VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sochy bronzových koní v Rakovníku zůstanou

Rakovník – Sochy dvou koní na prostranství u Městské knihovny Rakovník tu zůstanou. O jejich zakoupení za částku 2,7 milionu korun rozhodlo vedení rakovnické radnice. Samotná revitalizace prostoru by měla začít ve druhé polovině roku. Informace sdělila Alida Štulajterová, mluvčí radnice.

9.5.2017 1
SDÍLEJ:

Odhalení soch koní v ulici Na Sekyře v Rakovníku 2016Foto: Deník/Miroslav Elsnic

Zatímco rakovnická radnice svůj krok obhajuje tím, že v projektu týkajícího se kompletní rekonstrukce zmíněného prostranství se s umístěním soch počítá, podle opozice a také některých Rakovničanů se jedná o vyhozené peníze.

„Samotné sochy koní mi tolik nevadí, spíše mi vadí cena. Těch 2,7 milionu korun by se dalo použít na potřebnější věci, které by Rakovničané lépe využili. Na zastupitelstvu se řešil osud sportovní haly, kdy od jejího vedení zaznělo, že by jim pomohl příspěvek 50 tisíc korun měsíčně, což je 600 tisíc korun za rok. V minulosti už takto město pomohlo, ačkoliv hala není majetkem města. Na to ale peníze nejsou. Chápu proto ty lidi, kteří nákup soch kritizují a pro které jsou zmíněné koně jakýmsi červeným hadrem před očima. Peníze se dali využít zkrátka lépe," reagoval na dotaz Rakovnického deníku Miroslav Koloc (Město pro vás). Ten také připomenul, že sochy stojí necelé tři miliony korun, pozemek vedle kulturního centra prodalo města za zhruba stejnou cenu.

Revitalizace prostoru nejen před budovou, kde sídlí například Městská knihovna Rakovník, ale dále směrem ke křižovatce u Tylova divadla se dočká již brzy kompletní revitalizace. „Celá rekonstrukce zmíněného prostoru bude zahájena ihned poté, co bude dokončena rekonstrukce veškerých inženýrských sítí. Počítáme s tím, že začneme v druhé polovině letošního roku. Cena bude zhruba 9 milionů korun bez DPH," informoval Miroslav Samaš (ANO), místostarosta Rakovníka.

V rámci revitalizace dojde k výrazným změnám celého prostoru, nebudou zde pouze zmiňované bronzové sochy koní, ale i další prvky. „Dojde k celkové proměně tohoto prostoru v centru města," řekl starosta města Pavel Jenšovský (ČSSD) a dodal: „V rámci úprav vznikne vodní prvek, dojde k rekonstrukci povrchů i sjednocení celého prostoru od parku až po semafory u Tylova divadla."

Právě novou podobu prostranství vybírali Rakovničané pomocí ankety na oficiálních stránkách města Rakovníka. Město tehdy oslovilo firmy o zpracování návrhů, jak by mohlo prostranství vypadat. Obyvatelé Rakovníka vybírali celkem ze tří návrhů. Nakonec jednoznačně zvítězil ten se sochou čtenáře a vodním prvkem, to vše bude v noci osvětlené.

„U návrhu nejvíce polemik vyvolala zmíněná socha čtenáře. Uvažujeme, že bychom místo ní nechali udělat jakýsi zelený kruh či čtverec a do toho zasadit strom, který by částečně zastínil budovu. Nyní je zde knihovna, ale nevíme, co bude za pět let. Poté bychom museli sochu čtenáře nechat odstranit. Proto uvažujeme buď o výstavbě stromu, anebo o umístění nějaké neutrální plastiky," řekl tehdy Deníku Miroslav Samaš.

Autor: Kristýna Koděrová

9.5.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve věznici Oráčov se odehrálo taktické cvičení.
16

Hasiči i policisté měli cvičení v oráčovské věznici

Malí i velcí se na Husově náměstí utkali o Zlatou kuličku
23

Malí i velcí cvrnkali na Husově náměstí o Zlatou kuličku

Společně oslavili sto dvacet let župy Budečské

Křivoklát /FOTOGALERIE/ – Sto dvacet let sokolské Župy Budečské Sokolové oslavili velkým sportovním setkáním všech sokolských jednot v areálu Kolečko na Křivoklátě.

Vedoucí Správy CHKO Brdy Bohumil Fišer: Brdy nešetrné zásahy do potoků neminuly

Vedoucí Správy CHKO Brdy Bohumil Fišer byl hostem dalšího on-line rozhovoru Deníku. Čtenáři se ho ptali na to, jakým způsobem třeba bude řešit správa vodní režim v Brdech nebo jak je to se značením turistických tras, běžkařských tratí nebo zda nehrozí v oblasti výstavba.

AKTUALIZOVÁNO

Prezident Miloš Zeman převzal symbolický klíč od obce Lidice

Lidice – Oslav sedmdesátého výročí položení základního kamene nové obce Lidice se v sobotu odpoledne zúčastnili vzácní hosté: prezident republiky Miloš Zeman, velvyslankyně Velké Británie Jan Thompson, chargé d'affaires USA Kelly Adams-Smith, velvyslanec Ruské federace Alexandr Zmejevskij, Roman Tkačík, plukovník generálního štábu. Přítomné byly také přeživší lidické ženy a děti i starostové okolních spřátelených měst a obcí.

Po 75 letech Gabčík a Kubiš znovu v Praze zaútočili na Heydricha

Praha - Po 75 letech dnes znovu českoslovenští parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na říšského protektora Reinharda Heydricha. Zatáčku v pražských Holešovičkách, kudy jeho auto v roce 1942 jelo a která byla později přestavěná, nahradila pro historickou rekonstrukci nedaleká v Zenklově ulici. Akci přihlížely stovky lidí. Výročí připomíná také vojenský tábor v Libni, jeho součástí je i replika stíhačky Spitfire.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies