VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Frencl: Návštěvníci si pochvalují stále pěknější vzhled hradu Křivoklát

Křivoklát/O shrnutí dojmů z uplynulé sezóny jsme požádali kastelána hradu Křivoklát Luďka Frencla. Zároveň jsme se ho také zeptali co čeká naši národní památku v příštích několika měsících.

14.11.2008
SDÍLEJ:

Katelán hradu Křivoklát Luděk FrenclFoto: Jana Elznicová

1)Jak jste spokojeni s uplynulou sezónou?
Úbytek návštěvníků trochu koriguje lepší podzim, a tak si myslím, že se dostaneme s propadem pod 6500 osob. Po několik let je stále znatelnější zájem o prohlídky památek formou uceleného zážitku. To zcela vybočuje z „konzervativních“, ale odborně a kvalitativně vnímaných komentovaných prohlídek v instalovaných interiérech. Návštěvník je ovlivňován komercionalizací, a nelze mu to zazlívat. Je zcela jisté najít vhodný směr zatraktivnění prohlídek, resp. celé návštěvy hradu. Nebo zůstat u osvědčené tradice a s poklesem návštěvnosti počítat.

2) Co čeká hrad v příštích několika měsících? (Myšleny jsou jak stavební úpravy, tak i kulturní akce.)
Letošní rok začne zkušební provoz zimní sezony, kdy bude hrad otevřen denně, ovšem jen pro skupiny návštěvníků řádně předem objednaných (nad 10 osob).
Pro jednotlivce je hrad otevřen až do 4.ledna. V listopadu a prosinci je otevřeno o víkendech, v prosinci opět o vánocích 26-28.12. a 30-31.12. a 2.1-4.1.
V zimě se nebude tak intenzivně rekonstruovat jako v loňském roce. Veškerá péče bude věnována interiérům, drobným, ale důležitým provozním opravám. Rekonstrukcí projde část toalet. Budou to vesměs místa, která návštěvník snadno uvidí a pozná.

3) Je něco co vás v minulých měsících mile a naopak nepříjemně překvapilo?
Mile, toho je hodně a vždy to potěší, hlavně pochvala od návštěvníků, že Křivoklát za posledních pár let vzkvétá. Těší mě i dopisy, že lidé chtějí darovat vzácné předměty spojené s Křivoklátem do hradních sbírek. Mám rád pracovité a poctivé lidi. Na druhé straně je také hodně závisti, zášti nad něčím co se daří. Bohužel přibývá těch, kteří chtějí koláče bez práce, bezcharakterně vysávat vše co je nabídnuto. Je smutné, že ti, kteří jsou takto krátkozrací, lehce podléhají těm všem slibovačům „pečených holubů do úst“.

Autor: Jana Elznicová

14.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rakovnické pozemní hokejistky vyhrály v semifinále play off nad Pragou 3:2 a o český titul se dnes utkají se Slávií.
36

OBRAZEM: Pozemkářky jsou ve finále! Ve velké bitvě udolaly Pragu

Rakovničtí pozemní hokejisté zdolali Litice 2:1 a ve finále se dnes utkají se Slávií.
44

OBRAZEM: Rakovničtí pozemkáři postoupili do finále!

Pochod krajem Oty Pavla navštívili známí sportovci z Dukly Praha

Branov /FOTOGALERIE/ – Celkem šest set třicet sedm lidí se v sobotu vypravilo na Pochod krajem Oty Pavla. Startovali od branovské sokolovny. Opět si vybírali z několika různě dlouhých tras krásnou krajinou v okolí Berounky.

Pavlíček: Na naše závěry jsem tak trochu čekal

Lužná /ROZHOVOR/ – Kdo by to byl po podzimní části okresního přeboru čekal, že pro celkový triumf si nakonec dojdou fotbalisté luženské Sparty. Vítězství bylo o to sladší, že se zrodilo až v posledním kole v přímém souboji s Kněževsí, navíc před zraky 400 diváků. Nemalé zásluhy na celkovém úspěchu má trenér Tomáš Pavlíček, pod jehož vedením válcovali borci v červenočerných dresech především v jarní části jednoho soupeře za druhým.

Pět set let oslavili ochutnávkou piva z malých pivovarů

Křivoklát /FOTOGALERIE/ – Pivo jedinečných chutí a k tomu pestrá směs lidových a dechových písní to vše vytvořilo příjemnou atmosféru oslav pětistého výročí založení pivovaru na hradě Křivoklátě. Návštěvníci ochutnávali pivo z osmi malých pivovarů rakovnického, kladenského a plzeňského regionu.

FOTO, VIDEO: Marek Ztracený představil ve Mšeci novou píseň

Mšec – Koncertem Marka Ztraceného v pátek večer vyvrcholil první den Mšeckého léta. Marek Ztracený nehrál ve Mšeci poprvé, proto byl netrpělivě očekáván velkým množstvím fanoušků. Ti byli převážně z mladší generace, ale nechyběli ani ti ze střední a starší.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies