VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opozici se nelíbilo složení grantové komise

Nové Strašecí – Granty města přiděluje už několik let komise podle daných pravidel. Letos rozdělovala jeden milion korun.

8.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Vít Šamánek

Na posledním jednání zastupitelé bez připomínek schválili granty vyšší než 50 tisíc korun. Opoziční zastupitel Pavel Novák (KDU-ČSL SZ) ale nebyl příliš spokojen se složením grantové komise. „Na popud občanů jsem si udělal analýzu. Zasedá v ní několik zastupitelů, místostarostka Libuše Vosátková a jeden zaměstnanec městského úřadu. Byli osloveni i jiní lidé? Nyní je v komisi zástupce strany Město pro rodinu rodina pro město a ČSSD. Naše strana oslovena nebyla. Je to nevyvážené. Na občany to působí divně. Měl by tam být také někdo nezávislý," uvedl.

Grantová komise byla letos sestavena stejně jako loni. Místostarostka Libuše Vosátková (Město pro rodinu) nikoho neoslovovala, protože o to nikdo neprojevil zájem. „Práce v komisi vyžaduje dost času, asi tři odpoledne. Pokud máte zájem se tomu věnovat, příští rok klidně můžete," řekla místostarostka s tím, že se k ní žádné negativní ohlasy občanů nedonesly. Zastupitelé by tak mohli být osloveni prostřednictvím mailu.


Další problém viděla opozice v zásadách přidělování grantů. Všechny došlé žádosti a všechny jejich náležitosti jsou veřejným dokumentem, který se archivuje a zveřejňuje na stránkách města. Tak to stojí v zásadách z roku 2012. Žádosti ale na webových stránkách zveřejněny nejsou. „To je chyba. Musí být zveřejněny nebo by to nemělo být v pravidlech uvedeno," míní Novák.

Občané si tak nemohou ověřit, o co se v grantech žádá a na základě čeho jsou rozděleny. „Žádosti zatím zveřejňovány nejsou. Zatím jsme se tím nezabývali. Není to jednoduché zařadit je do nějakého systému. Pokud je to požadováno, nebráním se tomu. Pokud by chtěl Pavel Novák do nich nahlédnout, nebráním se tomu. Všechny žádosti jsou archivovány," zkonstatovala Libuše Vosátková.

Nejvíce peněz putuje mládeži

Podle starosta Karla Filipa (ČSSD) při ostatních grantech, například z ministerstva nejsou také zveřejňovány žádosti ale jejich výsledky. Přestože nejsou žádosti o granty v Novém Strašecí zveřejňovány, kontrolní výbor v přidělování nenalezl žádné zásadní nedostatky. „Pokud je zveřejnění tak náročné, vyškrtněme to," navrhl Jiří Verner (Závislí Nové Strašecí). Zveřejněno by to ale podle Pavla Nováka být mělo. „Pokud jsme ten nejotevřenější úřad a rada to schválila, nechme to tam, i když žádosti bude potřeba třeba naskenovat. Žadatelé by mohli žádosti posílat rovnou také v elektronické podobě, tím odpadne pracnost pro úřad i grantovou komisi," trval na svém Pavel Novák.


Grantová komise posuzovala celkem čtyřicet sedm žádostí do všech vyhlášených témat o přidělení městských grantů. K rozdělení byl určen jeden milion korun. Žádosti, které se sešly, dosáhly částky více než 1,2 milionu korun. Grantová komise doporučila k rozdělení přibližně 600 tisíc korun. Rada města schválila grantové příspěvky ve výši 300 tisíc korun. Grantové příspěvky vyšší než 50 tisíc korun schválilo zastupitelstvo.

Byly určeny pro TJ Sokol Nové Strašecí ve výši 130 tisíc korun, zejména pro podporu účasti mládeže v akcích se spoluúčastí města, pro Hokejbalový klub Nové Strašecí 100 tisíc korun, pro dům dětí a mládeže ve výši 60 tisíc korun na podporu činnosti zájmových kroužků. Část byla ponechána na podzimní soutěže. Grantové příspěvky mohou žadatelé čerpat od 2. května. Podmínkou je řádné vyúčtování loňského roku a doložení všech povinných příloh.


Granty komise přiděluje podle jednotného bodového systému, který byl zaveden v roce 2012. Body se určují podle obsahu žádosti, efektivity, přiměřenosti rozpočtu a také podle zkušeností se žadatelem. Nejvíce peněz putuje mládeži.

Autor: Šárka Hoblíková

8.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zajímavé klasické škodovky, které zrovna hledají nové majitele.
AUTOMIX.CZ
30

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

Milan Sunkovský při zahájení Rakovnického cyklování v roce 2012
91

Závod historických kol? To je taková recese, říká Milan Sunkovský

Strom v Bílichově spadl přes cestu, naštěstí nikoho nezranil

Bílichov /FOTOGALERIE/ - Velmi silné bouřky doprovázené přívalovými dešti se ve čtvrtek v podvečer nevyhnuly ani Kladensku. Nepršelo sice dlouho, avšak o to byl déšť intenzivnější. Takzvané počasí pod psa navíc dokreslovaly silné nárazy větru. V Bílichově na pomezí Kladenska, Rakovnicka a Lounska vítr dokonce lámal stromy. 

Silné bouřky dorazí po poledni do Čech, později na Moravu

Silné bouřky, které mohou doprovázet přívalové srážky, dnes zasáhnou celou republiku. Po poledni dorazí do Čech a na Českomoravskou vrchovinu, později odpoledne a večer se přesunou na Moravu a do Slezska. Výstraha na intenzivní bouřky platí pro Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj až do pátečního rána, pro ostatní regiony do dnešní půlnoci.

V Jesenici vedl ukázkové tréninky olympijský vítěz Lukáš Krpálek

Jesenice /FOTOGALERIE/ – V jesenickém areálu Rekrea probíhá soustředění malých judistů s názvem Judo Heroes Kemp a dnes na něm nechyběl ani nejlepší český judista - olympijský vítěz a mistr světa Lukáš Krpálek, který zde vedl ukázkový trénink. 

AUTOMIX.CZ

10 dostupných aut, ve kterých budete vypadat bohatší, než ve skutečnosti jste

Ruku na srdce, každý z nás chce tu a tam vypadat před ostatními dobře – a dobře v tomto případě znamená „zámožně“. Samozřejmě jen málokterý movitý majetek poukazuje na stav konta tak, jako luxusní auto.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení