VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opozice: Nechceme haly u rozhledny a chat

Nové Strašecí - Průmyslové haly těsně u rozhledny Mackova Hora a u barokní kapličky. Podle právě připravovaného územního plánu by tam mohly stát už za několik let. Situace se nelíbí členům opozičního klubu novostrašeckého zastupitelstva Společně pro Nové Strašecí a Pecínov. Proto podávají připomínku kvůli změnám, které nastaly v připravovaném územním plánu od jeho prvního veřejného projednávání v roce 2015.

3.7.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Michal Fanta

„Změny v připravovaném územním plánu (ÚP)se dějí za zády občanů," upozornil za opozici Pavel Novák (koalice KDU-ČSL a SZ). Místostarostka Libuše Vosátková (MPR) nesouhlasí: „Územní plán neřeší detailně, co kde bude stát. Určuje pouze využití jednotlivých ploch daného území. Další je věcí plánovací smlouvy a město zde bude mít důležité slovo."

V upraveném návrhu ÚP jde hlavně o úbytek plánované zeleně a hrozbu výstavby průmyslových objektů u rekreačních chat a ne u budoucí dálnice D6.

V roce 2015 zastupitelé lidem představili návrh územního plánu, který reguloval zastavěnost budoucí průmyslové zóny v lokalitě Mackova hora. Zóna je tam v plánu už řadu let, ÚP měl ale zástavbu etapizovat.

„Při druhém veřejném projednávání letos 20. června jsme se ale dozvěděli, že místo padesáti procent zeleně v celé zóně, je v plánu jen třicet procent. Dále, že se výrazně zmenšila plocha zeleného pásu, který má chránit obyvatele přilehlé zástavby před hlukem, prachem a zplodinami z průmyslového provozu," popisoval Pavel Novák.

Změny v územním plánu byly zapracovány na základě výtek vlastníků pozemků. Ty jsou podle spoluautorky připomínky Petry Pilátové namístě, ale město by mělo mít na zřeteli zájmy všech občanů i životního prostředí.

„Rada tuto změnu neměla připustit i vzhledem k rozhodnutí zastupitelstva z roku 2014," zkonstatovala Petra Pilátová, členka Společně pro Nové Strašecí a Pecínov.

Tyto připomínky vůči územnímu plánu ale přišly trochu pozdě. O pořízení nového územního plánu rozhodlo zastupitelstvo města na svém jednání 1. března 2012. Tehdy jeho podobu mohl dostatečně ovlivnit i Pavel Novák. Byl jmenován takzvaným určeným zastupitelem pro pořízení územního plánu.

Podle stavebního zákona obec vstupuje do pořizování územního plánu prostřednictvím určeného zastupitele, který spolupracuje s pořizovatelem a má za úkol zajistit stálý přehled obce o všech fázích pořizování ÚP. Schválení zadání ÚP zastupitelstvem včetně vyhodnocení došlých stanovisek se uskutečnilo až 30. ledna 2014.

„Tato poměrně dlouhá prodleva vznikla i díky nečinnosti Pavla Nováka, který musel být opakovaně žádán, aby spolupracoval. V tomto období neinformoval Pavel Novák ani jednou zastupitele, ani radní, i když byl členem rady, a ani občany o průběhu pořizování, ani o došlých stanoviscích. Neinformoval ani o tom, že v říjnu 2014 bude společné jednání s dotčenými orgány o návrhu ÚP, které bylo důležitým bodem celého procesu. Byla možnost vyjádřit se k celému návrhu," vysvětlovala místostarostka, která byla v prosinci 2014 jmenována určenou zastupitelkou. „Je tedy podivné, že nyní deklaruje, že toto hodlá aktivně konat v budoucnu. Teď už je poněkud pozdě," dodala Libuše Vosátková.

Proces pořizování pokračoval dále. První veřejné projednání ÚP bylo v prosinci 2014. Na něm se mohli občané k návrhu vyjadřovat. K podaným námitkám a připomínkám se vyjádřila pořizovatelka i zpracovatel. Dále byli o vyjádření požádáni všichni zastupitelé. Opoziční se většinou nezúčastnili a většinový názor byl předán k zapracování. Pro veliké množství podaných podnětů, bylo svoláno ještě jedno veřejné projednání na 20. června letošního roku. Po něm se opět vyhodnotí všechny podněty. Pak již bude ÚP připraven pro projednání v zastupitelstvu města. Přesto členové opozičního klubu Společně pro Nové Strašecí a Pecínov žádají v připomínce zpracovatele územního plánu, aby se vrátil k návrhu z prvního veřejného projednávání. Členové opozičního klubu budou také na příštím zastupitelstvu požadovat po radě města vysvětlení celé situace.

Autor: Šárka Hoblíková

3.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Tříska.
AKTUALIZOVÁNO
14

Po pádu z Karlova mostu zemřel herec Jan Tříska, učitel z Obecné školy

Bydlení podle znamení zvěrokruhu: Jak si žijí vodní a vzdušná znamení

Drama se šťastným koncem! SK Rakovník vydřel v Hořovicku první venkovní výhru

Hořovice – Odveta za vyřazení z MOL Cupu vyšla dokonale. Fotbalisté SK Rakovník zvítězili v 7. kole divize A na půdě silného Hořovicka 3:2 a získali první tři venkovní body v soutěži. 

Lánský zámecký park láká k podzimní procházce

Lány - Už jen do 2. listopadu mají návštěvníci obce Lány možnost zavítat také do zámeckého parku. Po tomto datu se jeho brány na zimní měsíce uzavřou. Obdivovat jeho krásy a rostlinné bohatství na více než sto hektarové rozloze bude možné opět před velikonočními svátky.

Žlutá lavina nadělila Bolevci desítku

Rakovník /FOTOGALERIE/- Ani ve druhém kole české extraligy rakovničtí pozemní hokejisté nezaváhali a převálcovali plzeňský Bolevec dvouciferným výsledkem.Po dvou zápasech tak začali podzimní část plným bodovým ziskem.

Mladí hasiči změřili své síly ve Hřebči

Hřebeč /FOTOGALERIE/ - Na fotbalovém hřišti ve Hřebči v sobotu soutěžili mladí hasiči v královské disciplíně požárního sportu, tedy požárním útoku. Do 29. ročníku Memoriálu Jaroslava Haška a Miroslava Thota se zapojilo celkem sto devadesát starších a mladších žáků z tuctu hasičských sborů nejen z blízkého okolí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení