Je to megalománie, křičí opozice. Lze čerpat dotace z Evropské unie, navíc lze radnici rekonstruovat postupně a jen na zastupitelech záleží, zda vůbec bude realizována, brání se koalice.


Vize
O možnosti přestavby nádvoří a radničních objektů se poprvé hovořilo nad zpracovanou studií (viz snímky) již v dubnu. Tehdy se cena akce odhadovala na 100 milionů korun, podle zpřesněných informací projektanta je dnes cena odhadována na výše zmíněnou čtvrt miliardu korun.

„Je Rakovník natolik bohatý, aby si něco podobného mohl dovolit? Vždyť tato suma je více než třetinou částky, kterou je třeba vynaložit na výstavbu obchvatu, který má mnohem větší prioritu. Je to megalománie,“ bouřil se opoziční lídr ČSSD Marcel Chládek. Pozastavil se navíc i nad faktem, že na tuto akci již město vypsalo zadávací řízení na zpracování projektové dokumentace. Ta by podle starosty města Zdeňka Nejdla (ODS) měla vyjít asi na tři miliony korun. Podle Chládka se může jednat o zbytečně vyhozené peníze.

Vedení radnice při obhajobě této vize argumentovala možností masivní dotační podpory z Evropské unie. Podle Chládka je ovšem její získání nejisté a peníze vydané na projekt tak mohou propadnout. „Sice se celá akce jeví jako megalomanská, ale bohužel respektuje potřeby úřadu. I kvůli nárůstu námi neregulovatelné státní správy,“ bránila přestavbu vedoucí odboru výstavby a investic Michaela Vachtlová. Předložená cena je podle ní jen odhadem projektanta. Navíc objekt Na Sekyře (bývalý okresní úřad) není bezbariérový a potřebuje výtah, rovněž městský archiv je zcela přeplněný a objekt v Nádražní ulici, kde funguje odbor dopravy, je rovněž nevyhovující, proto je v plánu jeho přesunutí do budoucího tzv. centra veřejných služeb – tedy domu, který by měl zcela nově na radničním nádvoří vyrůst.

„Vždy o tom, zda se tato akce bude vůbec realizovat, budou rozhodovat zastupitelé. S novým archivem a novým objektem pro městskou policii za tři miliony se počítá dlouhodobě. To by se řešilo již v rozpočtu na příští rok. Zbytek lze řešit podle aktuální situace, po etapách, nebo podle toho, zda obdržíme dotaci,“ vysvětloval další možný postup starosta Nejdl, který celý plán investičních akci města označil za živý materiál, který se může podle aktuálních potřeb Rakovníka měnit.

„Nejde o žádné dogma,“ dodal. Chládka ovšem nepřesvědčil. „Apeluji na všechny zastupitele. Potřebujeme ve městě s 16 tisíci obyvateli radnici za 265 milionů korun. Pokud to projde přes zastupitelstvo, bude to pro město smrtící rána. Podobná akce nemá obdoby ani v porovnání se stejně velkými obcemi III. stupně s přenesenou státní správou. Vždyť jen o něco málo více stála přestavba karlovarských kasáren, kde dnes funguje celý karlovarský krajský úřad,“ zakončil diskusi před rozhodnutím zastupitelů přijmout plán investičních akcí města beze změn Chládek.