VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nadace přivezla monitory dechu

Rakovník -  Člen správní rady Nadace Křižovatka (mimovládní nezisková organizace, jejímž cílem je pomáhat dětem ohroženým „syndromem náhlého úmrtí novorozenců a kojenců") Vlastimil Novotný předal ve čtvrtek odpoledne v rakovnické porodnici osm nových monitorů, které u kojenců sledují změny dechu.

11.9.2012
SDÍLEJ:

Předání monitorůFoto: Jana Elznicová

Ty převzaly lékařka Kateřina Březinová a vrchní sestra Alena Vitnerová.

Kateřina Březinová vysvětlila: „Senzorové podložky registrují pohyb těla dítěte v postýlce. V případě, že by dítě přestalo dýchat, ihned se ozve alarm. Maminky mají možnost si ho u nás vyzkoušet a poté si ho zapůjčit za určitý poplatek i domů. Někdo ho má tři, někdo šest měsíců, někdo dokonce rok. Nejaktuálnějším rizikovým obdobím je kojenecký a pozdně kojenecký věk, tedy do šesti měsíců věku dítěte."

SIDS
V období prvního roku věku dítěte totiž může dojít k nepravidelnému dýchání nebo dokonce k zástavě dechu. V některých případech selhání dechu souvisí právě se „syndromem náhlého úmrtí kojenců" – SIDS.
Vlastimil Novotný zdůraznil: „Je to bohužel diagnóza, kterou lékaři stanoví až po smrti dítěte. Způsobuje náhlou smrt bez varování i úplně zdravým dětem, která se objevuje během spánku. Miminko přestane dýchat a udusí se. Příčina syndromu není dosud jasná, pravděpodobně se jedná o poruchu řízení dechové činnosti, která vzniká již v těhotenství."

Lékařka Kateřina Březinová řekla, že je personál rakovnické nemocnice za monitory moc rád. „Člověk nikdy neví, co se může stát třeba i u nás na porodnici. Je dobře, že jsou miminka stále pod dohledem."

Nadace
Za dobu svého působení se nadaci podařilo pokrýt monitory dechu lůžková oddělení nemocnic ve všech regionech České republiky. „V tomto úsilí stále pokračujeme. Náš cíl je dovybavit všechna dětská a novorozenecká oddělení a JIP po celé republice potřebným množstvím monitorů. Jsme si vědomi toho, že cca 4 200 kusů již předaných (darovaných) monitorů pomohlo ochránit nové lidské životy. Tato skutečnost posiluje důvěru, že naše práce není zbytečná," zdůraznil dále Vlastimil Novotný.

Peníze na zakoupení monitorů se snaží získat vedle pořádání vlastních akcí též podporou veřejnosti a sponzorů malých i velkých subjektů a pořádáním celonárodní sbírky. „Všem sponzorům moc děkuji," dodal Novotný.

Autor: Jana Elznicová

11.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slunovrat zahájil Miro Šmajda s Františkem Nedvědem
76

Slunovrat zahájil Miro Šmajda s Františkem Nedvědem v komorní atmosféře

Takhle to vypadá, když mají policisté den blbec.
AUTOMIX.CZ
45

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

Libor Šíma: V divizi jsme byli jeden den

Rakovník – Fotbalisté SK Rakovník zažili po nepovedeném podzimu doslova snové jaro. Vynikající výkony je katapultovaly až do nejvyšších pater, znamenajících při troše štěstí i postup do divize. Když už začali Rakovničtí jásat, štěstí se nakonec odvrátilo, neboť třetí Zbuzany si svůj původní záměr divizi nepřihlásit rozmyslely. I tak může být Libor Šíma se sezonou velice spokojen.

Hasiči po bouřce odstraňovali padlé stromy

Rakovnicko – Celkem pětkrát vyjížděli hasiči na Rakovnicku, aby odstranili následky bouřky v noci ze čtvrtka na pátek.

OBRAZEM: Darovat krev je radost i milé setkání

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Dlouhá fronta dobrovolných dárců krve se ve čtvrtek už od šesti hodin od rána tvořila před odběrovou místností v Masarykově nemocnici v Rakovníku. Před půl osmou se k odběru dostavilo sedmdesát osm dárců a přicházeli další.

Parkující auta dělají hasičům problémy

Region - Zaparkovaných aut v ulicích měst stále přibývá. Odstavené vozy často komplikují práci hasičům. Ti se se svou technikou někdy těžko dostávají k místu požáru. Ve hře o život obvykle rozhodují sekundy, které hasiči mohou ztratit právě v takových případech.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies