VYBRAT REGION
Zavřít mapu

REAGUJETE NA ČLÁNEK: Revitalizace náměstí v Novém Strašecí

Nové Strašecí- Okolo revitalizace náměstí v Novém Strašecí se v poslední době hodně diskutuje. Do redakce přišel dokonce dopis od jednoho z občanů Strašecí.

11.5.2009 1
SDÍLEJ:

Náměstí v Novém Strašecí.Foto: Aneta Kochová

První projekt, uvedený v Deníku dne 10.4. t.r., měl upravit náměstí tak, aby přihlédl k jeho původní podobě, ale neříká se, z které doby. Navrhuje se stromová alej po celém obvodu náměstí, jako by tam po mnohá desetiletí žádná nebyla a dodnes její stromy jsou stále v plné síle, snad kromě dvou tří, v důsledku zastavení jejich prořezávání. Podle projektu by se měly všechny pokácet, neboť je dendrologický posudek označil školními známkami 4 a 5. Připomíná to případ staleté lipové aleje z města na nádraží, kde rovněž jakýsi expert dal podobný ortel, aby se pak ukázalo, že z 36 stromů snad jen 6 mělo být likvidováno. Naštěstí se podařilo většinu včas zachránit, ale jak je vidět, podobným „odborníkům“ se věří dále. Doufejme, že se snad nebude opakovat případ, kdy v jiném městě byly lípy navrtány a otráveny, což pak byl důvod k jejich pokácení. Nové aleje by se dočkala sotva další generace, a proto by město nemělo přijímat lehkovážně taková doporučení.


Projektant dále navrhuje zrušení průjezdní diagonály, jejíž potřeba se ukázala nutná již před šedesáti lety, a úplné vydláždění náměstí, takže by zmizely dnešní travnaté části a veškerá voda by také rychle mizela v kanalizaci, pokud by ji tato při vydatnějších srážkách a sklonu náměstí stačila pobrat. Z čeho by nové stromy braly vláhu, projekt neuvádí. Průjezd náměstím je plánován kolem školy a spodní části náměstí, místy, která jsou nejfrekventovanější a zároveň tvoří parkoviště. Přerušení vstupu do uličky u radnice, kde projde přes den snad nejvíce občanů, ať k autobusu či školních dětí do jídelny u kulturního domu, snad projektant nemyslel vážně, nebo se neseznámil s denním životem města.


Jaké má být nové osvětlení, aby připomínalo původní stav, jsou to snad lucerny? To vše by mělo stát okolo 35 milionů. Ale jakoby peněz bylo dost, projekt byl tiše rozšířen o rekonstrukci či revitalizaci přilehlých ulic a dostal se na 75 milionů. Cenu projektu si autor určuje podobně jako právníci, zde z výše investic, bez ohledu na pracnost a bez ohledu na to, je-li realizovatelný či nikoliv.
Myslím, že zastupitelé města by měli odpovědně celý projekt znovu zvážit a případně požádat o nezávislou oponenturu, která vždy patřila ke každému projektu. Občanům by mělo být jasné, co by je čekalo, neboť důsledky si nikdo neuvědomí hned.

AUTOR: Zdeněk Štěpánek

Související články najdete zde a zde

Souhlasíte s revitalizací náměstí?

ANO

0 %

NE

0 %

NEVÍM

0 %

Hlasovalo: 0

Anketa byla ukončena

Místo události:
11.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Studenti v Rakovníku protestují proti propouštění učitelů.
AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE
223

SLEDUJEME: Studenti v Rakovníku protestovali proti propouštění učitelů

Olympie vyválčila z mistrovství republiky bronz

Plzeň - V dvoudenním mistrovství ČR ve futsalu žen, kterého se zúčastnilo dvanáct týmů, startovaly hned dva z Rakovníka. Z divizní soutěže postoupil jak FK Rakovník tak i SK Olympie Rakovník. Oba se probojovaly do semifinále, které však bylo jejich konečnou. Souboj o bronz byl tedy velice pikantní. Navrch měla nakonec Olympie, která zvítězila po penaltách.

Oheň v lese způsobil škodu za 200 tisíc korun

Rakovnicko – Škodu za dvě stě tisíc korun má na svědomí požár lesní hrabanky u obce Velká Chmelištná. Hrabanka začala hořet v pondělí krátce před půl pátou odpoledne. Na místě zasahovali profesionální hasiči z Rakovníka i dobrovolné jednotky z Čisté, Jesenice a Kralovic.

OBRAZEM: Řeka ožila prvními vodáky

Roztoky /FOTOGALERIE/ – Horké letní počasí přilákalo k řece Berounce první milovníky sluníčka a pohody. I když je nyní v řece málo vody, protože na Rakovnicku už nezapršelo nejméně čtrnáct dní, do vln se vrhli také první vodáci. Chaty kolem řeky už navštívili chataři.

Kapitánka Kříženecká si v Rakovníku zahrála naposledy

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Naposledy s kapitánskou páskou na rakovnické umělé trávě nastoupila Karolína Kříženecká, která se rozhodla letos ukončit svoji bohatou hráčskou kariéru ozdobenou mistrovským titulem a starty v evropských pohárech.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies