VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opravený kulturní dům v sobotu otevřeli Jeseničtí tancem

Jesenice – Velmi slavnostní ráz i s překvapením měl v sobotu letošní už sedmý Ples města Jesenice. Obyvatelé jím otevřeli zrekonstruovaný kulturní dům.

21.2.2016
SDÍLEJ:

Městský ples v opraveném kulturním domě Foto: Deník/Šárka Hoblíková

Rozsáhlá a dnes již plně nevyužívaná stavba 
v socialistickém stylu se tak proměnila v multikulturní zařízení s nově vybaveným sálem, výtahem i toaletami pro vozíčkáře, s novou pomocnou kuchyňkou a dalšími moderními částmi. Kulturní dům a hlavně sál zkrátka prokoukl. Příchozí přivítaly prosvětlené prostory, nové stoly s jednoduchou vkusnou výzdobou a květinou ve váze, o kterou se postarali žáci a pedagogický sbor ze Základní školy mateřské školy a speciální školy praktické v Jesenici.

Ples uvedl starosta města Jan Polák a místostarosta Roman Valuš. Starosta shrnul celou rekonstrukce a také připomněl historii kulturního domu, který se začal stavět 
v roce 1974 v akci Z. Hotový byl v roce 1979.

Jan Polák si vypůjčil slova 
z tehdejšího časopisu Život Jesenicka: „Člověku se ani nechce věřit, že to není sen, pohádka z nejhezčích, ale přece jenom pohádka, že v té malé obci na samé hranici rakovnického okresu se narodil zázrak. Zázrak lidských rukou, lidského nadšení a obětavosti. Kulturní dům byl nazván princeznou s novým kabátem. Za bezmála 37 let se nějaký nedostatek na kabátu projevil a my jsme naší princezně díky dotačním prostředkům ušili nový kabát za bezmála sedmnáct milionů korun."

Jako poděkování dostali oba muži obrazy od místního malíře Miroslava Motla. Poté parket rozvířili sestavou moderního tance členové Tanečního kroužku Power of Dance Podbořany. Po nich si vzala slovo kapela Germa a přítomní zaplnili parket v pomalejším rytmu. Pak ještě na parket nastoupily dívky z taneční country skupiny Lentilky Rakovník.

Nechyběla ani bohatá tombola, dokonce i se zvěřinou 
a trakařem, pro případ, že by někomu ztěžkly nohy. Na nástěnkách se mohli lidé dočíst 
z tehdejšího obecního časopisu Život Jesenicka historii výstavby kulturního domu 
a prohlédnout si fotografie před a po rekonstrukci. Své fotografie představili rovněž členové Fotoklubu Jesenice.

Rozsáhlé stavební práce při opravě kulturního domu měly dvě části. První z nich znamenala snížení energetické náročnosti budovy. V rámci této části je kulturní dům i budova jednoty zcela zateplena ze všech stran včetně střešního pláště. Práce zahrnovaly nové rozvody tepla i nové vytápění nízkoemisními kotli, což bude mít příznivý vliv na znečištění ovzduší. Zateplení a nové vytápění přinese i úsporu městu při provozu domu. Na podzim minulého roku se ještě dodělávaly zámečnické práce, to jsou kovové konstrukce kolem budovy, dále chodníčky a zpevněné plochy. S dokončením této části se počítalo do konce listopadu. Barvu fasády, kombinaci šedé a pískově žluté, navrhl architekt Karel Zuska.

Druhá část rekonstrukce mířila na interiér budovy, což přineslo rozsáhlé stavební úpravy. Plánovaný termín do konce října se proto nepodařilo splnit. Celý objekt je bezbariérový. K dopravě osob slouží výtah. Ten ocení hlavně děti a další osoby s handicapem.
„Pokud se zde totiž konaly akce typu Notička, soutěžní přehlídka ve zpěvu a tanci škol pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami a speciálních zařízení, byl problém dostat do sálu návštěvníky se zdravotním či pohybovým handicapem. Podobně to bylo i při akcích pro seniory, kteří těžko chodili po schodech," vysvětloval starosta Jesenice Jan Polák. Kromě běžných toalet jsou tu i toalety pro vozíčkáře.
Zrekonstruovaný je celý sál. Při opravě pracovníci sundali všechny podhledy, předělali veškeré příčky. Na řadu přišla i pomocná kuchyňka, demontovaly se přístavky z dob diskoték, upravilo se jeviště. Na jedné z galerií budou mít místní loutkáři scénu. Samozřejmostí je nová elektroinstalace včetně osvětlení, audiovizuální techniky. Lepší odvětrání sálu zajistí nová vzduchotechnika. Ta pomůže i dalšímu snížení tepelné náročnosti a lepšímu tepelnému komfortu. „Když se při bouracích pracích odkryly tepelné rozvody, zjistili jsme, že jsme snad topili i krtkům, protože tam nebyla téměř žádná tepelná izolace," podotkl starosta Polák.

Opravené šatny a další zázemí mají také účinkující. Šatna pro návštěvníky dostala nejen nový pult, ale změnil se i její systém. Už není nutné jít do oddělené prosklené místnosti, ale šatnu potkáte ve vestibulu. Do kulturního domu, původně do bytu správce se přesune i městská knihovna.

Součást této zakázky tvoří vnitřní vybavení zhruba za dva miliony korun. To zahrnuje sedací soupravy, židle na sál, které se dají rozestavět na parket a proměnit ho tak v hlediště. Nové vybavení je v obslužné kuchyňce. Knihovna bude mít nové regály, počítače, stoly křesílka, taburety.

Obě části rekonstrukce Snížení energetické náročnosti kulturního domu a Kulturní a společenské centrum Jesenice vyšly na šestnáct celých osm milionů korun. Z toho dotace tvořila téměř 14,3 miliony korun. Z rozpočtu města šlo zhruba dva a půl milionu. Peníze na tuto akci město čerpalo dotaci z Regionálního operačního programu Střední Čechy životní prostředí.

Právě dodělaná rekonstrukce kulturního domu je vlastně první etapa. Spoustu lidí totiž zná jen sál, vestibul a to je vše. Ale suterén pod prodejnou Jednoty je mnohem rozsáhlejší. Jeseničtí by rádi v další etapě pokračovali do suterénu a vytvořili tam další prostory pro rozvoj kulturního a společenského života v Jesenici. Plánují zřídit v jedné části restaurační provoz s lepším zázemím než je současná obslužná kuchyňka. Kromě toho by tu měla být klubovna s kinem pro setkávání spolků a seniorů. Také by tu měli mít zázemí pracovníci technických služeb města. Zbývá tam ještě místo pro cvičení aerobiku nebo posilovny se šatnou a sprchou.

„Předpokládáme, že se nám na druhou etapu nepodaří získat peníze, protože další období operačních programů není zaměřeno na kulturní domy, takže oprava bude zřejmě jen na rozpočtu města. Ale uvidíme, zatím máme jen studii. Projekt ještě není dokončený," plánoval starosta Jan Polák. Stavba kulturního domu byla pojata velkoryse. V suterénu dříve byly rozsáhlé sklady a výčep propojený s velkou kuchyní výtahem na jídlo. V kuchyni má nyní sklad Jednota.

Autor: Šárka Hoblíková

21.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Poříčí zdolalo Strašecí i díky dvěma brankám v nastavení

Ilustrační fotografie.

Řidič přiznal užití pervitinu a marihuany

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Lidé se naposledy rozloučili se zesnulým řidičem

Rakovník - Ve čtvrtek v 11 hodin se rodina, příbuzní, kamarádi a spolupracovníci přišli naposledy rozloučit do smuteční obřadní síně v Rakovníku s Karlem S. z Pavlíkova, který tragicky zemřel při nehodě autobusu v pátek 4. srpna v severoitalském údolí Val di Non. 

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Pila v Kostelíku se z povodní nevzpamatovala

Kostelík /FOTOGALERIE/ - Povodeň v srpnu 2002 napáchala v pile Kočkův mlýn v Kostelíku milionové škody. Voda zaplavila zařízení, které majitelé nestačili odvést. Nikdo tak velkou vodu totiž nečekal, jen dvacetiletou nanejvýš padesátiletou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení