VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauza hasičárna: Roztočtí stále čekají na podpis

Roztoky – Řadu let se obec Roztoky snažila získat na budovu integrovaného záchranného systému dotaci. Impulzem pro výstavbu nové hasičské zbrojnice, která by nahradila chátrající stodolu, byl rok 2008.

8.6.2016
SDÍLEJ:

Starostka Lenka PeterkováFoto: Jana Elznicová

Snahou obce bylo zbourat nevyhovující hasičárnu v lokalitě zvané Chaloupky a na jejím místě postavit zcela novou budovu. „Ta by sloužila nejen hasičům, ale i zdravotním záchranářům, kteří mají v Roztokách také své stanoviště," popisoval kdysi pro Rakovnický deník tehdejší starosta Vladimír Melč a dodal: „Paradox je, že tento projekt nebyl jen pro Roztoky. Byl pro celé Křivoklátsko. Místní hasiči jsou totiž zařazeni v kategorii JPOII jako pohotovostní a záchranka zasahuje v rámci celého Křivoklátska." I to byl pádný důvod k tomu, proč Roztočtí nechtěli čekat a nakonec se rozhodli, že budovu postaví z prostředků obce. Práce byly svěřeny renomované kladenské firmě, která prý práci odvedla dobře. Ale nastal problém. Současná starostka Lenka Peterková uvedla: „Nebylo správně postupováno už při začátku stavebních prací, protože podle zákona o obcích by měly být smlouva o dílo 
a zadávací dokumentace 
k výběrovému řízení, na jehož základě byla vybrána společnost jako zhotovitel stavby, schváleny zastupitelstvem. To se ale nestalo."

Obec si následně nechala udělat právní rozbor. Právníci pak podle Lenky Peterkové zhodnotili situaci tak, že smlouva, která byla uzavřena mezi obcí a stavební firmou, je neplatná. „Následné kroky, které se vznikem budovy souvisely, jsou tedy rovněž neplatné," popsala, co konstatoval právník obce, Peterková.

A od toho se vyvíjí stav, který nastal a stále ještě trvá. Obec je samozřejmě povinna postupovat v souladu se zákonem o obcích. To se nestalo a porušení této povinnosti způsobuje neplatnost smlouvy o dílo. "Kdybychom budovu zkolaudovali za současného stavu, došlo by k prvozápisu do katastru nemovitostí na základě této kolaudace. To ale není možné," konstatovala Lenka Peterková. Dílo vzniklo na základě neplatné smlouvy, a tak je jeho skutečným vlastníkem zhotovitel!

Současné zastupitelstvo se tedy snaží tento stav věcí napravit. „Abychom mohli napravit nesprávný postup bývalého zastupitelstva, je třeba podepsat s firmou dohodu o narovnání, která by měla deklarovat, že vlastníkem hasičárny je obec," vysvětlila Lenka Peterková. Obec proto podle Lenky Peterkové stále jedná s firmou, která hasičárnu stavěla. „Oslovili jsme ji několikrát. Prý s tím nemají žádný problém, ale dokument podepsat nechtějí. Což nám přijde jako podivné," konstatovala Lenka Peterková s tím, že ale jednání je to v tuto chvíli na mrtvém bodě.

Požádali o stanoviska Ministerstvo vnitra České republiky a také Katastrálního úřadu v Rakovníku. „Chceme na katastru, aby nám řekli, zda je možné případně zkolaudovanou stavbu zapsat a v budoucnu už nikdy nezpochybnit její vlastnictví," vysvětlila Lenka Peterková. Obec jako řádný hospodář musí podniknout všechny kroky, kterými by nevystavila právní jednání dalším finančním nákladům. „Zatím je to zhruba měsíc. Čekáme, že by každým dnem stanovisko mělo přijít," doplnila ještě k dlouhodobé kauze Lenka Peterková.

Autor: Jana Elznicová

8.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zkažené tutovky mrzely, rakovnický SK padl

Jak reklamovat koupený dům či byt

Utkali se hráči všech generací a z celého světa

Rakovník – Poprvé v historii se v sobotu v Tenis Centru Cafex utkali hráči mölkky – finských kuželek na 17. Mistrovství světa ve hře mölkky. V této zajímavé hře pro všechny generace hrálo sto dvanáct týmů o dvou až čtyřech hráčích a se dvěma náhradníky z celého světa, například z Japonska, Německa, Polska, Francie, Finska a samozřejmě Česka.

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Střední Čechy /OBRAZEM/ - Miro Žbirka, MIG 21, Václav Neckář, No Name, Marek Ztracený & Marta Jandová, Eddie Stoilow, Vypsaná fiXa - legendy české populární hudby vystoupily v sobotu na louce pod hradem Okoř. Konal se zde oblíbený letní hudební festival.

Tatran prohrál doma i podruhé. Ostrá dohrávala v devíti

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Bídný začátek divize zažívá rakovnický Tatran, který doma prohrál i napodruhé. Tentokrát nestačil na Ostrou, které podlehl 1:2, přestože závěr dohrávali hosté pouze v devíti.

Cyklista po nárazu do lampy zemřel

Rakovnicko - V sobotu krátce před osmnáctou hodinou se stala v obci Panoší Újezd na Rakovnicku tragická nehoda. Zahynul při ní cyklista. Jak potvrdila mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová, stav muže byl velmi vážný. „Záchranáři započali s oživovacími pokusy, které i přes maximální snahu nebyly úspěšné a muž svým zraněním na místě podlehl,“ doplnila mluvčí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení