VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraus: Tu hrůzu jsme si uvědomili až posléze

Roztoky - Ten domeček stojí nedaleko řeky Berounky, vedle křivoklátské základní školy, snad od nepaměti. Jako děti jsme hledívali při takzvaných „pozemkách", kdy jsme opečovávali školní zahrádku, manželům Krausovým takřka do oken.

15.8.2012
SDÍLEJ:

Manželé KrausoviFoto: Jana Elznicová


A právě jejich domek byl při zničujících povodních v roce 2002 vodou nejvíce zasažen. Pan Vladimír Kraus vážně pokýval hlavou: „V místnostech bylo možné naměřit přes dva metry vody."

Pak začali manželé Miluše a Vladimír Krausovi vzpomínat na nejhorší momenty osudového léta před deseti lety. „Voda se začala valit do baráku dvanáctého srpna. Den nato už zase klesala," shodli se. Vladimír Kraus vypráví, že měl právě pracovní volno, ale právě o tu velkou vodu už měl jít zpět do práce. „Pracoval jsem v rakovnické firmě Ravos na směny. Tak jsem zavolal, že nepřijdu. Ráno jsem se vzbudil asi ve tři hodiny a to byla ještě voda jen v půli zahrady. Tak jsem zase usnul. Jenže jak začalo svítat, byla náhle voda v domě. Zburcoval jsem tedy syna, aby přivedl kamarády a začali jsme stěhovat to nejnutnější," líčil Vladimír Kraus. Jenže dle jeho slov byl dům tak postaven, že se ani nedalo všechno vystěhovat ven. „Tak jsme některé věci dali na stůl, jiné na zednické kozy, to, co bylo na policích, tam zůstalo. Ještě jsem honem odpojil čerpadlo na vodu a už nás hnali ven. No a ještě jsme dali přede dveře pytle s pískem," popisoval dále Vladimír Kraus.

Po povodni

Osm měsíců trvalo, nežli se rodina mohla do domu po povodních nastěhovat zpět. Bahno z domu pomohli vystříkat hasiči vodou. Statik rozhodl, že se zdivo musí sundat. „Pod ním totiž je dřevo. A to prý je nasáklé vodou a je třeba, aby vyschlo. A tak jsem musel všechny cihly vevnitř zbourat a zvenku dům okopat na holé dřevo. Nejstarší dřevo na našem domě pochází z roku 1651! Pak přišli dendrologové, udělali do něho vrt a zjistili, že bylo nasáklé jen do dvou centimetrů. Stářím ztvrdlo a vyschlo, a tak skoro žádnou vodu do sebe nevzalo," poukázal na další zajímavosti pan Kraus. O Silvestra pak začali Krausovi stavět vnitřky a nechali udělat okna. „Zedník právě zakládal roh v obýváku a v tom přišla další velká voda do půli zahrady. Slyším jako dnes toho zedníka, jak říká, zda to má vůbec cenu stavět. Jestli raději nepočkáme…," vzpomínal dále pan Vladimír a dodal, že pospíchali, aby měli vše hotové do Velikonoc. To prý ke Krausovým chodívají na posezení přátelé. „Den před Velikonocemi jsme se nastěhovali a všichni přišli do nového. Stihlo se to," zdůraznili manželé.

Ale stres, který je v srpnových měsících provázel, nikdy nezapomenou. „Skvěle se ke mně zachovali v zaměstnání. Zaplatili mi, jako kdybych byl v práci. A také jsem od nich dostal nenávratnou půjčku," uvedl Vladimír Kraus. Když pak po delší době viděl záběry, které se po povodních natáčely v jeho domě a okolí, byl prý poprvé dojatý. „Předtím jsme neměl čas se zastavit a zoufat si, přemýšlet o neštěstí, které nás potkalo. Měl jsem stále co dělat: uklízet, bourat…"

Autor: Jana Elznicová

15.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z Country festivalu v Králově Dvoře.
13

OBRAZEM: Na festivalu zahráli i Rangers

Na světovém poháru Gran Prix Beroun diváci sledovali špičkové výkony.
26

OBRAZEM: Diváci viděli strhující výkony

OBRAZEM: Pozemkářky jsou ve finále! Ve velké bitvě udolaly Pragu

Rakovník - Rakovnické pozemní hokejistky zvládly semifinálovou bitvu s Pragou a o český trůn si to dnes rozdají se Slávií Praha.

OBRAZEM: Rakovničtí pozemkáři postoupili do finále!

Rakovník - Po úspěšném vystoupení žen nastoupili ke svému semifinálovému duelu extraligy pozemního hokeje také muži, které čekal soupeř ze západu Čech Plzeň-Litice.

Pochod krajem Oty Pavla navštívili známí sportovci z Dukly Praha

Branov /FOTOGALERIE/ – Celkem šest set třicet sedm lidí se v sobotu vypravilo na Pochod krajem Oty Pavla. Startovali od branovské sokolovny. Opět si vybírali z několika různě dlouhých tras krásnou krajinou v okolí Berounky.

Pavlíček: Na naše závěry jsem tak trochu čekal

Lužná /ROZHOVOR/ – Kdo by to byl po podzimní části okresního přeboru čekal, že pro celkový triumf si nakonec dojdou fotbalisté luženské Sparty. Vítězství bylo o to sladší, že se zrodilo až v posledním kole v přímém souboji s Kněževsí, navíc před zraky 400 diváků. Nemalé zásluhy na celkovém úspěchu má trenér Tomáš Pavlíček, pod jehož vedením válcovali borci v červenočerných dresech především v jarní části jednoho soupeře za druhým.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies