VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karlova Ves je bez dluhů

Karlova Ves - Starostka Iveta Kohoutová: „Začínali jsme od nuly. Byl to těžké, ale zvládli jsme to. Žijeme se už nyní docela dobře. Všechny dluhy jsme uhradili, a to tak, že jsme prostě tři roky na všem šetřili a škudlili. Jinak to nešlo.“

30.6.2009
SDÍLEJ:

PODVODY, jejichž údajné spáchání bývalý starosta Luboš Šípek vysvětluje před soudem, nejsou v jeho případě ničím ojedinělým. Za podobné jednání již byl odsouzen. Foto: Milan Holakovský

Mnoho Rakovničanů zajímá, jak se dnes vlastně žije občanům Karlovy Vsi, kterým jejich bývalý starosta vyčaroval svým jednáním v uplynulých letech na tvářích nejednu vrásku? Snad už jen vzpomínkou zůstane nezaviděníhodná situace kdy Luboš Šípek zastavil za poslední dva roky svého působení veškerý obecní majetek a obci vytvořil několika miliónové dluhy. Hrozil dokonce prodej zastaveného majetku.

Karlova Ves měla také exekučně obstavený účet, takže veškeré své aktivity platila ze soukromých zdrojů, včetně nákladů na právní zastupování.
Od začátku roku nám přišlo na účet zhruba 100 tisíc korun z daňové výtěžnosti. Obec ale nemohla použít ani korunu. Vše jde buď na náklady exekučního řízení nebo věřitelům,“ řekla nám tehdy nová nešťastná starostka Iveta Kohoutová.

Žijeme si už nyní docela dobře. Všechny dluhy jsme uhradili, a to tak, že jsme šetřili a škudlili,“ uvedla současná starostka obce Iveta Kohoutová. Tři roky obec splácela dluhy, které jim tu Luboš Šípek po sobě zanechal. Jednalo se například o 900 tisíc pro rakovnickou firmu Froněk, 700 tisíc pro Stavbu R. „80 tisíc se dlužilo svozové firmě za odpady a další desítky tisíc sociálce a zdravotní pojišťovně,“ nastínila Iveta Kohoutová.

Karlova Ves si tedy dnes už může zhluboka vydechnout. Hospodaří dokonce se zůstatkem na účtě. „Začínali jsme od nuly. Byl to těžké, ale zvládli jsme to. A v této chvíli například pracujeme na opravě chodníků. Dostali jsme třista tisícovou dotaci z Programu obnovy venkova Středočeského kraje,“ konstatovala Iveta Kohoutová.

Dnes žijí občané například plány výletů do ZOO v Plzni s dětmi. „A pro rodiče a prarodiče chystáme zájezd do Poděbrad či Příbrami. Mohou si vybrat. Už zkrátka podnikáme stejné akce, jako se podnikají v řadě jiných obcích,“ uzavřela Iveta Kohoutová.

A bývalý starosta Luboš Šípek? Jak jsme vás již informovali ten se v těchto dnech zpovídá z podvodu a zneužívání pravomoci veřejného činitele před středočeským krajským soudem.

Do jednací síně jej přivedla eskorta. Na sobě měl vězeňský mundůr. Přišel přímo z cely, kde si odpykává šestiapůlletý trest za podvodné jednání.
Luboš Šípek jako jednatel své společnosti Šípek – silniční stavitelství měl využít nabídky jednoho z produktů na finančním trhu pro podnikatele – financování chodu firmy prostřednictvím factoringu. Fakturoval práce, které nejen že ve skutečnosti nebyly provedeny, ale nikdo je ani neobjednal (šlo totiž o částky, které by si Karlova Ves se skromným rozpočtem ani nemohla dovolit zaplatit).

Podle výsledků vyšetřování si neoprávněně nárokoval přes osm milionů – z nichž mu factoringovka pět milionů korun skutečně vyplatila.
Šípek trvá na tom, že ne všechny vykázané práce byly podvod. Leccos se skutečně udělalo – byť provedení prací obecní zastupitelstvo nejen nežádalo, ale ani o tom nejednalo.

Ve sporných případech se však znalecký posudek vzácně shoduje s míněním místních: práce provedeny nebyly. Týká se to například účtované úpravy toku Lučního potoka. Ten prý stále teče v původním korytě – a navíc povětšinou přes soukromé pozemky, s jejichž vlastníky o údajných úpravách nikdo ani nejednal.

Součástí osmimilionové škody je podle obžaloby také finta, k níž Šípek údajně zneužil skutečnou zakázku od radnice v nedalekých Roztokách. Byla na ni vystavena faktura bez daně z přidané hodnoty, jež následně měla být stornována, aby ji nahradila faktura s cenou včetně DPH. Podle státní zástupkyně však Šípek nelenil – a od factoringové společnosti si nechal proplatit faktury obě…

Soudkyni Oldřišce Rysové se omluvil důležitý svědek, který se může vyjádřit k pracím, které byly-nebyly provedeny v okolí obce.

Lze očekávat, že kvůli výslechu tohoto muže, jenž nyní pobývá v zahraničí, bude jednání odročeno, a tak verdikt zazní později.

Autor: Jana Elznicová

30.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

OBRAZEM: Poslední nokturno stálo za to

Rakovník - Když se v čtvrtek zešeřilo a Václav Tobrman usedl za klavír, bylo jasné, že rozloučení se s letošními Rakovnickými nokturnami je mimořádně povedené. Koncert úspěšného pianisty a rakovnického rodáka si nenechalo ujít asi sedm desítek posluchačů.

Desátý ročník O pohár města Nového Strašecí startuje již dnes!

Nové Strašecí /FOTOGALERIE/ – Již dnes začíná jubilejní 10. ročník nejlépe obsazeného hokejbalového turnaje v Česku – O pohár města Nového Strašecí, a to duelem domácího týmu s Pardubicemi, který začíná v 19 hodin. 

MRak Cup ovládly Motorlet a Vlašim

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Republikový fotbalový turnaj mládeže – MRak Cup má za sebou premiérový ročník. Na dvou rakovnických hřištích mezi sebou zápolili žáci kategorií U14 a U15. V nižší věkové kategorii zvítězili kluci z Vlašimi. Mezi staršími kolegy byl nejúspěšnější Motorlet. Domácí SK Rakovník, který nasadil svůj tým jen do „patnáctek“, skončil těsně za stupni vítězů. 

Vzpomínky na povodně. Všechno jim zničila voda

Rakovnicko - V chatě za pilou v Kostelíku u Berounky prožili manželé Danuše a Luděk Macourkovi z Rakovníka celý společný život. Luděk ji má po svých rodičích. Stojí tu od roku 1958.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení