VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školy pro žáky chystají atraktivnější prostředí

Rakovník – Nejen na spolužáky, učitele a zajímavé předměty se mohou těšit žáci spolu s novým školním rokem, který jim začíná právě dnes. Některé základní školy v Rakovníku se kromě výukových postupů snaží modernizovat také zázemí a vzhled školních budov. 

4.9.2017
SDÍLEJ:

Ze zbrusu nové aktovky Ondra Dušek ještě nesundal ani cedulky z obchodu. Už ji má ale plnou školních potřeb.Foto: Tomáš Fišer

Dlouhodobě rozsáhlá rekonstrukce panuje na 1. Základní škole v Rakovníku. Podle slov starosty Pavla Jenšovského byla v nejhorším stavu. Na historické budově tak už letos došlo k výměně oken i dveřních výplní. Nyní na svou rekonstrukci čeká také střecha a fasáda školy. 


„O zpracování projektové dokumentace na přípravu tohoto projektu na svém posledním zasedání rozhodla rada města. Zpracuje ji Jaroslav Kodeš z Rakovníka za celkovou cenu 160 tisíc korun bez DPH,“ uvedla bližší informace k chystané rekonstrukci mluvčí rakovnické radnice Alida Štulajterová s tím, že radní doporučili zastupitelstvu města, aby zařadili finanční krytí tohoto projektu do rozpočtu města pro příští rok. 


Právě v roce 2018 by na opravu fasády mělo dojít. Na její podobu a zachování historického rázu budou dohlížet památkáři. Budova školy se totiž nachází v městské památkové zóně, její vnější podobu tudíž nelze bez povolení radikálně změnit. Nejen pro žáky, ale pro občany města by tak nemělo dojít k překvapení, jakému v současnosti čelí v nedalekých Kamenných Žehrovicích. Rekonstrukce tam proměnila klasicky vyhlížející budovu základní školy v architektonicky nešťastný počin. Ze školy vlivem zateplení zmizely dobové fasádní prvky, změnil se tvar oken a barevné ladění fasády se neblaze zapsalo nejen do povědomí odborníků architektury a designu.


Snad se rekonstrukce 1. Základní školy v Rakovníku dočká větší estetické citlivosti. Do školy ale už dnes, ještě v jejím starém kabátě, poprvé zamíří na padesát žáků. První třídy s označením A i B hlasí shodně pětadvacet prvňáčků, jak Deníku potvrdil ředitel školy Karel Folber.


Podobná čísla u žáků prvních tříd hlásí také 2. Základní škola v Rakovníku. Tam mají první třídy hned tři, A, B i C. Do 1. A dnes poprvé zavítá 24 dětí, do 1. B a 1. C shodně 26 dětí. 


I na 2. Základní škole se letos pouští do rekonstrukcí. Právě prvňáčci si letos nově vyzkouší dopolední výuku v prostorách současné družiny. Hlavní budova školy totiž svou kapacitou žákům nestačí. Požadavek na opravu terasy v družině zaslal městu ředitel 2. ZŠ Zdeněk Brabec.

Na opravu terasy a schodiště včetně výměny oken a dveří v budově družiny už je uzavřena smlouva o dílo. Opravy provede Josef Drábek z Rakovníka a celkem vyjde na více než půl milionu korun včetně daně.


„V rámci prací bude položena nová dlažba na terasu a schodiště a dojde k výměně oken a dveří na terasu. Dojde také k vybudování odvodu dešťové vody, který v místě doteď chybí, “ upřesnila rozsah rekonstrukce mluvčí Alida Štulajterová. Chod školy by opravy nijak narušit neměly, jedná se o venkovní práce.
Ředitel školy Zdeněk Brabec město požádal také o rekonstrukci školního dvora u bývalé školní jídelny. Ten kvůli svému současnému stavu nenachází u žáků využití. A i když na něm pro děti žádné herní prvky nepřibudou, zlepšení školního prostředí jistě uvítají. Dvůr, jehož rekonstrukce vyjde na bezmála tři sta tisíc korun včetně DPH, má v současnosti svého nájemce. S ním se ale město dohodlo, a dvorek tak od nového školního roku bude sloužit dětem.

Autor: Kristýna Koděrová

4.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pozemní hokejisté HC 1972 Rakovník rozdrtili v druhém kole extraligy Bolevec 10:1.
43

Žlutá lavina nadělila Bolevci desítku

Ve Hřebči se uskutečnil 29. ročník Memoriálu Jaroslava Haška a Miroslava Thota.
44

Mladí hasiči změřili své síly ve Hřebči

Šlágr na Zátiší rozhodovaly penalty. Bonusový bod získaly Kolešovice

Rakovnicko /FOTOGALERIE/ - Okresní přebor pokračuje 5. kolem. V souboji dosud neporažených týmů vyhrály Kolešovice na Olympii až po penaltách, což znamená, že žádný tým soutěže již není stoprocentní. Zápas, který skončil po 90 minutách 0:0, nedohrálo ani jedno mužstvo v plném počtu hráčů.

OBRAZEM: Nejtvrdší hasiči soutěžili na Husově náměstí v Rakovníku

Slaný - Husovo náměstí v Rakovníku patřilo v sobotu hasičům. Ti zde soutěžili o titul Nejtvrdší hasič v soutěži O pohár starosty Krajského sdružení hasičů. Hasiči i hasičky z širokého okolí zdolávali náročnou trať a nemalý počet z nich si sáhl na dno.

OBRAZEM: Páteční večery v kulturním centru opět patří tanečním

Rakovník - Kurzy tance pod vedením taneční školy Nezbedný bakalář mají v Rakovníku více než dvacetiletou tradici. A o své uvedení do společnosti nejsou mladí ochuzeni ani letos.

Jaroslav Svěcený: Na dovolené jsem byl bez houslí. Ke konci jsem měl absťák

Praha /ROZHOVOR/ – Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený tvrdí, že jeho pracovní zápřah nemá dobrý vliv na jeho zdraví. Proto se rozhodl zvolnit, více si vybírat koncertní místa. Když se ale s ním bavíte, říkáte si, jak to muselo vypadat, než zvolnil. Chrlí ze sebe jednu myšlenku za druhou, jeden projekt za druhým. A to si jistě ještě mnohé nápady schovává na příště. Jeho život posledních týdnů zasáhly dvě události. Jednak si po dlouhých letech dopřál s manželkou společnou dovolenou u moře. A pak jeho dcera Julie získala třetí místo na prestižní houslové soutěži. O tom všem jsme si povídali.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení