VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nepřijaté deváťáky čekají horké chvilky

Region - V letošním roce žáky devátých tříd čekaly povinné jednotné přijímací zkoušky na střední školy s maturitou. Po dvou termínech přijímacích zkoušek, které se konaly 12. a 19. dubna, pak se žáci a jejich rodiče museli obrnit před dlouhým čekáním na výsledky.

5.5.2017
SDÍLEJ:

Přijímačky - ilustrační snímekFoto: Deník / Lukáš Kaboň


Seznam přijatých a nepřijatých žáků střední školy začaly zveřejňovat až od 28. dubna. Systém jednotných přijímacích zkoušek, které zpracovává společnost Cermat, sklízí kritiku od žáků, rodičů, ale i ředitelů škol. A to nejen kvůli termínům.


„Je to pro mě především velmi zdlouhavý proces, který navíc postrádá logiku. Testy byly stejné pro všechny typy škol, tedy je jedno, jestli se dítě hlásilo na gymnázium nebo třeba na zdravotní sestřičku," říká na adresu jednotných přijímacích zkoušek Jana Pavlíková, maminka patnáctileté Kláry. Její dcera se přitom dostala do velmi svízelné situace.


„Bohužel si dcera vybrala dva obory, které nakonec pro malý zájem v příštím školním roce neotevřou. Takže Klára sice udělala přijímací zkoušky, ale je jí to teď k ničemu. Jsme z toho celá rodina na nervy, nevíme, co bude dál," stěžuje si maminka Kláry.

Sama teď s dcerou vyjednává prý s vedením školy, zda bude u nich volné místo v jiném maturitním oboru, kam by Klára mohla nastoupit. Deváťáci a jejich rodiče, kteří se dostali do podobné situace jako rodina Pavlíkových, si budou muset vybírat ze škol, kde se po dvou přijímacích zkouškách nepodařilo naplnit počet přijímaných dětí. Výběr už ale bude samozřejmě značně zúžený a je možné, že už si dítě nebude moci zvolit obor, který by chtělo studovat.

„Nejhorší ze všeho je to čekání. Dcera se na první vybranou školu nedostala, takže teď podáváme odvolání a budeme doufat, že to vyjde. Je to ale všechno na dlouhé lokte. Podobnou situaci jsme doma řešili před čtyřmi lety s mým synem. To ale nebyly přijímačky, bral se jen průměr známek za vysvědčení. Syn zůstal pod čarou, ale podali jsme odvolání. Byla to pak jen otázka dní a bylo vše vyřešeno. Tohle několikatýdenní čekání od prvních přijímaček nás ničí," reaguje na systém jednotných přijímacích zkoušek další rozzlobený rodič.

Ale kritika je slyšet i od vedení střeních škol. Petr Dostál, zástupce ředitele Gymnázia Dr. Josefa Pekaře, se například obával i úrovně a obtížnosti zkoušek. „Osobně bych preferoval spíš zkoušku SCIO, která fungovala, ta ale byla těžší a vsázela na jinou strategii," vysvětlil před časem Deníku Petr Dostál.

Co teď školáky čeká dál…
* Přijatí uchazeči musí předat do školy tzv. zápisové lístky, a to do 10 pracovních dnů ode dne zveřejnění rozhodnutí o přijetí podle § 60g odst.6) z. č. 561/2004 Sb.

* Školy, na kterých žáci nebyli úspěšní, pošlou zákonným zástupcům informaci o nepřijetí poštou. Zákonní zástupci nepřijatých uchazečů si mohou na některých školách vyzvednout rozhodnutí o nepřijetí osobně. Informace najdou na webových stránkách jednotlivých škol.

* Zákonní zástupci nepřijatých uchazečů mohou podat odvolání písemnou formou (datum odvolání nemůže předcházet datu doručení rozhodnutí o nepřijetí) ve lhůtě 3 pracovních dnů podle § 60e odst. 3) z. č.561/2004 Sb. Zákonní zástupci nepřijatých uchazečů, kteří si rozhodnutí vyzvednou osobně, mohou podat odvolání ihned na místě.

* Odvolání se podává ke Krajskému úřadu Středočeského kraje, Odboru školství, mládeže a sportu, Zborovská 11, 150 21 Praha 5, a tomu se také adresuje a podává se u ředitele střední školy, která rozhodnutí vydala. Rozhoduje se ve smyslu §81 – §93 z. č. 500/2004 Sb.- Správní řád. (převzato: gymberoun.cz)

Autor: Petra Lišková

5.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zajímavé klasické škodovky, které zrovna hledají nové majitele.
AUTOMIX.CZ
30

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

Milan Sunkovský při zahájení Rakovnického cyklování v roce 2012
91

Závod historických kol? To je taková recese, říká Milan Sunkovský

Strom v Bílichově spadl přes cestu, naštěstí nikoho nezranil

Bílichov /FOTOGALERIE/ - Velmi silné bouřky doprovázené přívalovými dešti se ve čtvrtek v podvečer nevyhnuly ani Kladensku. Nepršelo sice dlouho, avšak o to byl déšť intenzivnější. Takzvané počasí pod psa navíc dokreslovaly silné nárazy větru. V Bílichově na pomezí Kladenska, Rakovnicka a Lounska vítr dokonce lámal stromy. 

Silné bouřky dorazí po poledni do Čech, později na Moravu

Silné bouřky, které mohou doprovázet přívalové srážky, dnes zasáhnou celou republiku. Po poledni dorazí do Čech a na Českomoravskou vrchovinu, později odpoledne a večer se přesunou na Moravu a do Slezska. Výstraha na intenzivní bouřky platí pro Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj až do pátečního rána, pro ostatní regiony do dnešní půlnoci.

V Jesenici vedl ukázkové tréninky olympijský vítěz Lukáš Krpálek

Jesenice /FOTOGALERIE/ – V jesenickém areálu Rekrea probíhá soustředění malých judistů s názvem Judo Heroes Kemp a dnes na něm nechyběl ani nejlepší český judista - olympijský vítěz a mistr světa Lukáš Krpálek, který zde vedl ukázkový trénink. 

AUTOMIX.CZ

10 dostupných aut, ve kterých budete vypadat bohatší, než ve skutečnosti jste

Ruku na srdce, každý z nás chce tu a tam vypadat před ostatními dobře – a dobře v tomto případě znamená „zámožně“. Samozřejmě jen málokterý movitý majetek poukazuje na stav konta tak, jako luxusní auto.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení