VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nepřijaté deváťáky čekají horké chvilky

Region - V letošním roce žáky devátých tříd čekaly povinné jednotné přijímací zkoušky na střední školy s maturitou. Po dvou termínech přijímacích zkoušek, které se konaly 12. a 19. dubna, pak se žáci a jejich rodiče museli obrnit před dlouhým čekáním na výsledky.

5.5.2017
SDÍLEJ:

Přijímačky - ilustrační snímekFoto: Deník / Lukáš Kaboň


Seznam přijatých a nepřijatých žáků střední školy začaly zveřejňovat až od 28. dubna. Systém jednotných přijímacích zkoušek, které zpracovává společnost Cermat, sklízí kritiku od žáků, rodičů, ale i ředitelů škol. A to nejen kvůli termínům.


„Je to pro mě především velmi zdlouhavý proces, který navíc postrádá logiku. Testy byly stejné pro všechny typy škol, tedy je jedno, jestli se dítě hlásilo na gymnázium nebo třeba na zdravotní sestřičku," říká na adresu jednotných přijímacích zkoušek Jana Pavlíková, maminka patnáctileté Kláry. Její dcera se přitom dostala do velmi svízelné situace.


„Bohužel si dcera vybrala dva obory, které nakonec pro malý zájem v příštím školním roce neotevřou. Takže Klára sice udělala přijímací zkoušky, ale je jí to teď k ničemu. Jsme z toho celá rodina na nervy, nevíme, co bude dál," stěžuje si maminka Kláry.

Sama teď s dcerou vyjednává prý s vedením školy, zda bude u nich volné místo v jiném maturitním oboru, kam by Klára mohla nastoupit. Deváťáci a jejich rodiče, kteří se dostali do podobné situace jako rodina Pavlíkových, si budou muset vybírat ze škol, kde se po dvou přijímacích zkouškách nepodařilo naplnit počet přijímaných dětí. Výběr už ale bude samozřejmě značně zúžený a je možné, že už si dítě nebude moci zvolit obor, který by chtělo studovat.

„Nejhorší ze všeho je to čekání. Dcera se na první vybranou školu nedostala, takže teď podáváme odvolání a budeme doufat, že to vyjde. Je to ale všechno na dlouhé lokte. Podobnou situaci jsme doma řešili před čtyřmi lety s mým synem. To ale nebyly přijímačky, bral se jen průměr známek za vysvědčení. Syn zůstal pod čarou, ale podali jsme odvolání. Byla to pak jen otázka dní a bylo vše vyřešeno. Tohle několikatýdenní čekání od prvních přijímaček nás ničí," reaguje na systém jednotných přijímacích zkoušek další rozzlobený rodič.

Ale kritika je slyšet i od vedení střeních škol. Petr Dostál, zástupce ředitele Gymnázia Dr. Josefa Pekaře, se například obával i úrovně a obtížnosti zkoušek. „Osobně bych preferoval spíš zkoušku SCIO, která fungovala, ta ale byla těžší a vsázela na jinou strategii," vysvětlil před časem Deníku Petr Dostál.

Co teď školáky čeká dál…
* Přijatí uchazeči musí předat do školy tzv. zápisové lístky, a to do 10 pracovních dnů ode dne zveřejnění rozhodnutí o přijetí podle § 60g odst.6) z. č. 561/2004 Sb.

* Školy, na kterých žáci nebyli úspěšní, pošlou zákonným zástupcům informaci o nepřijetí poštou. Zákonní zástupci nepřijatých uchazečů si mohou na některých školách vyzvednout rozhodnutí o nepřijetí osobně. Informace najdou na webových stránkách jednotlivých škol.

* Zákonní zástupci nepřijatých uchazečů mohou podat odvolání písemnou formou (datum odvolání nemůže předcházet datu doručení rozhodnutí o nepřijetí) ve lhůtě 3 pracovních dnů podle § 60e odst. 3) z. č.561/2004 Sb. Zákonní zástupci nepřijatých uchazečů, kteří si rozhodnutí vyzvednou osobně, mohou podat odvolání ihned na místě.

* Odvolání se podává ke Krajskému úřadu Středočeského kraje, Odboru školství, mládeže a sportu, Zborovská 11, 150 21 Praha 5, a tomu se také adresuje a podává se u ředitele střední školy, která rozhodnutí vydala. Rozhoduje se ve smyslu §81 – §93 z. č. 500/2004 Sb.- Správní řád. (převzato: gymberoun.cz)

Autor: Petra Lišková

5.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený s dcerou Julií.
7

Jaroslav Svěcený: Na dovolené jsem byl bez houslí. Ke konci jsem měl absťák

Ilustrační foto.

Na nový zdroj tepla mohou zájemci získat až 127,5 tisíce korun. Jak na to?

OBRAZEM: Listování se Zvířetem proti srsti

Rakovník - Zcela zaplněné dětské oddělení Městské knihovny v Rakovníku si ve čtvrtečním zářijovém podvečeru užilo další z dílů Listování, projektu Lukáše Hejlíka. Tentokrát patřilo scénickému čtení knížky Zvíře americké spisovatelky a dětské psycholožky Torey L. Hayden. Autorka žije ve Velké Británii a postavami jejích příběhů jsou často zneužívané a týrané děti, při psaní pak vychází ze svých zkušeností a pedagogické praxe.

Postoupit do první ligy? My už ne, to spíš naši mladíci, říká Pícha

Rakovník – V České republice, potažmo v Československu se pravidelné soutěže v baseballu hrají téměř půl století. Jediný tým v rakovnickém okrese – Red Crayfish, hraje tento, především v Americe populární sport, „pouze“ šestnáct let. Za tu dobu již dosáhl několika zajímavých úspěchů. Například vloni se dostal mezi nejlepší osmičku Českého poháru. Svoje vlastní hřiště pro dospělé ovšem nemá a domácí zápasy tedy hraje ve spřátelené Roudnici.   

Souboj o čelo zvládly Lvice bez problémů

Brňany /FOTOGALERIE/ – Lvice z Pavlíkova čekal ve 3. kole divize žen přímý souboj o první příčku v Brňanech, které doposud nepoznaly hořkost porážky. Žádné drama se ale nekonalo, hostující hráčky prakticky rozhodly o svém vítězství během pěti minut první půle, kdy domácím zasadily tři údery. Skóre po přestávce narostlo na konečných 6:1 pro svěřenkyně Miroslava Macáka. 

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení