ostatní složky: ženy, hasiči, sokol. Všem děkuji.
Zbytek občanů, kteří jsou zřejmě za anonymními dopisy, dělá vše pro to, aby se morální a kulturně-společenský život v obci rozpadl.

Přišly i další anonymy?

Domů i na obec. Na tom všem je smutná jedna věc, a to, že se tohle sprosté jednání hluboce dotýká mé rodiny a jejího chodu. Je to obrovské psychické zatížení, které se podepisuje i na zdravotním stavu. Někdo si prostě usmyslí, že z vás udělá psance a snaží se vás prostě uštvat. Ti lidé, co se na nás zaměřili, jsou dokonce tak nestydatí, že se neštítí vzít telefon a zavolat mi. Když zvednu sluchátko, tak se tam třeba ozve: Lumpe, skončíš!

Neuvažoval jste vy osobně o tom, že byste podal trestní oznámení?

Ano. Už ho mám i připravené. Budu hájit svoji čest i názory. Také zastupitelstvo obce Branov se rozhodlo, že podá trestní oznámení na neznámého pachatele. Ale tušíme, kdo pomluvy šíří a dělá. Budeme chtít, aby se vyšetřilo, jak aféra vznikla.

Anonym svědčí o jisté zbabělosti…

Nechápu, proč ti lidé nepřijdou a neřeknou, co se jim nelíbí, z očí do očí. Každý má možnost v týdnu přijít na úřad obce a každé tři měsíce se dělá veřejné plenární zasedání, kde má každý svobodnou možnost vyjádřit své názory. Myslím si, když jsou tak sprostí, tak by se měli nejen pod dopisy podepsat, ale měli by předložit také pádné důkazy toho, co tvrdí.
My jako zastupitelé obce a i členové místní tělovýchovné jednoty jsme v tomto jednotní. My se na rozdíl od pisatelů anonymních dopisů pod svá rozhodnutí vždy podepíšeme.

Přemýšlel jste o tom, kde byl toho všeho počátek?

Začalo to asi fotbalem. Zřejmě na valné hromadě, která se uskutečnila v prosinci roku 2011, kde byla i volba nového výboru. Všem jsme poslali pozvánky i s programem. Aby lidé s jiným názorem měli možnost si utvořit svůj vlastní výbor a předložit svoji volbu. Aby mohli jít do sporu a prosazovat své názory. Ale ani jeden z tehdejších kritiků nevystoupil. Vlastně jen dva a těch si je potřeba vážit. To byl Jiří Zikmund, který přišel a své názory veřejně prezentoval. Další byl Vašek Kinkor. Ale i když už skončil, ještě nevynechal ani jedno mistrovské či přátelské utkání našeho mužstva, a takovýchto lidí, jako jsou tito dva, je třeba si vážit.
Situace kolem oddílu kopané je horší. Odešli všichni kvalitní hráči, kteří zde byli na hostování, stejně jako funkcionáři. Kvalita hráčů tedy není taková, jak bychom si představovali. Z druhé stránky jsme ale rádi, že si místní zahrají a baví je to. Že na Branově sportovní duch žije stále.

Vyšetřování se točí kolem peněz…

Myslím si, že peníze byly v Branově realizovány do věcí, které byly potřebné: třeba sokolovna, víceúčelové hřiště s tenisovým zázemím. To, co se tady udělalo za posledních pět let za plné podpory Středočeského kraje, by se tu nikdy nevybudovalo. Jaké akce a kdo je budoval, to bude předmětem dalšího šetření. Já jako starosta, stejně jako všechny osoby, které byly zainteresovány jak v hospodaření Obce Branov, tak i v Tělovýchovné jednotě, trváme na tom, ať je vše prošetřeno. A pokud se prokáže na moji osobu i na práci mého kolektivu nějaké pochybení, ať se klidně zahájí trestní řízení.

Máte informace o tom, v jaké fázi je vyšetřování právě nyní?

Nemáme. My jsme pro to udělali, co jsme měli, podali jsme vysvětlení a tak dále. Kuriózní je, že ani těm autorům anonymních dopisů nemohou dát vyrozumění o výsledku šetření, neboť nemají komu zaslat zprávu.

Jste asi zklamán takovýmto vývojem situace po dlouholeté práci pro spoluobčany…

Co říci… Tělovýchovu dělám bez přestávky dvaačtyřicet let. Pochod krajem Oty Pavla od osmdesátého třetího roku. V zastupitelstvu jsem už také nějaký ten pátek. Jestli si někdo myslí, že je to jednoduché, tak ať si to zkusí, Ať se také desítky let unavuje a rozčiluje. Mám za sebou čtyři bypasy.
Myslím si, že za práci, kterou jsem pro tuhle obec za pomoci své rodiny odvedl, se nemusím stydět.

Autor: Jana Elznicová

16.11.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Žáci z 2.ZŠ Rakovník si alespoň na chvíli zahráli na slavné hvězdy hudebního nebe.
48

OBRAZEM: Adele i Rihanna. Školáci se předvedli jako slavní zpěváci

Starostka Hvožďan Markéta Balková.
56

Vesnicí Středočeského kraje roku 2017 je obec Hvožďany

Z obchodní akademie odchází další učitel

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Ani po týdnu od protestního pochodu městem, kterým studenti Masarykovy obchodní akademie (MOA) ale i veřejnost chtěli vyjádřit nesouhlas se současným vedením školy a zároveň podporu učitelům, se situace na škole nelepší. Včera navíc potvrdil svůj odchod další vyučující, Marek Pavlík.

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Pavlíček: Tréninkovou morálku nám můžou závidět

Rakovnicko – Souboj o krále okresního přeboru, jenž letos nabídl nebývalé drama, vygradoval v posledním kole duelem o všechno v Lužné. Ta nakonec z trojlístku klubů, kteří si dělaly zálusk na celkové prvenství, vyšla vítězně, když před zraky 400 fanoušků rozhodla proti Kněževsi pět minut před koncem! Luženští na rozdíl od loňského vítěze – Olympie, akceptují postup do I. B třídy, kde by rozhodně nechtěli být za otloukánka.

Knihovnu možná využijí děti s handicapem

Jesenice - V budově, kterou užívá Základní škola, Mateřská škola speciální a škola Praktická jsou žáci namačkáni a využívají doslova každý kout. Situaci by mohl vyřešit uvolněný objekt po městské knihovně. Ta je totiž už v moderních prostorách zrekonstruovaného kulturního centra. Město i z toho důvodu hledá pro bývalou knihovnu využití.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies