Mobilní telefon v rukou školáků se pro učitele stává noční můrou.
Děti zaměstnané odesíláním textových zpráv a hraní her se nesoustředí na výuku. V horším případě používají žáci objektyv kamery, nebo ozáznamník k šikanování spolužáků či v karních případech i učitelů. Nahrávky se pak objevují na internetových stránkách. Jedná se o takzvanou kyberšikanu. Šanci zasáhnout, ale mají školy minimální.


Ministerstvo školství nyní přišlo s návrhem na uzákonění práva učitelů odebírat žákům předměty, které ruší výuku, či jsou zdraví nebezpečné. Což se přímo týká například mobilních telefonů. Taková zákonná pravomoc by jim totiž zcela jistě ulehčila práci. Na mnoha školách na okrese je používání mobilů ve vyučování zakázáno přímo školním řádem. Stejně tak je tomu i na Masarykově obchodní akademii v Rakovníku. „V našem školním řádě je jasně napsáno, že studenti při výuce nesmějí používat mobilní telefon a musejí ho mít vypnutý. Nesmí natáčet, fotografovat, posílat esemesky a volat. Dále je na tom učiteli, zda mobilní telefon studentovi zabaví nebo ne,“ řekl ředitel školy Miloslav Blecha. Často se totiž podle slov ředetelů škol stává, že jsou žáci pouze neustále napomínáni.


Podle vyjádření některých ředitelů se zákazu používání telefonů ve vzdělávacích zařízeních brání i někteří rodiče. Potřebují prý být s dětmi v kontaktu. Procento takových hovorů je prý ovšem minimální.