VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opozici se nelíbilo složení grantové komise

Nové Strašecí – Granty města přiděluje už několik let komise podle daných pravidel. Letos rozdělovala jeden milion korun.

8.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Vít Šamánek

Na posledním jednání zastupitelé bez připomínek schválili granty vyšší než 50 tisíc korun. Opoziční zastupitel Pavel Novák (KDU-ČSL SZ) ale nebyl příliš spokojen se složením grantové komise. „Na popud občanů jsem si udělal analýzu. Zasedá v ní několik zastupitelů, místostarostka Libuše Vosátková a jeden zaměstnanec městského úřadu. Byli osloveni i jiní lidé? Nyní je v komisi zástupce strany Město pro rodinu rodina pro město a ČSSD. Naše strana oslovena nebyla. Je to nevyvážené. Na občany to působí divně. Měl by tam být také někdo nezávislý," uvedl.

Grantová komise byla letos sestavena stejně jako loni. Místostarostka Libuše Vosátková (Město pro rodinu) nikoho neoslovovala, protože o to nikdo neprojevil zájem. „Práce v komisi vyžaduje dost času, asi tři odpoledne. Pokud máte zájem se tomu věnovat, příští rok klidně můžete," řekla místostarostka s tím, že se k ní žádné negativní ohlasy občanů nedonesly. Zastupitelé by tak mohli být osloveni prostřednictvím mailu.


Další problém viděla opozice v zásadách přidělování grantů. Všechny došlé žádosti a všechny jejich náležitosti jsou veřejným dokumentem, který se archivuje a zveřejňuje na stránkách města. Tak to stojí v zásadách z roku 2012. Žádosti ale na webových stránkách zveřejněny nejsou. „To je chyba. Musí být zveřejněny nebo by to nemělo být v pravidlech uvedeno," míní Novák.

Občané si tak nemohou ověřit, o co se v grantech žádá a na základě čeho jsou rozděleny. „Žádosti zatím zveřejňovány nejsou. Zatím jsme se tím nezabývali. Není to jednoduché zařadit je do nějakého systému. Pokud je to požadováno, nebráním se tomu. Pokud by chtěl Pavel Novák do nich nahlédnout, nebráním se tomu. Všechny žádosti jsou archivovány," zkonstatovala Libuše Vosátková.

Nejvíce peněz putuje mládeži

Podle starosta Karla Filipa (ČSSD) při ostatních grantech, například z ministerstva nejsou také zveřejňovány žádosti ale jejich výsledky. Přestože nejsou žádosti o granty v Novém Strašecí zveřejňovány, kontrolní výbor v přidělování nenalezl žádné zásadní nedostatky. „Pokud je zveřejnění tak náročné, vyškrtněme to," navrhl Jiří Verner (Závislí Nové Strašecí). Zveřejněno by to ale podle Pavla Nováka být mělo. „Pokud jsme ten nejotevřenější úřad a rada to schválila, nechme to tam, i když žádosti bude potřeba třeba naskenovat. Žadatelé by mohli žádosti posílat rovnou také v elektronické podobě, tím odpadne pracnost pro úřad i grantovou komisi," trval na svém Pavel Novák.


Grantová komise posuzovala celkem čtyřicet sedm žádostí do všech vyhlášených témat o přidělení městských grantů. K rozdělení byl určen jeden milion korun. Žádosti, které se sešly, dosáhly částky více než 1,2 milionu korun. Grantová komise doporučila k rozdělení přibližně 600 tisíc korun. Rada města schválila grantové příspěvky ve výši 300 tisíc korun. Grantové příspěvky vyšší než 50 tisíc korun schválilo zastupitelstvo.

Byly určeny pro TJ Sokol Nové Strašecí ve výši 130 tisíc korun, zejména pro podporu účasti mládeže v akcích se spoluúčastí města, pro Hokejbalový klub Nové Strašecí 100 tisíc korun, pro dům dětí a mládeže ve výši 60 tisíc korun na podporu činnosti zájmových kroužků. Část byla ponechána na podzimní soutěže. Grantové příspěvky mohou žadatelé čerpat od 2. května. Podmínkou je řádné vyúčtování loňského roku a doložení všech povinných příloh.


Granty komise přiděluje podle jednotného bodového systému, který byl zaveden v roce 2012. Body se určují podle obsahu žádosti, efektivity, přiměřenosti rozpočtu a také podle zkušeností se žadatelem. Nejvíce peněz putuje mládeži.

Autor: Šárka Hoblíková

8.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve věznici Oráčov se odehrálo taktické cvičení.
16

Hasiči i policisté měli cvičení v oráčovské věznici

Malí i velcí se na Husově náměstí utkali o Zlatou kuličku
23

Malí i velcí cvrnkali na Husově náměstí o Zlatou kuličku

Společně oslavili sto dvacet let župy Budečské

Křivoklát /FOTOGALERIE/ – Sto dvacet let sokolské Župy Budečské Sokolové oslavili velkým sportovním setkáním všech sokolských jednot v areálu Kolečko na Křivoklátě.

Vedoucí Správy CHKO Brdy Bohumil Fišer: Brdy nešetrné zásahy do potoků neminuly

Vedoucí Správy CHKO Brdy Bohumil Fišer byl hostem dalšího on-line rozhovoru Deníku. Čtenáři se ho ptali na to, jakým způsobem třeba bude řešit správa vodní režim v Brdech nebo jak je to se značením turistických tras, běžkařských tratí nebo zda nehrozí v oblasti výstavba.

AKTUALIZOVÁNO

Prezident Miloš Zeman převzal symbolický klíč od obce Lidice

Lidice – Oslav sedmdesátého výročí položení základního kamene nové obce Lidice se v sobotu odpoledne zúčastnili vzácní hosté: prezident republiky Miloš Zeman, velvyslankyně Velké Británie Jan Thompson, chargé d'affaires USA Kelly Adams-Smith, velvyslanec Ruské federace Alexandr Zmejevskij, Roman Tkačík, plukovník generálního štábu. Přítomné byly také přeživší lidické ženy a děti i starostové okolních spřátelených měst a obcí.

Po 75 letech Gabčík a Kubiš znovu v Praze zaútočili na Heydricha

Praha - Po 75 letech dnes znovu českoslovenští parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na říšského protektora Reinharda Heydricha. Zatáčku v pražských Holešovičkách, kudy jeho auto v roce 1942 jelo a která byla později přestavěná, nahradila pro historickou rekonstrukci nedaleká v Zenklově ulici. Akci přihlížely stovky lidí. Výročí připomíná také vojenský tábor v Libni, jeho součástí je i replika stíhačky Spitfire.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies