VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Senioři začali studovat

Rakovník -Třicítka zvídavých studentů včera dopoledne zcela zaplnila Sál Dr. Spalové rakovnického Muzea T. G. Masaryka. Jenže on je student a student… Tihle studenti se na nové vědomosti viditelně těšili a vesměs jim bylo více než …sát let. To proto, že v Rakovníku bylo právě slavnostně zahájeno studium na Akademii třetího věku.

22.2.2012
SDÍLEJ:

První přednáška Akademie třetího věku v RakovníkuFoto: Jana Elznicová

Třicítka zvídavých studentů včera dopoledne zcela zaplnila Sál Dr. Spalové rakovnického Muzea T. G. Masaryka. Jenže on je student a student… Tihle studenti se na nové vědomosti viditelně těšili a vesměs jim bylo více než …sát let. To proto, že v Rakovníku bylo právě slavnostně zahájeno studium na Akademii třetího věku.

A zájem o tento typ studia byl ze strany Rakovničanů obrovský! To ostatně potvrdila za pořádající Vzdělávací institut Středočeského kraje Petra Prošková: „Třicet studentů byl největší počet lidí, jaký jsme mohli vzít. Ale k tomu máme ještě šestatřicet náhradníků. Bohužel jsme ostatní museli odmítnout, ale evidujeme je v pořadí, jak se přihlašovali, kdyby se otevřelo další kolo.“

Posluchači prvního semestru oboru Historie a kultura byli seznámeni se studijním plánem, dostali studijní a organizační informace včetně harmonogramu a z rukou hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha studijní průkazy. Garant studijního programu Akademie třetího věku v Rakovníku Jaroslav Borský upozornil: „Cílem Akademie třetího věku je poskytnout seniorům v důchodovém věku možnost seznamovat se systematicky a na akademické úrovni s nejnovějšími poznatky v oblasti vědy, historie, politiky a kultury.“

Poté stejně jako hejtman Rath popřál všem přítomným hodně úspěchů při studiu a ředitel muzea František Povolný nakonec odlehčil trefnou poznámkou: „Sedíte tady v přízemí, takže nemusíte mít obavy z toho, že propadnete…“

Před studenty nakonec předstoupil i první přednášející, profesor mladoboleslavského gymnázia Radek Kotlaba. Na otázku, jací vlastně jsou z jeho pohledu studenti – senioři, odpověděl: „Jsou lepší nežli studenti mládežníci. Jsou klidnější a vděční za vše nové, co se dozví. Nestává se, že by někdo z nich usnul, což by se vzhledem k jejich věku dalo pochopit. Zvládají ten pětihodinový maraton přednášek bez problémů.“ První přednášku vedl na téma: Dějiny nejstaršího období pravěku. „Chtěl bych tak trochu rehabilitovat pravěk, který stále zůstává ve stínu velmi populárního starověku,“ vysvětlil Radek Kotlaba.

Autor: Jana Elznicová

22.2.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Žáci z 2.ZŠ Rakovník si alespoň na chvíli zahráli na slavné hvězdy hudebního nebe.
48

OBRAZEM: Adele i Rihanna. Školáci se předvedli jako slavní zpěváci

Starostka Hvožďan Markéta Balková.
56

Vesnicí Středočeského kraje roku 2017 je obec Hvožďany

Z obchodní akademie odchází další učitel

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Ani po týdnu od protestního pochodu městem, kterým studenti Masarykovy obchodní akademie (MOA) ale i veřejnost chtěli vyjádřit nesouhlas se současným vedením školy a zároveň podporu učitelům, se situace na škole nelepší. Včera navíc potvrdil svůj odchod další vyučující, Marek Pavlík.

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Pavlíček: Tréninkovou morálku nám můžou závidět

Rakovnicko – Souboj o krále okresního přeboru, jenž letos nabídl nebývalé drama, vygradoval v posledním kole duelem o všechno v Lužné. Ta nakonec z trojlístku klubů, kteří si dělaly zálusk na celkové prvenství, vyšla vítězně, když před zraky 400 fanoušků rozhodla proti Kněževsi pět minut před koncem! Luženští na rozdíl od loňského vítěze – Olympie, akceptují postup do I. B třídy, kde by rozhodně nechtěli být za otloukánka.

Knihovnu možná využijí děti s handicapem

Jesenice - V budově, kterou užívá Základní škola, Mateřská škola speciální a škola Praktická jsou žáci namačkáni a využívají doslova každý kout. Situaci by mohl vyřešit uvolněný objekt po městské knihovně. Ta je totiž už v moderních prostorách zrekonstruovaného kulturního centra. Město i z toho důvodu hledá pro bývalou knihovnu využití.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies