VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nedrog pořádá adaptační kurz

Rakovník - Učitelka Cafourková: Potvrdilo se nám, že děti, které byly v loňském roce na kurzu hůře zvladatelné, pak dělaly problémy i během školního roku. Prvákům trvá obecně dlouho, než se srovnají s tím, že jsou na střední škole.

4.9.2009
SDÍLEJ:

V rámci adaptačního kurzu byli studenti také na návštěvě u vojákůFoto: Petr Surový

Předejít možným problémům si klade za cíl adaptační kurz pořádaný sdružením Nedrog pro Integrovanou střední školu na Jirkově v Rakovníku. Studenti prvních ročníků by si během kurzu měli vytvořit a prohloubit vztahy jednak mezi sebou, a jednak s učiteli.

“Někteří studenti první ročník již potřetí opakují a jsou zde tedy potřetí. Tváří se proto znuděně a dávají na sobě znát, že by radši byli ve školních lavicích, kde po nich v podstatě nikdo nic nechce a jsou tam v klidu „zašití“. Ale když se nám povede i takové jedince zapojit do nějaké společné činnosti, dá se to hodnotit jako velký úspěch,“ konstatoval za Nedrog Miloš Cafourek.

Negace

Studenti se opravdu rozdělili do dvou táborů, přičemž v prvním z nich se objevují ohlasy negativní a jedinou starostí jeho členů je, aby po nich pokud možno nikdo nic nechtěl. „Zrovna dnes ráno jsme zde měli takový menší incident s jedním z chlapců, který prostě řekl, že se zapojovat nebude a že to jsou podle něho hry pro malé děti. Tak jsme mu vysvětlili, že právě o tom ten adaptační kurz je – pokud se právě jemu třeba něco nepozdává, tak se naučí alespoň základnímu sebezapření a tento problém překoná,“ uvádí nás do problematiky kolektivních vztahů výchovná poradkyně a zároveň třídní učitelka Marie Cafourková a ihned navazuje: „I když si to někteří z nich nechtějí připustit, tak jsou to v podstatě stále děti, a ta vrozená soutěživost v nich je.“

Pozitivum

Ve druhém táboře se již k celému kurzu staví o poznání pozitivněji a jsou i otevřenější komunikaci. „Myslím si, že nápad je to velice dobrý. Hlavně z hlediska toho seznámení s učiteli i s žáky. Čeká nás tu spousta legrace,“ zhodnotil celou akci student oboru truhlář – zedník Martin Slavík.

Mezi sekundární cíle projektu patří alespoň základní seznámení studentů s městem Rakovník, jeho zastupitelstvem a jeho historií. Studenti jsou většinou přespolní, kteří toho o Rakovníku mnoho nevědí, a tak mají možnost se touto cestou o městě, kde budou po dobu dalšího studia působit, dozvědět podstatné informace.

Dále zde zástupci učitelského sboru mají příležitost si vytipovat jednotlivce, kteří by poté v průběhu dalšího studia mohli působit negativně na celý třídní kolektiv, či by mohli jinak spadat do tzv. rizikových skupin. „V loňském roce se nám například potvrdilo, že ty děti, které byly na kurzu hůře zvladatelné, dělaly problémy i během školního roku. Dětem v prvních ročnících trvá obecně dlouho, než se vůbec srovnají s tím, že jsou na střední škole a už ne na základce. V devátých třídách se jim již nechávala většinou dost velká volnost a oni si teď myslí, že to bude tak pokračovat i na střední škole,“ zdůraznila Marie Cafourková.

Když se s těmito kurzy začínalo, tak se uskutečňovaly na „Vojtově mlýně“ u Čisté. Před třemi lety však již byla tato varianta po finanční stránce natolik zatěžující, že se muselo najít alternativní řešení, aby byly kurzy dostupné i pro studenty ze sociálně slabších rodin.

AUTOR: PETR SUROVÝ

4.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šéf Správy CHKO Brdy Bohumil Fišer v redakci Příbramského deníku.

Vedoucí Správy CHKO Brdy Bohumil Fišer: Brdy nešetrné zásahy do potoků neminuly

Oslav sedmdesátého výročí položení základního kamene nové obce Lidice se zúčastnili vzácní hosté.
AKTUALIZOVÁNO
35

Prezident Miloš Zeman převzal symbolický klíč od obce Lidice

Po 75 letech Gabčík a Kubiš znovu v Praze zaútočili na Heydricha

Praha - Po 75 letech dnes znovu českoslovenští parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na říšského protektora Reinharda Heydricha. Zatáčku v pražských Holešovičkách, kudy jeho auto v roce 1942 jelo a která byla později přestavěná, nahradila pro historickou rekonstrukci nedaleká v Zenklově ulici. Akci přihlížely stovky lidí. Výročí připomíná také vojenský tábor v Libni, jeho součástí je i replika stíhačky Spitfire.

Vydra: S rodinou spolu na fotbale žijeme

Rakovník /ROZHOVOR/ – Jen málokterý ligový fotbalista nezná rakovnického řidiče autobusu Antonína Vydru. Tento sympatický amatérský fotograf nevynechá jedinou příležitost vyjet se svým synem Tomášem na prvoligové utkání, když se před třemi lety z tribuny pomalu přesunul přímo do centra dění a v současné době je mezi známými ligisty jako doma. Kromě velkého množství fotek má rovněž slušnou sbírku suvenýrů, mezi nimiž nechybí ani rukavice od Zdeňka Zlámala, který jako první gólman v historii české ligy vstřelil branku ze hry.

Policisté jsou v pohotovosti, aby ohlídali Prahu

Praha – Hned několik velkých akcí (s očekávanou velmi početnou návštěvou) i sportovních utkání zaměstná o víkendu pražské policisty. Ti nejen budou zajišťovat bezpečnost návštěvníků, veřejný pořádek a plynulost dopravy, ale jejich specialisté spolupracovali s pořadateli už při přípravě konkrétních opatření a poskytovali jim i potřebné poradenství. Připomněla to mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Na Rakovnickou šedesátku se vydali už v šest ráno

Rakovník – „Čtyři, tři, dva, jedna, nula, start!" Odpočítal Petr Šmidrkal v sobotu v šest hodin ráno slavnostní start účastníků Rakovnické šedesátky od kostela svatého Bartoloměje na Husově náměstí v Rakovníku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies