VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školáky čekají přijímačky, poprvé jsou všude stejné

Region - Jednotné přijímací zkoušky se týkají všech typů středních škol zakončených maturitní zkouškou s výjimkou uměleckých škol a konzervatoří.Autorem zkoušek je společnost Cermat, která testy sestavila na základě novely školského zákona z loňského roku.

6.4.2017 AKTUALIZOVÁNO 6.4.2017
SDÍLEJ:

Přijímací zkouška. Ilustrační fotoFoto: Václav Pancer

Ne všechny střední školy se s jednotnými přijímačkami tak úplně ztotožňují. Petr Dostál, zástupce ředitele Gymnázia Dr. Josefa Pekaře, se například obává úrovně a obtížnosti zkoušek. „Osobně bych preferoval spíš zkoušku SCIO, která fungovala, ta ale byla těžší a vsázela na jinou strategii," vysvětluje a poznamenává, že škola si pohrávala s myšlenkou vlastní přijímací zkoušky, která by doplnila tu plošnou. Nakonec od ní však upustila a v přijímacím řízení hodnotí pouze vysvědčení ze základní školy a mimoškolní činnost.

Povinnost vypsat tuto přijímací zkoušku mají také školy, které dosud studenty přijímaly i bez ní nebo na základě svého vlastního testování, například talentových zkoušek či pohovorů.

Zájemci o studium na takových školách se tak musí připravit na skutečnost, že kromě jednotných testů budou muset absolvovat také pohovor v případě gymnázia a talentové zkoušky v případě střední odborné školy.

Dalším problémem je absence spodní hranice, nutné pro přijetí studenta. Na základě výsledků totiž sice dojde k vytvoření pořadí uchazečů, na školách, které se potýkají s nedostatkem zájemců o studium, ale budou stejně automaticky přijati všichni. Každá škola totiž chce obsadit všechna volná místa. Tato praxe ovšem popírá jeden z hlavních předpokladů, na nichž ministerstvo školství jednotné přijímačky staví, a sice že se na střední školy nedostanou žáci, kteří by s velkou pravděpodobností studium nedokončili.

A je tu i další háček, podle právního výkladu systém přijímání na střední školy na základě jednotných přijímacích testů platí pouze pro první kolo. Pokud tedy škola nenabere dostatečný počet žáků napoprvé, v druhém kole je už může přijmout stejně jako dřív, tedy bez přijímaček.

A jak se na jednotné přijímačky dívají ti, kterých se novinka dotýká nejvíce, tedy budoucí středoškoláci? Některým se například nelíbí skutečnost, že Cermat původně poskytoval informační servis pouze středním školám. Letošní deváťáci si tak informace o zkouškách museli shánět sami.

„Jsem ve stresu. Nemáme žádné porovnání s předchozími roky, nemůžeme se poptat starších studentů na jejich zkušenosti. Připadáme si jako testovací králíci. A náš celý ročník to čeká za čtyři roky znova. Budeme totiž opět první, které čeká povinná maturita z matematiky," svěřila se se svými pocity deváťačka Bára.

Hodnocení testů a výsledky

 • Záznamové archy budou neprodleně po ukončení zkoušky skenovány a odeslány pomocí duplexního skeneru datového digitalizačního terminálu (DDT) do Centra. Uzavřené testové úlohy budou vyhodnocovány automaticky informačním systémem Centra podle klíče správných řešení.
   
 • Otevřené testové úlohy budou vyhodnocovat Centrem určení hodnotitelé otevřených úloh (tzv. rateři) podle metodiky pro hodnotitele zpracované Centrem. Hodnocení bude probíhat anonymně, elektronicky přes webové rozhraní. Každou úlohu budou hodnotit nezávisle dva rateři.
   
 • Výsledky zkoušek budou zpracovány centrálně. Každá škola obdrží v termínu podle harmonogramu výstupní sestavu s výsledky jednotlivých uchazečů, a to v členění po oborech vzdělání samostatně pro uchazeče o čtyřleté obory, šestiletá gymnázia a osmiletá gymnázia. Škola obdrží výsledky všech uchazečů, kteří na ni podali přihlášku ke studiu.
   
 • 28. dubna 2017 budou do 12 hodin škole zpřístupněny výsledky z jednotných testů z prvního a druhého termínu.
   
 • Řediteli školy budou prostřednictvím informačního systému zpřístupněny také tzv. ohodnocené záznamové archy testů s lepšími výsledky uchazeče a klíče správných řešení didaktických testů prvního a druhého termínu.
   
 • Ředitelé budou mít k dispozici veškerou dokumentaci pro účely nahlížení do spisů. (Zdroj: Cermat)

Autor: Barbora Tesnerová

6.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Poříčí zdolalo Strašecí i díky dvěma brankám v nastavení

Ilustrační fotografie.

Řidič přiznal užití pervitinu a marihuany

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Lidé se naposledy rozloučili se zesnulým řidičem

Rakovník - Ve čtvrtek v 11 hodin se rodina, příbuzní, kamarádi a spolupracovníci přišli naposledy rozloučit do smuteční obřadní síně v Rakovníku s Karlem S. z Pavlíkova, který tragicky zemřel při nehodě autobusu v pátek 4. srpna v severoitalském údolí Val di Non. 

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Pila v Kostelíku se z povodní nevzpamatovala

Kostelík /FOTOGALERIE/ - Povodeň v srpnu 2002 napáchala v pile Kočkův mlýn v Kostelíku milionové škody. Voda zaplavila zařízení, které majitelé nestačili odvést. Nikdo tak velkou vodu totiž nečekal, jen dvacetiletou nanejvýš padesátiletou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení