„Jednou jsem se šla podívat na syna, jak hraje fotbal. Ovšem to, co jsem slyšela, mi bohatě stačilo. Sedmiletí hoši umějí více sprostých slov než dva dospělí dohromady,“ prozradila nám čtenářka Rakovnického deníku, která nechtěla být jmenována. Problém mají i místní rakovnické fotbalové kluby, které pak musejí platit několikatisícové pokuty z už tak našponovaných rozpočtů. Na rakovnickém okrese je bohudík situace ještě dosti klidná. Ve většině případů se při nejhorším přiučíme nějaké to sprosté slovo. Abychom pouze neodsuzovali jen fanoušky, pojďme si připomenout jeden incident, kdy hráč napadl rozhodčího jen kvůli špatně odmávanému vhazování. Psal se rok 2002 a pavlíkovská rezerva spolu s TJ Slabce prožívala nejlepší léta. Prvně jmenovaný klub vedl tabulku o dva body právě před TJ Slabce. Rozhodující duel se hrál tehdy v květnu a lídr měl stoprocentně zajištěný postup do vyšší soutěže. „Tehdy jsme hráli na hřišti ve Slabcích a přišlo něco přes sto diváků,“ vzpomínal jeden z pavlíkovských hráčů a dodavá: „Vedli jsme již asi o jednu nebo dvě branky a hráč Slabec Šuleř po chybném odmávání autového vhazování nepochopitelně silně strčil do pomezního rozhodčího, který upadl. Hlavní rozhodčí ukončil zápas. Za dva týdny vše utichlo, jako by se nic nestalo.“


Tresty

Dokud se nezmění legislativa, nezavedou se tvrdší tresty, tak jsou všelijaká opatření a kontroly dle mého názoru zbytečná. Radikálního fanouška, který se jde na stadion vyřádit a s cílem zničit ho, neodradí ani případné tresty, které jsou spíše než k zastrašení k zasmání. Zde platí i známé staré přísloví „Na hrubý pytel, hrubá záplata“. S těmito „problémovými“ fanoušky se potýkala i kolébka fotbalu anglická Premiere league. Britové však neváhali a zavedli tvrdá opatření, jako například kamerový systém, a velmi tučné pokuty. Fanoušek, který na stadionu řádí jako utržený od vozu, je klidně odsouzen nepodmíněně a může mu být udělen zákaz vstupu na fotbalové zápasy doživotně (v čase výkopu se pak musí dotyčný hlásit na policejní stanici). V řecké fotbalové lize naopak přerušili zápas, pořadatelé spolu s policií vyvedli „problémové“ fanoušky ze stadionu a zápas po nějaké třičtvrtěhodině pokračoval. Všechna tato opatření jste mohli zaslechnout při pondělním derby z úst komentátorů zápasu Jaromíra Bosáka a Vladimíra Táborského. S tvrdšími postihy souhlasí i policejní příslušník ČR Tomáš Jurča: „Situace by se zlepšila po radikální změně legislativy a také trestního zákona, kdy by padaly větší tresty. Příklad můžeme hledat v anglické lize. Dále by bylo zapotřebí, aby zákon přímo ukládal povinnost klubům kontrolovat fanoušky před vstupem na stadion.“ V současné době se ve většině případů řádění na stadionech posuzuje jako přestupek a pachateli pak hrozí maximální pokuta do tisíce korun. „Zde by bylo zapotřebí, aby soudy toto řádění neposuzovaly jako přestupek, ale jako výtržnictví, kde pachateli už hrozí finanční tresty v rozmezí 2tisíc až pěti milionu korun a nebo dokonce odnětí svobody na dva roky nepodmíněně,“ konstatoval a navrhl řešení policista Tomáš Jurča.

Důsledky

Fotbalové, ale i například hokejové kluby se snaží do svého hlediště nalákat co nejvíce fanoušků. Fandící diváci jsou ve fotbale označováni jako „dvanáctí hráči,“ neboť dokážou svůj tým správně povzbudit. Teď nemám na mysli fanoušky, co hází po policistech dlažební kostky, po hráčích dělbuchy a skandují rasistická hesla. Samozřejmě, že svou roli zde hrají i peníze utržené ze vstupného. Ovšem pokud se bude dít na stadionech to, co se dělo při derby slavných pražských „S“, pak věřte, že na stadion vám zamíří pouze rebelové a likvidátoři stadionů. Ti slušní raději z obavy o své zdraví zůstanou doma a v poklidu si vychutnají zápas v přímém televizním přenosu, nebo si průběh zápasu přečtou raději v tisku či najdou podrobnosti na webu.