Prostě na počiny, které jsou pro místní komunitu důležité, ale chybějí na ně peníze. „Příspěvek lze získat například na péči o studánky, staré cesty aleje, památné stromy – ale také třeba na budování naučných stezek či pořádání přednášek a akcí, které zvyšují zájem veřejnosti o místní přírodní a kulturní dědictví. Přispět lze také na obnovu spolkového a sousedského života nebo podpořit místní festivaly, ochotnické divadelníky nebo práci okrašlovacího spolku,“ říká mluvčí Poštovní spořitelny Denisa Salátková. Právě její banka je společně s ČSOB vyhlašovatelem komunitních grantů. Peníze je podle Salátkové možno získat i na rozvoj sociálních služeb vycházejících z potřeb komunity – což prý nemusí být zaměřeno pouze na skupiny osob se specifickými potřebami, ale třebas i na propojování generací.

V současné době, a to do 14. dubna, je možno žádat o podporu pro malé projekty, které potřebují podporu do 70 000 korun. V srpnu pak budou vyhlášeny velké komunitní granty na podporu obnovy kulturní krajiny, v nichž se bude „hrát“ o částky 350 000 Kč. Ty už mají být určeny na větší projekty – například na revitalizaci vodních toků a rybníků, úpravu cest a stezek, obnovu památek v krajině či třeba výsadbu původních druhů dřevin v rámci obnovy přirozených biotopů. Mezitím ještě koncem května odstartuje soutěž Poštovní spořitelna Starosta roku, do níž budou kandidáty na ocenění nominovat sami občané. Jejím cílem je zviditelnit a ocenit práci starostek a starostů malých obcí s méně než 2000 obyvateli. A také podpořit další místní aktivity. Vítěz totiž získá pro konto své obce částku 100 000 Kč.

O příspěvky mohou žádat občanská družení, obecně prospěšné organizace, obce i jejich držení, nadace a nadační fondy nebo církevní právnické organizace. Podrobné informace včetně formulářů žádostí o grant najdou zájemci na internetových stránkách nadace VIA, která je odborným garantem letošního ročníku grantové podpory regionů (www.nadacevia.cz), i na webových stránkách dárcovských bank. Podobné aktivity vřele vítá náměstek středočeského hejtmana pro regionální rozvoj Marcel Chládek (ČSSD). „My bychom přivítali, kdyby takto bylo možno rozdělit co nejvíc peněz,“ vybízí dárce ke štědrosti. A jedním dechem připomíná, že skutečně jde o dobře a velmi prospěšně vynaložené peníze. „Vidím to na svém rodném okrese Rakovník. Je tam celá řada malých sídel, kde to člověku mnohdy připadá, jako by se tam zastavil čas. Kde nejsou hasiči, baráčníci nebo fotbalisti, tam nefunguje kulturní život…“