VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdravotně postižení se učí zcela ovládnout internet

Rakovník - Cílem Svazu zdravotně postižených v Rakovníku je, krom jiného, naučit své členy využívat informační technologie

18.2.2009
SDÍLEJ:

Internet je další možností spojení se světemFoto: Jana Elznicová

Svaz zdravotně postižených v Rakovníku dobře chápe, že i zdravotně postižení spoluobčané touží prožít kvalitní život a to lze jen tehdy pokud má člověk zajištěny specifické potřeby, aby se cítil nezávisle a samostatně.

Jednou z potřeb je zcela jistě v dnešní době bezproblémový kontakt s okolním světem, který umožňuje internet. „Znalost práce na počítači je dnešní době naprosto nezbytná. Právě proto jsme pořídili pět nových počítačů a pořádáme výukové kurzy pro zdravotně postižené a seniory. Je zajištěn individuální přístup ke každému účastníku kurzu zvlášť,“ zdůraznila za svaz sociální pracovnice Iva Procházková.
Prozatím byly v kanceláři svazu, který sídlí v budově Úřadu práce v Rakovníku ukončeny dva kurzy.

A od nového roku už jedou další dva. Počítače nám věnovala jedna z velkých rakovnických firem, které jsme moc vděčni. My jsme dokupovali monitory a software,“ doplnil předseda Svazu zdravotně postižených Rakovník Josef šípek.


Kurz má patnáct lekcí a lidé se během něho naučí mimo jiné pracovat ve wordu, kopírovat text, přesouvat text, hledat na internetu a psát maily. Vede jej Milena Kadeřábková z Klubu Vědy a techniky Rakovník. „Poslední kurs byl přes Vánoce a jeho účastníci byli úžasní. Byli nadšení, že mohli posílat mailem vánoční přání,“ zavzpomínala Iva Procházková.
Ne všichni ovšem mají doma počítač. „Někteří ho používají u dětí a nebo mají v úmyslu si jej brzy koupit,“ doplnila Iva Procházková.
Až se vyčerpá zásoba přihlášených do základního kurzu přejde se na svazu na pokračovací kurzy. „Například stahování fotek na počítač, jejich vypalování na cédéčko a mnoho dalších věcí, o které by byl zájem,“ upřesnila Iva Procházková.


Dodejme, že článek 26 Listiny základních práv EU uznává právo zdravotně postižených „na opatření, jejichž cílem je zajistit jejich nezávislost, sociální a profesní začlenění a jejich účast na životě společnosti“.
Osoby se zdravotním postižením dnes představují více než 15 % obyvatel EU.
Naším cílem je každopádně omezení sociálního vyloučení našich členů ze společnosti, a to krom jiného využíváním informačních technologií,“ uzavřela Iva Procházková.


Co dodat?
Do roku 2010 chce Evropská komise dosáhnout zlepšení v oblasti vyhlídek na zaměstnání, dostupnosti a nezávislého života pro postižené spoluobčany.
Sami zdravotně postižení se tohoto procesu účastní na základě principu: „Nic o zdravotně postižených bez zdravotně postižených“.

„Chceme se naučit na počítači. Nejsme ještě tak staří, abychom nedokázali komunikovat se světem i tímto způsobem,“ shodli se klienti kurzů. Další informace ze Svazu zdravotně postižených Rakovník, který pracuje na tom, aby se jeho dveře otevřely všem členům, vám přineseme v zítřejším vydání Deníku.

Autor: Jana Elznicová

Místo události:
18.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Olivia Prokopova vyhrála na US Open nejen kategorii PRO. Triumf slavila také mezi ženami a dvojicemi.
8

Prokopová slaví pátý major titul v kariéře!

rekonstruované podkroví

V podkroví můžete mít své království

Nezmar Kotlík si Cyklování hlavně užívá

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Jiří Kotlík, učitel na 2. ZŠ Rakovník, je pamětníkem všech devíti ročníků Rakovnického cyklování a vůbec nebylo výjimkou, když se zúčastnil čtyř závodů během tří dnů. Tentokrát zvolil „pouze“ orientační závod dvojic a cross country, kde v obou závodech obhajoval loňské prvenství. V „orienťáku“ mu obhajoba s kolegou Petrem Špičkou vyšla, v cross country nakonec i kvůli defektu ve druhém kole skončil za stupni vítězů.   

Rotunda na hradišti Budeč je nejstarší českou stavbou

Kladno /FOTOGALERIE/ - Loď rotundy Petra a Pavla, která stojí na vyvýšenině nedaleko obci Zákolany na Kladensku, je vůbec nejstarší stavbou v Čechách. Archeologové navíc prokázali, že kopec nad zdejším Zákolanským a Týnickým potokem osidlovali naši předci už dokonce v devátém století před Kristem. Kromě toho je celé místo opředeno řadou legend o svatém Václavovi, ale také o silné energii  

Medu je málo, včelaři zvyšují jeho cenu

Rakovník /FOTOGALERIE/ -  Zlatavý med je od pradávna považován za všelék. Není ale med jako med. Pro ten opravdu kvalitní a poctivý se proto vyplatí zajít si přímo ke včelaři. Zeptali jsme se proto čtyř regionálních včelařů, jak jsou na tom s letošní medovou snůškou.  

Češka napadená v Egyptě je v kritickém stavu a není schopna převozu

Češka, která byla 14. července v egyptské Hurghadě pobodána teroristou, je v káhirské nemocnici stále v kritickém stavu. Ten se navíc v posledních dnech zhoršil. Na místo proto dnes odletěl i tým českých zdravotníků pod vedením ředitele pražské záchranné služby Petra Koloucha.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení