VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když vidím něco pěkného, nakopne mě to k další práci

Rakovník – Václav Vágner obsadil třetí místo v soutěži Deníku „Fachman roku.“ S keramikou se potkal už při studiu na střední škole, takže by se dalo říci, že ho tato záliba a zároveň i profese provází celý život.

21.8.2011
SDÍLEJ:

Keramik Václav VágneraFoto: Deniík/Šárka Hoblíková

Jeho díla viděl snad každý Rakovničan. Stačí se podívat do foyeru rakovnického kulturního centra. Velkou plastiku, která vám padne do oka hned, jak do něj vkročíte, vytvořil s akademickým malířem Václavem Zoubkem.

Jaká byla vaše cesta ke keramice?
Už odmala jsem hodně kreslil a maloval vše, na co jsem přišel. Nejvíce přírodu, květiny. Ve škole mě podpořila paní učitelka Votoupalová. Vedla výtarný kroužek, kam chodili všichni, které to bavilo. To mi určitě pomohlo k rozvoji talentu a schopností. Bez rodičů by to také nešlo. Když jsem se hlásil na keramickou školu do Karlových Varů, vytvořili mi podmínky, abych udělal přijímačky. Chodil jsem na hodiny kreslení a modelování.

Jaký jste studoval obor?
Studoval jsem výtvarné zpracování porcelánu. Tam jsem se potkal s profesory Květenským a Strnadem. Dodneška jsem ovlivněn jejich pracemi, hlavně reliéfy. Techniku jsem převzal, naučil jsem se ji a používám ji od školních let až do dneška, i když už ve vlastním stylu. Profesor Strnad byl malíř – sochař. Dělal plastiky, skulptury. To mě také baví dodnes.

Tvoříte ještě něco jiného kromě reliéfů a plastik?
Dělám vše, co se dá z keramiky vytvořit. Užitkovou i ozdobnou keramiku. Z ozdobné hlavně reliéfy a skulptury. Z užitkové mísy, vázy, na zakázku reklamní předměty s vlastním potiskem, například mísy, hrnky, korbely.

Co tvoříte nejraději?
Právě ty vázy a reliéfy. Ale nyní, abych se uživil, dělám různé obkladačky na bazény a udělat sto stejných obkladaček není moc zábava. Ale na druhou stranu už jsem se podílel na rekonstrukcích historických domů. A to je pro mne vždy výzva, udělat repliky dlaždic tak, aby to nikdo nepoznal. Nemohu třeba použít ani stejné techniky tak jako dříve, takže musím přijít jak na to, aby na zdi nové dlaždičky nikdo nepoznal od těch původních.

Odkud berete inspiraci?
To ani nevím. Asi hlavně v přírodě. Třeba květinové dekory na mísy i na dlaždičky jsem od ní odkoukal. Inspiruje mě tvarově, barvami i zdobností. Plastiku, kterou mám na zahradě, jsem udělal podle rostoucích cibulek tulipánů. Kromě toho také na různých výstavách a od známých výtvarníků, se kterými se potkáváme a vzájemně si předáváme inspiraci.

Takže sledujete současnout vorbu?
Jistě, když něco vidím, většinou poznám, od koho to je. Začnu přemýšlet, jak bych to ztvárnil já a tak. Každopádně, když vidím něco pěkného, určitě mě to nakopne k další práci.

Jakou používáte techniku?
Dělám keramiku do forem. Forma mi dává nějaký základní tvar, který využiju a pak výrobek obměňuji v mnoha variantách. Třeba u vázy přidám proužek a podobně. V tom mě právě hodně ovlivnila škola. Také si míchám různé barvy glazur, aby byly trošku nevšední a ladily do sebe.

Když vás něco napadne, nakreslíte si to?
Mám různé notýsky od manželky k Vánocům a do těch si kreslím. Vezu je s sebou, když někam jedeme. Také si něco vyfotím. Vidím třeba oprýskanou zeď a ta vypadá báječně. A pak se objeví jako reliéf nebo na nějaké váze.

Kreslíte ještě?
Čas mi zbývá jen na nějaké skicy a poznámky. Ještě ve škole jsem dost maloval. Po ní jsem toho nechal, protože jsem se hodně hrabal v hlíně.

Zkoušel jste kromě hlíny i jiné techniky?
Posledních deset let jsem pracovat se sklem. Dělal jsem lehané sklo. Zkouším vkládat tabulové sklo do váz nebo i do reliéfů. Už v Šamotce jsme rozpouštěli skla na keramiku. Kombinace keramiky a skla mě zajímá. Sklo je průzračné a dává zase jiné možnosti.

Kde všude můžeme vaše díla vidět?
V Rakovníku je plastika na zdi v kulturním centru. Tu jsme dělali společně s akademickým malířem Václavem Zoubkem. Další plastiky jsou v bazénu, v České chalupě. Tam jsem dělal kromě vnitřní výzdoby i samotný venkovní nápis. V Řevničově je moje plastika na obchodním domě. Dále jsem vytvořil reliéfy, obklady bazénů a koupelen do soukromých bytů. Mimo okres jsem se podílel na rekonstrukci historické koupelny v Bauerově vile v Libodřicích a na historické dlažbě Obecního domu v Praze. V luženském muzeu si můžete koupit hrnečky s mašinkami. Další hrnky najdete v senomatské roubence. Malé upomínkové keltské hlavy v Novém Strašecí jsou také mým dílem.

Zavzpomínejte na vaši čtyřicetiletou práci v Rakovnických keramických závodech.
Nejprve jsem pracoval jako modelář na umělecké keramice. Navrhoval jsem a dělal formy na různé číše a figurky, co se tenkrát vyráběly. Tady jsem založil i vedl svazácký kroužek. Fabrika tenkrát vytvořila dobré podmínky, aby mohl pracovat. Díky tomu jsme tam vytvářeli i velké věci. Pak jsem navrhoval dekory na obklady i reliéfní dlaždice. K tomu všemu jsem se keramice věnoval jako koníčku i doma. V Šamotce jsem skončil v roce 2010.

Vystavoval jste někdy?
Ano, na společných výstavách v Praze. Tady v Jesenici, s rakovnickým fotoklubem Amfora. Měl jsem i tři samostatné výstavy, poslední v letošním roce v rakovnickém muzeu.

Václav Vágner

– od dětství rád kreslil a maloval vše, co ho napadlo
– vystudoval Střední keramickou školu v Karlových Varech
– čtyřicet let pracoval v Rakovnických keramických závodech
– jeho tvorbu ovlivnili profesoři Strnad a Květenský
– nejraději tvoří vázy a reliéfy
– inspiraci čerpá hlavně z přírody
– pracoval například na rekonstrukci historické dlažby Obecního domu v Praze

Autor: Šárka Hoblíková

21.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pozemní hokejisté HC 1972 Rakovník stejně jako jejich ženské kolegyně berou nakonec stříbro, když ve finále extraligy podlehli Slavii 1:7.
38

OBRAZEM: Rakovničtí pozemkáři berou stříbro

Rakovnické pozemní hokejistky získaly stříbrné medaile, když ve finále podlehly Slavii 0:3.
64

OBRAZEM: Pozemkářky získaly stříbro

OBRAZEM: Branovský přívoz je v plném provozu

Branov – Víkend s letními teplotami přilákal do Luhu pod Branovem velké množství návštěvníků, takže převozníci měli plné ruce práce. Zvlášť v sobotu při Pochodu Krajem Oty Pavla dolu k řece sešel téměř každý. Někteří lidé neodolali a zaplavali si v Berounce. Voda byla prý příjemně teplá. Převozníci na branovském luhu dosud převáželi jen o víkendech. O prázdninách to bude každý den. Stačí zazvonit na kolejnici.

OBRAZEM: Na školáky děti pasovali piráti

Ruda – S devíti školáky se slavnostně rozloučili v Mateřské škole Ruda. Slavnost se letos uskutečnila při pěkném pěknému počasí venku na zahradě.

OBRAZEM: Na festivalu zahráli i Rangers

Králův Dvůr - V rámci králodvorského kulturního léta uspořádalo město Králův Dvůr tradiční Country festival. Jako první patřilo pódium kapele Brzdaři, kterou znají místní velice dobře, protože hraje po celém regionu již pětačtyřicet let. A tak členové kapely byli velice rádi, když polokulaté výročí mohli oslavit také v Králově Dvoře, kam si v sobotu po parném letním počasí našlo cestu více jak tři stovky posluchačů.

OBRAZEM: Diváci viděli strhující výkony

Beroun – V sobotu se po roce opět uskutečnil v pořadí již osmý ročník závodu světového poháru Grand Prix ve skateboardingu. Nádherné slunečné počasí a neskutečné výkony všech závodníků, vždyť do Berouna přijela Evropská špička a účastníci X-Games, přilákalo do skate parku několik tisíc návštěvníků. Mimořádnou událostí byla návštěva ministrů zahraničních věcí České republiky Luboše Zaorálka a Německa Sigmara Gabriela, který je v České republice na oficiální návštěvě. Velkou zásluhu, že se závod s účastí skateboardistů celého světa v Berouně koná, má Tomáš Vintr, který se na domácí trati také závodu zúčastnil.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies