VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podzimní kolo přinese dotace pro mladé začínající zemědělce

Rakovník –  Přehled o dotacích pro rok dva tisíce dvanáct získali zemědělci z Rakovnicka na školení, které se uskutečnilo v rámci celostátní sítě pro venkov.Zemědělci se nejen seznámili s náplní dotační politiky, ale i s organizací podávání žádostí.  Radomír Dvořák z Místní akční skupiny Rakovnicko, partnera  celostátní sítě pro venkov, seznámil zemědělce s úkoly této organizace.

10.5.2012
SDÍLEJ:

Setí obilovinFoto: Deník/Šárka Hoblíková


Od akreditované zemědělské poradkyně  Jaroslavy Šamsové  se přítomní dozvěděli o dotacích z programu rozvoje venkova pro letní a podzimní kolo.
Letní kolo přinese dotace hlavně malým podnikům na vesnici (služby, agroturistika), podzimní  pak dotaci na investici do lesů, pro mladé začínající zemědělce. Dotace pro mladé začínající zemědělce se týká zemědělců do čtyřiceti let. Nyní už neměla být, ale uvolnilo se na ni sto šedesát milionů. Předpokládá se, že se uspokojí  sto šedesát žádostí. V každém kole ale žádá šest až sedm set lidí,  takže vznikne dost velký převis, jak uvedla Daniela Šmejkalová, vedoucí oddělení Agentury pro zemědělství a venkov v Rakovníku.

O přidělení dotací rozhoduje bodové ohodnocení projektu. Více  bodů přináší například ekologické  projekty.
Na druhou stranu ale existují programy pro předčasné ukončení zemědělské činnosti. Ty se týkají zemědělců nad padesát pět let, kteří ale nemají ještě nárok na starobní důchod. Dotací, kterou dostane, pokud je zařazený do programu, se zavazuje, že své hospodářství prodá svému mladému nástupci. Ten se zavazuje, že na hospodářství bude hospodařit alespoň pět let.

„Zemědělec, který ukončil činnost, dostává každý rok dotaci. Pokud mu vznikne nárok na starobní důchod,ten se od toho odečítá a dostává jen ten rozdíl. Příjem musí samozřejmě zdaňovat, platit sociální a zdravotní pojištění, ale nesmí provozovat zemědělskou činnost," vysvětlila dále Daniela Šmejkalová.
Program by měl vyřešit vysoký věkový průměr a motivovat zemědělce, aby  hospodářství předávali mladým. Podmínkou je, aby ten mladý měl zemědělské vzdělaní.

Autor: Šárka Hoblíková

10.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pochod krajem Oty Pavla přilákal přilákal letos 640 turistů.
3

Turisté šlapali v okolí Berounky za Otou Pavlem

Kanadská borůvka

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Dopravu v Jesenici zkomplikuje uzavírka

Jesenice - Obyvatele Jesenice i projíždějící řidiče čeká velká komplikace. Hlavní průtah městem, silnice Plzeňská, a na ni navazující Žatecká, by se měla opět opravovat. Přitom se na nich pracovalo už v roce 2012. Ukázalo se ale, že má nestabilní podloží, proto už nyní je plná záplat.

Graffiti není boj o území, ale boj se šedí

Střední Čechy – Jan „Dooky" Cafourek začal malovat graffiti asi v sedmnácti letech. Dnes už to téměř nedělá. Ale stál u zrodu první legální graffity plochy v Rakovníku a u RAKO JAMU.

OBRAZEM: Rakovničtí pozemkáři berou stříbro

Rakovník - Pozemní hokejisté HC 1972 Rakovník stejně jako jejich ženské kolegyně berou nakonec stříbro, když ve finále extraligy podlehli Slavii 1:7.

OBRAZEM: Pozemkářky získaly stříbro

Rakovník - Rakovnické pozemní hokejistky získaly stříbrné medaile, když ve finále podlehly Slavii 0:3.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies