VYBRAT REGION
Zavřít mapu

REAGUJETE NA ČLÁNEK: Revitalizace náměstí v Novém Strašecí

Nové Strašecí- Okolo revitalizace náměstí v Novém Strašecí se v poslední době hodně diskutuje. Do redakce přišel dokonce dopis od jednoho z občanů Strašecí.

11.5.2009 1
SDÍLEJ:

Náměstí v Novém Strašecí.Foto: Aneta Kochová

První projekt, uvedený v Deníku dne 10.4. t.r., měl upravit náměstí tak, aby přihlédl k jeho původní podobě, ale neříká se, z které doby. Navrhuje se stromová alej po celém obvodu náměstí, jako by tam po mnohá desetiletí žádná nebyla a dodnes její stromy jsou stále v plné síle, snad kromě dvou tří, v důsledku zastavení jejich prořezávání. Podle projektu by se měly všechny pokácet, neboť je dendrologický posudek označil školními známkami 4 a 5. Připomíná to případ staleté lipové aleje z města na nádraží, kde rovněž jakýsi expert dal podobný ortel, aby se pak ukázalo, že z 36 stromů snad jen 6 mělo být likvidováno. Naštěstí se podařilo většinu včas zachránit, ale jak je vidět, podobným „odborníkům“ se věří dále. Doufejme, že se snad nebude opakovat případ, kdy v jiném městě byly lípy navrtány a otráveny, což pak byl důvod k jejich pokácení. Nové aleje by se dočkala sotva další generace, a proto by město nemělo přijímat lehkovážně taková doporučení.


Projektant dále navrhuje zrušení průjezdní diagonály, jejíž potřeba se ukázala nutná již před šedesáti lety, a úplné vydláždění náměstí, takže by zmizely dnešní travnaté části a veškerá voda by také rychle mizela v kanalizaci, pokud by ji tato při vydatnějších srážkách a sklonu náměstí stačila pobrat. Z čeho by nové stromy braly vláhu, projekt neuvádí. Průjezd náměstím je plánován kolem školy a spodní části náměstí, místy, která jsou nejfrekventovanější a zároveň tvoří parkoviště. Přerušení vstupu do uličky u radnice, kde projde přes den snad nejvíce občanů, ať k autobusu či školních dětí do jídelny u kulturního domu, snad projektant nemyslel vážně, nebo se neseznámil s denním životem města.


Jaké má být nové osvětlení, aby připomínalo původní stav, jsou to snad lucerny? To vše by mělo stát okolo 35 milionů. Ale jakoby peněz bylo dost, projekt byl tiše rozšířen o rekonstrukci či revitalizaci přilehlých ulic a dostal se na 75 milionů. Cenu projektu si autor určuje podobně jako právníci, zde z výše investic, bez ohledu na pracnost a bez ohledu na to, je-li realizovatelný či nikoliv.
Myslím, že zastupitelé města by měli odpovědně celý projekt znovu zvážit a případně požádat o nezávislou oponenturu, která vždy patřila ke každému projektu. Občanům by mělo být jasné, co by je čekalo, neboť důsledky si nikdo neuvědomí hned.

AUTOR: Zdeněk Štěpánek

Související články najdete zde a zde

Souhlasíte s revitalizací náměstí?

ANO

0 %

NE

0 %

NEVÍM

0 %

Hlasovalo: 0

Anketa byla ukončena

Místo události:
11.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Olivia Prokopova vyhrála na US Open nejen kategorii PRO. Triumf slavila také mezi ženami a dvojicemi.
8

Prokopová slaví pátý major titul v kariéře!

rekonstruované podkroví

V podkroví můžete mít své království

Nezmar Kotlík si Cyklování hlavně užívá

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Jiří Kotlík, učitel na 2. ZŠ Rakovník, je pamětníkem všech devíti ročníků Rakovnického cyklování a vůbec nebylo výjimkou, když se zúčastnil čtyř závodů během tří dnů. Tentokrát zvolil „pouze“ orientační závod dvojic a cross country, kde v obou závodech obhajoval loňské prvenství. V „orienťáku“ mu obhajoba s kolegou Petrem Špičkou vyšla, v cross country nakonec i kvůli defektu ve druhém kole skončil za stupni vítězů.   

Rotunda na hradišti Budeč je nejstarší českou stavbou

Kladno /FOTOGALERIE/ - Loď rotundy Petra a Pavla, která stojí na vyvýšenině nedaleko obci Zákolany na Kladensku, je vůbec nejstarší stavbou v Čechách. Archeologové navíc prokázali, že kopec nad zdejším Zákolanským a Týnickým potokem osidlovali naši předci už dokonce v devátém století před Kristem. Kromě toho je celé místo opředeno řadou legend o svatém Václavovi, ale také o silné energii  

Medu je málo, včelaři zvyšují jeho cenu

Rakovník /FOTOGALERIE/ -  Zlatavý med je od pradávna považován za všelék. Není ale med jako med. Pro ten opravdu kvalitní a poctivý se proto vyplatí zajít si přímo ke včelaři. Zeptali jsme se proto čtyř regionálních včelařů, jak jsou na tom s letošní medovou snůškou.  

Češka napadená v Egyptě je v kritickém stavu a není schopna převozu

Češka, která byla 14. července v egyptské Hurghadě pobodána teroristou, je v káhirské nemocnici stále v kritickém stavu. Ten se navíc v posledních dnech zhoršil. Na místo proto dnes odletěl i tým českých zdravotníků pod vedením ředitele pražské záchranné služby Petra Koloucha.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení