VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při neúspěchu může dítěti pomoci rodina, obrátit se ale mohou i na odborníka

Rakovník – Může být případný neúspěch a nepřijetí na vysněnou školu či obor pro žáky velkým zklamáním? A jak svůj často první neúspěch snášejí a jak v takových případech postupovat prozradila psycholožka Lenka Šlégrová z Pedagogicko – psychologické poradny v Rakovníku.

5.5.2017
SDÍLEJ:

Lenka Šlégrová, psycholožka z Pedagogicko- psychologické poradny v Rakovníku.Foto: Deník / Hoblíková Šárka

Některé děti mohou neúspěch špatně nést…
Ano, stát se to může. Obzvlášť, když se dítě upne na jednu školu či obor a nepodá si více přihlášek. Pak se žák může obrátit na výchovného poradce ve své škole a poradit se, co dál. Může vyhledat nějakého poradenského psychologa, kouče zabývající se osobním rozvojem, nebo poradnu zabývající se osobním poradenstvím.

Ale při přijetí na střední školu je situace jiná…
Tady je to trochu komplikované, protože dítě v patnácti většinou ještě neví, co chce dělat. Na druhou stranu nemusí pak být pro žáka zpráva o nepřijetí tak frustrující, protože v tuhle chvíli to pro něj není překážka k vysněnému povolání. Může to pro něj znamenat větší rozhled, protože si podává více přihlášek na střední školy.

Využívají žáci základních škol kariérové poradenství?
Ano, děje se tak standardním způsobem. Zákonný zástupce žáka si podá žádost o jeho vyšetření v naší poradně. To se pak uskuteční na základě testu. Žák přijde na dopoledne k nám do poradny a stráví čas s psychologem. Závěrem je doporučení vhodné školy a vyloučení té méně vhodné.

Nepotřebovali by takové vyšetření někdy spíše rodiče, které tlačí své dítě, kam nechce?
Pokoušíme se v rámci běžných vyšetření příliš ambiciózní rodiče, kteří neberou v potaz zájmy dítěte nebo jeho aktuální rozumové schopnosti, usměrnit a vysvětlit jim, co by se stalo, kdyby se dítě za každou cenu dostalo na školu, na kterou nemá.

Pomůže taková konzultace?
Většinou ano, ale stává se, že rodiče prosadí svoji vůli. Dají dítě na školu, která ho nezajímá, nebo je pro něj příliš těžká. Pak se řeší, jak naložit s neúspěchem ve škole. Jak zajistit, aby dítě školu vůbec dokončilo. Může se stát, že dítě horko těžko vystuduje tři čtyři roky na dané škole a pak teprve si rodiče uvědomí, že dítě nemá dostatečný potenciál, aby školu dokončilo. Bohužel, takový případ jsme měli. Je to velká škoda, dítě ztratí roky. Situace může narušit i vztahy v rodině. Dotýká se sebevědomí dítěte. Když rodiče mají velké nároky na dítě, snažíme se jim ukázat rozumnou, pro všechny vyhovující cestu, aby dítěti neublížili.

První pomoc se většinou hledá v rodině. Jak může dítěti v případě neúspěchu pomoci rodič, než se obrátí na odborníka?
Stejnou pomoc, jako odborníci, může dítěti poskytnout i rodina. Záleží na srovnání priorit. Pokud dítě opravdu na školu chtělo a mělo ji jako jediný svůj cíl, je důležité, aby mu rodina poskytla emociální podporu na prvotní vyrovnání s neúspěchem. Může to být i formou útěchy, samozřejmě rozumě v mezích možností. Je dobré s dítětem o všem pohovořit, rozebrat neúspěch. Pak, když se s tím smíří, nabídnout mu jiný cíl, možnosti, jak pokračovat dál. Ano, stalo se to. Svět se nezbořil. Může se to stát i víckrát, pojďme pokračovat dál…

Autor: Šárka Hoblíková

5.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený s dcerou Julií.
7

Jaroslav Svěcený: Na dovolené jsem byl bez houslí. Ke konci jsem měl absťák

Ilustrační foto.

Na nový zdroj tepla mohou zájemci získat až 127,5 tisíce korun. Jak na to?

OBRAZEM: Listování se Zvířetem proti srsti

Rakovník - Zcela zaplněné dětské oddělení Městské knihovny v Rakovníku si ve čtvrtečním zářijovém podvečeru užilo další z dílů Listování, projektu Lukáše Hejlíka. Tentokrát patřilo scénickému čtení knížky Zvíře americké spisovatelky a dětské psycholožky Torey L. Hayden. Autorka žije ve Velké Británii a postavami jejích příběhů jsou často zneužívané a týrané děti, při psaní pak vychází ze svých zkušeností a pedagogické praxe.

Postoupit do první ligy? My už ne, to spíš naši mladíci, říká Pícha

Rakovník – V České republice, potažmo v Československu se pravidelné soutěže v baseballu hrají téměř půl století. Jediný tým v rakovnickém okrese – Red Crayfish, hraje tento, především v Americe populární sport, „pouze“ šestnáct let. Za tu dobu již dosáhl několika zajímavých úspěchů. Například vloni se dostal mezi nejlepší osmičku Českého poháru. Svoje vlastní hřiště pro dospělé ovšem nemá a domácí zápasy tedy hraje ve spřátelené Roudnici.   

Souboj o čelo zvládly Lvice bez problémů

Brňany /FOTOGALERIE/ – Lvice z Pavlíkova čekal ve 3. kole divize žen přímý souboj o první příčku v Brňanech, které doposud nepoznaly hořkost porážky. Žádné drama se ale nekonalo, hostující hráčky prakticky rozhodly o svém vítězství během pěti minut první půle, kdy domácím zasadily tři údery. Skóre po přestávce narostlo na konečných 6:1 pro svěřenkyně Miroslava Macáka. 

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení