VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opozice: Nechceme haly u rozhledny a chat

Nové Strašecí - Průmyslové haly těsně u rozhledny Mackova Hora a u barokní kapličky. Podle právě připravovaného územního plánu by tam mohly stát už za několik let. Situace se nelíbí členům opozičního klubu novostrašeckého zastupitelstva Společně pro Nové Strašecí a Pecínov. Proto podávají připomínku kvůli změnám, které nastaly v připravovaném územním plánu od jeho prvního veřejného projednávání v roce 2015.

3.7.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Michal Fanta

„Změny v připravovaném územním plánu (ÚP)se dějí za zády občanů," upozornil za opozici Pavel Novák (koalice KDU-ČSL a SZ). Místostarostka Libuše Vosátková (MPR) nesouhlasí: „Územní plán neřeší detailně, co kde bude stát. Určuje pouze využití jednotlivých ploch daného území. Další je věcí plánovací smlouvy a město zde bude mít důležité slovo."

V upraveném návrhu ÚP jde hlavně o úbytek plánované zeleně a hrozbu výstavby průmyslových objektů u rekreačních chat a ne u budoucí dálnice D6.

V roce 2015 zastupitelé lidem představili návrh územního plánu, který reguloval zastavěnost budoucí průmyslové zóny v lokalitě Mackova hora. Zóna je tam v plánu už řadu let, ÚP měl ale zástavbu etapizovat.

„Při druhém veřejném projednávání letos 20. června jsme se ale dozvěděli, že místo padesáti procent zeleně v celé zóně, je v plánu jen třicet procent. Dále, že se výrazně zmenšila plocha zeleného pásu, který má chránit obyvatele přilehlé zástavby před hlukem, prachem a zplodinami z průmyslového provozu," popisoval Pavel Novák.

Změny v územním plánu byly zapracovány na základě výtek vlastníků pozemků. Ty jsou podle spoluautorky připomínky Petry Pilátové namístě, ale město by mělo mít na zřeteli zájmy všech občanů i životního prostředí.

„Rada tuto změnu neměla připustit i vzhledem k rozhodnutí zastupitelstva z roku 2014," zkonstatovala Petra Pilátová, členka Společně pro Nové Strašecí a Pecínov.

Tyto připomínky vůči územnímu plánu ale přišly trochu pozdě. O pořízení nového územního plánu rozhodlo zastupitelstvo města na svém jednání 1. března 2012. Tehdy jeho podobu mohl dostatečně ovlivnit i Pavel Novák. Byl jmenován takzvaným určeným zastupitelem pro pořízení územního plánu.

Podle stavebního zákona obec vstupuje do pořizování územního plánu prostřednictvím určeného zastupitele, který spolupracuje s pořizovatelem a má za úkol zajistit stálý přehled obce o všech fázích pořizování ÚP. Schválení zadání ÚP zastupitelstvem včetně vyhodnocení došlých stanovisek se uskutečnilo až 30. ledna 2014.

„Tato poměrně dlouhá prodleva vznikla i díky nečinnosti Pavla Nováka, který musel být opakovaně žádán, aby spolupracoval. V tomto období neinformoval Pavel Novák ani jednou zastupitele, ani radní, i když byl členem rady, a ani občany o průběhu pořizování, ani o došlých stanoviscích. Neinformoval ani o tom, že v říjnu 2014 bude společné jednání s dotčenými orgány o návrhu ÚP, které bylo důležitým bodem celého procesu. Byla možnost vyjádřit se k celému návrhu," vysvětlovala místostarostka, která byla v prosinci 2014 jmenována určenou zastupitelkou. „Je tedy podivné, že nyní deklaruje, že toto hodlá aktivně konat v budoucnu. Teď už je poněkud pozdě," dodala Libuše Vosátková.

Proces pořizování pokračoval dále. První veřejné projednání ÚP bylo v prosinci 2014. Na něm se mohli občané k návrhu vyjadřovat. K podaným námitkám a připomínkám se vyjádřila pořizovatelka i zpracovatel. Dále byli o vyjádření požádáni všichni zastupitelé. Opoziční se většinou nezúčastnili a většinový názor byl předán k zapracování. Pro veliké množství podaných podnětů, bylo svoláno ještě jedno veřejné projednání na 20. června letošního roku. Po něm se opět vyhodnotí všechny podněty. Pak již bude ÚP připraven pro projednání v zastupitelstvu města. Přesto členové opozičního klubu Společně pro Nové Strašecí a Pecínov žádají v připomínce zpracovatele územního plánu, aby se vrátil k návrhu z prvního veřejného projednávání. Členové opozičního klubu budou také na příštím zastupitelstvu požadovat po radě města vysvětlení celé situace.

Autor: Šárka Hoblíková

3.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Nové logistické centrum nabídne lidem práci

Jóga. Ilustrační foto.
24

Chcete uvolnit svou mysl? Vydejte se na jógu

Město Rakovník investuje do oprav budovy radnice

Rakovník /FOTOGALERIE/ - Budova městského úřadu patří k vizitce každého města. Nejinak je tomu také v Rakovníku. Celkovou opravu vnější fasády už má radnice za sebou. Chybí jen nová střecha. A právě její oprava, která byla dlouhodobě v plánu města, začala v těchto dnech.  

Záhadná smrt policisty v Kladně. Nejspíše spáchal sebevraždu

Kladno /FOTOGALERIE/ - Pořádný rozruch zažili obyvatelé jednoho z bytových domů v Helsinské ulici v Kladně, kde byl ve svém bytě nalezen mrtvý policista. Ulici zaplnily v pondělí dopoledne policejní vozy, přičemž okolí vchodu bylo neprodyšně uzavřeno, nikdo kromě zdejších obyvatel se do těchto míst nedostal.

DOTYK.CZ

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Česká společnost Aurosa Martiny Šmírové uvedla na trh stejnojmenné pivo, určené ženám. Když ho zkusila prodávat v Londýně, narazila. Britských žen se dotklo, že jim někdo předepisuje, jaké pivo mají pít.

OBRAZEM: Cyklisté mají za sebou crosscountry. Nejrychlejší byl Kindl

Rakovník - Devátý ročník Rakovnického cyklování pokračoval po pátečním orientačním závodě druhým dnem. V sobotu dopoledne bylo na programu cross-country dětí, kolem poledne vyrazilo společně na trať několik desítek kadetů, juniorů, žen a mužů. Absolutním vítězem mezi muži se stal Jakub Kindl, který sedm okruhů zvládl za 51 minut, 14 sekund. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení