Na dvůr rakovnického Muzea T. G. Masaryka včera vyšli z kanceláří jeho pracovníci, aby byli k dispozici jak zvědavým dětem, tak i všem milovníkům historie.
V rámci akce Muzeum na dvoře, která se jednou do roka snaží otevřít dveře muzea široké veřejnosti, si tu školáci a předškoláci mohli dokonce zahrát na archeology.
„Naše oddělení vodí děti na parkán, který je hradební zdí. Tam máme nefalšovaný archeologický výzkum. Odkryli jsme zde sondu, kde jsme nic nekamuflovali, neboť jak to tak bývá, tak za hradebními zdmi se vždycky nacházelo mnoho odpadu, jako jsou zbytky keramiky. Děti ze řevničovské školy tu dnes už našly například strusku a kosti. Děti si mohou své objevy samy zaměřit nivelačním přístrojem, odkrýt, omýt a roztřídit,“ vysvětlila pracovnice archeologického oddělení rakovnického muzea Jana Lomecká.
K vidění tu dále byla roztopená slovanská otopná pec ze šestého století, která byla převezena z archeologického výzkumu slovanského sídliště v Roztokách u Prahy. „Kromě toho, že v ní při zvláštních příležitostech topíme, tak se v ní snažíme upéci i placky z celozrnné mouky a vody. Chuť jí dodáváme různými přísadami jako je med nebo hrušková povidla. Ty šly ostatně nejvíce na odbyt v loňském roku při Muzejní noci,“ doplnila Jana Lomecká.
Etnografka Lenka Šmídová předvedla návštěvníkům vše, co se týkalo pražení, mletí a vaření kávy v domácnosti, s unikátní a nedávno znovuobjevenou muzejní sbírkou kamenů, starou přes devadesát let zde hosty seznámila Michaela Zoubková. Kateřina Uhrová všechny zájemce seznámila se zajímavými archiváliemi. „Ukazuji, jak se zapisují. Získáváme je většinou od soukromých osob,“ uzavřela Kateřina Uhrová.