VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nedrog pořádá adaptační kurz

Rakovník - Učitelka Cafourková: Potvrdilo se nám, že děti, které byly v loňském roce na kurzu hůře zvladatelné, pak dělaly problémy i během školního roku. Prvákům trvá obecně dlouho, než se srovnají s tím, že jsou na střední škole.

4.9.2009
SDÍLEJ:

V rámci adaptačního kurzu byli studenti také na návštěvě u vojákůFoto: Petr Surový

Předejít možným problémům si klade za cíl adaptační kurz pořádaný sdružením Nedrog pro Integrovanou střední školu na Jirkově v Rakovníku. Studenti prvních ročníků by si během kurzu měli vytvořit a prohloubit vztahy jednak mezi sebou, a jednak s učiteli.

“Někteří studenti první ročník již potřetí opakují a jsou zde tedy potřetí. Tváří se proto znuděně a dávají na sobě znát, že by radši byli ve školních lavicích, kde po nich v podstatě nikdo nic nechce a jsou tam v klidu „zašití“. Ale když se nám povede i takové jedince zapojit do nějaké společné činnosti, dá se to hodnotit jako velký úspěch,“ konstatoval za Nedrog Miloš Cafourek.

Negace

Studenti se opravdu rozdělili do dvou táborů, přičemž v prvním z nich se objevují ohlasy negativní a jedinou starostí jeho členů je, aby po nich pokud možno nikdo nic nechtěl. „Zrovna dnes ráno jsme zde měli takový menší incident s jedním z chlapců, který prostě řekl, že se zapojovat nebude a že to jsou podle něho hry pro malé děti. Tak jsme mu vysvětlili, že právě o tom ten adaptační kurz je – pokud se právě jemu třeba něco nepozdává, tak se naučí alespoň základnímu sebezapření a tento problém překoná,“ uvádí nás do problematiky kolektivních vztahů výchovná poradkyně a zároveň třídní učitelka Marie Cafourková a ihned navazuje: „I když si to někteří z nich nechtějí připustit, tak jsou to v podstatě stále děti, a ta vrozená soutěživost v nich je.“

Pozitivum

Ve druhém táboře se již k celému kurzu staví o poznání pozitivněji a jsou i otevřenější komunikaci. „Myslím si, že nápad je to velice dobrý. Hlavně z hlediska toho seznámení s učiteli i s žáky. Čeká nás tu spousta legrace,“ zhodnotil celou akci student oboru truhlář – zedník Martin Slavík.

Mezi sekundární cíle projektu patří alespoň základní seznámení studentů s městem Rakovník, jeho zastupitelstvem a jeho historií. Studenti jsou většinou přespolní, kteří toho o Rakovníku mnoho nevědí, a tak mají možnost se touto cestou o městě, kde budou po dobu dalšího studia působit, dozvědět podstatné informace.

Dále zde zástupci učitelského sboru mají příležitost si vytipovat jednotlivce, kteří by poté v průběhu dalšího studia mohli působit negativně na celý třídní kolektiv, či by mohli jinak spadat do tzv. rizikových skupin. „V loňském roce se nám například potvrdilo, že ty děti, které byly na kurzu hůře zvladatelné, dělaly problémy i během školního roku. Dětem v prvních ročnících trvá obecně dlouho, než se vůbec srovnají s tím, že jsou na střední škole a už ne na základce. V devátých třídách se jim již nechávala většinou dost velká volnost a oni si teď myslí, že to bude tak pokračovat i na střední škole,“ zdůraznila Marie Cafourková.

Když se s těmito kurzy začínalo, tak se uskutečňovaly na „Vojtově mlýně“ u Čisté. Před třemi lety však již byla tato varianta po finanční stránce natolik zatěžující, že se muselo najít alternativní řešení, aby byly kurzy dostupné i pro studenty ze sociálně slabších rodin.

AUTOR: PETR SUROVÝ

4.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenér rezervy Tatranu Rakovník Zdeněk Weis

Weis: Za to, co udělali hráči v Klobukách by dostali v žácích přes držku

Olivia Prokopova vyhrála na US Open nejen kategorii PRO. Triumf slavila také mezi ženami a dvojicemi.
8

Prokopová slaví pátý major titul v kariéře!

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

Nezmar Kotlík si Cyklování hlavně užívá

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Jiří Kotlík, učitel na 2. ZŠ Rakovník, je pamětníkem všech devíti ročníků Rakovnického cyklování a vůbec nebylo výjimkou, když se zúčastnil čtyř závodů během tří dnů. Tentokrát zvolil „pouze“ orientační závod dvojic a cross country, kde v obou závodech obhajoval loňské prvenství. V „orienťáku“ mu obhajoba s kolegou Petrem Špičkou vyšla, v cross country nakonec i kvůli defektu ve druhém kole skončil za stupni vítězů.   

Rotunda na hradišti Budeč je nejstarší českou stavbou

Kladno /FOTOGALERIE/ - Loď rotundy Petra a Pavla, která stojí na vyvýšenině nedaleko obci Zákolany na Kladensku, je vůbec nejstarší stavbou v Čechách. Archeologové navíc prokázali, že kopec nad zdejším Zákolanským a Týnickým potokem osidlovali naši předci už dokonce v devátém století před Kristem. Kromě toho je celé místo opředeno řadou legend o svatém Václavovi, ale také o silné energii  

Medu je málo, včelaři zvyšují jeho cenu

Rakovník /FOTOGALERIE/ -  Zlatavý med je od pradávna považován za všelék. Není ale med jako med. Pro ten opravdu kvalitní a poctivý se proto vyplatí zajít si přímo ke včelaři. Zeptali jsme se proto čtyř regionálních včelařů, jak jsou na tom s letošní medovou snůškou.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení