VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdravotně postižení se učí zcela ovládnout internet

Rakovník - Cílem Svazu zdravotně postižených v Rakovníku je, krom jiného, naučit své členy využívat informační technologie

18.2.2009
SDÍLEJ:

Internet je další možností spojení se světemFoto: Jana Elznicová

Svaz zdravotně postižených v Rakovníku dobře chápe, že i zdravotně postižení spoluobčané touží prožít kvalitní život a to lze jen tehdy pokud má člověk zajištěny specifické potřeby, aby se cítil nezávisle a samostatně.

Jednou z potřeb je zcela jistě v dnešní době bezproblémový kontakt s okolním světem, který umožňuje internet. „Znalost práce na počítači je dnešní době naprosto nezbytná. Právě proto jsme pořídili pět nových počítačů a pořádáme výukové kurzy pro zdravotně postižené a seniory. Je zajištěn individuální přístup ke každému účastníku kurzu zvlášť,“ zdůraznila za svaz sociální pracovnice Iva Procházková.
Prozatím byly v kanceláři svazu, který sídlí v budově Úřadu práce v Rakovníku ukončeny dva kurzy.

A od nového roku už jedou další dva. Počítače nám věnovala jedna z velkých rakovnických firem, které jsme moc vděčni. My jsme dokupovali monitory a software,“ doplnil předseda Svazu zdravotně postižených Rakovník Josef šípek.


Kurz má patnáct lekcí a lidé se během něho naučí mimo jiné pracovat ve wordu, kopírovat text, přesouvat text, hledat na internetu a psát maily. Vede jej Milena Kadeřábková z Klubu Vědy a techniky Rakovník. „Poslední kurs byl přes Vánoce a jeho účastníci byli úžasní. Byli nadšení, že mohli posílat mailem vánoční přání,“ zavzpomínala Iva Procházková.
Ne všichni ovšem mají doma počítač. „Někteří ho používají u dětí a nebo mají v úmyslu si jej brzy koupit,“ doplnila Iva Procházková.
Až se vyčerpá zásoba přihlášených do základního kurzu přejde se na svazu na pokračovací kurzy. „Například stahování fotek na počítač, jejich vypalování na cédéčko a mnoho dalších věcí, o které by byl zájem,“ upřesnila Iva Procházková.


Dodejme, že článek 26 Listiny základních práv EU uznává právo zdravotně postižených „na opatření, jejichž cílem je zajistit jejich nezávislost, sociální a profesní začlenění a jejich účast na životě společnosti“.
Osoby se zdravotním postižením dnes představují více než 15 % obyvatel EU.
Naším cílem je každopádně omezení sociálního vyloučení našich členů ze společnosti, a to krom jiného využíváním informačních technologií,“ uzavřela Iva Procházková.


Co dodat?
Do roku 2010 chce Evropská komise dosáhnout zlepšení v oblasti vyhlídek na zaměstnání, dostupnosti a nezávislého života pro postižené spoluobčany.
Sami zdravotně postižení se tohoto procesu účastní na základě principu: „Nic o zdravotně postižených bez zdravotně postižených“.

„Chceme se naučit na počítači. Nejsme ještě tak staří, abychom nedokázali komunikovat se světem i tímto způsobem,“ shodli se klienti kurzů. Další informace ze Svazu zdravotně postižených Rakovník, který pracuje na tom, aby se jeho dveře otevřely všem členům, vám přineseme v zítřejším vydání Deníku.

Autor: Jana Elznicová

Místo události:
18.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Studenti v Rakovníku protestují proti propouštění učitelů.
AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE
223

SLEDUJEME: Studenti v Rakovníku protestovali proti propouštění učitelů

Olympie vyválčila z mistrovství republiky bronz

Plzeň - V dvoudenním mistrovství ČR ve futsalu žen, kterého se zúčastnilo dvanáct týmů, startovaly hned dva z Rakovníka. Z divizní soutěže postoupil jak FK Rakovník tak i SK Olympie Rakovník. Oba se probojovaly do semifinále, které však bylo jejich konečnou. Souboj o bronz byl tedy velice pikantní. Navrch měla nakonec Olympie, která zvítězila po penaltách.

Oheň v lese způsobil škodu za 200 tisíc korun

Rakovnicko – Škodu za dvě stě tisíc korun má na svědomí požár lesní hrabanky u obce Velká Chmelištná. Hrabanka začala hořet v pondělí krátce před půl pátou odpoledne. Na místě zasahovali profesionální hasiči z Rakovníka i dobrovolné jednotky z Čisté, Jesenice a Kralovic.

OBRAZEM: Řeka ožila prvními vodáky

Roztoky /FOTOGALERIE/ – Horké letní počasí přilákalo k řece Berounce první milovníky sluníčka a pohody. I když je nyní v řece málo vody, protože na Rakovnicku už nezapršelo nejméně čtrnáct dní, do vln se vrhli také první vodáci. Chaty kolem řeky už navštívili chataři.

Kapitánka Kříženecká si v Rakovníku zahrála naposledy

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Naposledy s kapitánskou páskou na rakovnické umělé trávě nastoupila Karolína Kříženecká, která se rozhodla letos ukončit svoji bohatou hráčskou kariéru ozdobenou mistrovským titulem a starty v evropských pohárech.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies