VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při neúspěchu může dítěti pomoci rodina, obrátit se ale mohou i na odborníka

Rakovník – Může být případný neúspěch a nepřijetí na vysněnou školu či obor pro žáky velkým zklamáním? A jak svůj často první neúspěch snášejí a jak v takových případech postupovat prozradila psycholožka Lenka Šlégrová z Pedagogicko – psychologické poradny v Rakovníku.

5.5.2017
SDÍLEJ:

Lenka Šlégrová, psycholožka z Pedagogicko- psychologické poradny v Rakovníku.Foto: Deník / Hoblíková Šárka

Některé děti mohou neúspěch špatně nést…
Ano, stát se to může. Obzvlášť, když se dítě upne na jednu školu či obor a nepodá si více přihlášek. Pak se žák může obrátit na výchovného poradce ve své škole a poradit se, co dál. Může vyhledat nějakého poradenského psychologa, kouče zabývající se osobním rozvojem, nebo poradnu zabývající se osobním poradenstvím.

Ale při přijetí na střední školu je situace jiná…
Tady je to trochu komplikované, protože dítě v patnácti většinou ještě neví, co chce dělat. Na druhou stranu nemusí pak být pro žáka zpráva o nepřijetí tak frustrující, protože v tuhle chvíli to pro něj není překážka k vysněnému povolání. Může to pro něj znamenat větší rozhled, protože si podává více přihlášek na střední školy.

Využívají žáci základních škol kariérové poradenství?
Ano, děje se tak standardním způsobem. Zákonný zástupce žáka si podá žádost o jeho vyšetření v naší poradně. To se pak uskuteční na základě testu. Žák přijde na dopoledne k nám do poradny a stráví čas s psychologem. Závěrem je doporučení vhodné školy a vyloučení té méně vhodné.

Nepotřebovali by takové vyšetření někdy spíše rodiče, které tlačí své dítě, kam nechce?
Pokoušíme se v rámci běžných vyšetření příliš ambiciózní rodiče, kteří neberou v potaz zájmy dítěte nebo jeho aktuální rozumové schopnosti, usměrnit a vysvětlit jim, co by se stalo, kdyby se dítě za každou cenu dostalo na školu, na kterou nemá.

Pomůže taková konzultace?
Většinou ano, ale stává se, že rodiče prosadí svoji vůli. Dají dítě na školu, která ho nezajímá, nebo je pro něj příliš těžká. Pak se řeší, jak naložit s neúspěchem ve škole. Jak zajistit, aby dítě školu vůbec dokončilo. Může se stát, že dítě horko těžko vystuduje tři čtyři roky na dané škole a pak teprve si rodiče uvědomí, že dítě nemá dostatečný potenciál, aby školu dokončilo. Bohužel, takový případ jsme měli. Je to velká škoda, dítě ztratí roky. Situace může narušit i vztahy v rodině. Dotýká se sebevědomí dítěte. Když rodiče mají velké nároky na dítě, snažíme se jim ukázat rozumnou, pro všechny vyhovující cestu, aby dítěti neublížili.

První pomoc se většinou hledá v rodině. Jak může dítěti v případě neúspěchu pomoci rodič, než se obrátí na odborníka?
Stejnou pomoc, jako odborníci, může dítěti poskytnout i rodina. Záleží na srovnání priorit. Pokud dítě opravdu na školu chtělo a mělo ji jako jediný svůj cíl, je důležité, aby mu rodina poskytla emociální podporu na prvotní vyrovnání s neúspěchem. Může to být i formou útěchy, samozřejmě rozumě v mezích možností. Je dobré s dítětem o všem pohovořit, rozebrat neúspěch. Pak, když se s tím smíří, nabídnout mu jiný cíl, možnosti, jak pokračovat dál. Ano, stalo se to. Svět se nezbořil. Může se to stát i víckrát, pojďme pokračovat dál…

Autor: Šárka Hoblíková

5.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zajímavé klasické škodovky, které zrovna hledají nové majitele.
AUTOMIX.CZ
30

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

Milan Sunkovský při zahájení Rakovnického cyklování v roce 2012
91

Závod historických kol? To je taková recese, říká Milan Sunkovský

Strom v Bílichově spadl přes cestu, naštěstí nikoho nezranil

Bílichov /FOTOGALERIE/ - Velmi silné bouřky doprovázené přívalovými dešti se ve čtvrtek v podvečer nevyhnuly ani Kladensku. Nepršelo sice dlouho, avšak o to byl déšť intenzivnější. Takzvané počasí pod psa navíc dokreslovaly silné nárazy větru. V Bílichově na pomezí Kladenska, Rakovnicka a Lounska vítr dokonce lámal stromy. 

Silné bouřky dorazí po poledni do Čech, později na Moravu

Silné bouřky, které mohou doprovázet přívalové srážky, dnes zasáhnou celou republiku. Po poledni dorazí do Čech a na Českomoravskou vrchovinu, později odpoledne a večer se přesunou na Moravu a do Slezska. Výstraha na intenzivní bouřky platí pro Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj až do pátečního rána, pro ostatní regiony do dnešní půlnoci.

V Jesenici vedl ukázkové tréninky olympijský vítěz Lukáš Krpálek

Jesenice /FOTOGALERIE/ – V jesenickém areálu Rekrea probíhá soustředění malých judistů s názvem Judo Heroes Kemp a dnes na něm nechyběl ani nejlepší český judista - olympijský vítěz a mistr světa Lukáš Krpálek, který zde vedl ukázkový trénink. 

AUTOMIX.CZ

10 dostupných aut, ve kterých budete vypadat bohatší, než ve skutečnosti jste

Ruku na srdce, každý z nás chce tu a tam vypadat před ostatními dobře – a dobře v tomto případě znamená „zámožně“. Samozřejmě jen málokterý movitý majetek poukazuje na stav konta tak, jako luxusní auto.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení