VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Středočeská záchranka chce změny

Rakovnicko - Jedná se o systém, kdy k pacientům přijíždí lékař s řidičem - záchranářem ve vybaveném osobním voze a v případě transportu pacienta spolupracuje se sanitním vozem se záchranářskou posádkou. „Tento systém je proto výhodný při transportu pacienta na delší vzdálenosti.

6.11.2009
SDÍLEJ:

Nový vůz středočeské záchrankyFoto: archiv Středočeské záchranné služby

Středočeská záchranná služba chce pozvolna plošně přejít na systém rendez-vouz v kombinaci se stávajícími posádkami rychlé lékařské pomoci a rychlé záchranné pomoci.

Nově 1. prosince přibudou ve Středočeském kraji dvě nové posádky záchranné služby v tomto systému, a to na výjezdových stanovištích v Říčanech a v Benešově.

Ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek vysvětluje: „Snahou naší záchranné služby je zřizováním tohoto typu výjezdových posádek účelněji využívat lékaře v terénu.“

Jedná se o systém, kdy k pacientům přijíždí lékař s řidičem – záchranářem ve vybaveném osobním voze a v případě transportu pacienta spolupracuje se sanitním vozem se záchranářskou posádkou. „Tento systém je proto výhodný při transportu pacienta na delší vzdálenosti. Lékař na místě stanoví diagnózu, zahájí léčbu a rozhodne o transportu pacienta, ale nemusí již doprovázet zajištěného a ošetřeného pacienta do nemocnice, pokud to není nutné. Předá jej k transportu záchranářské posádce a je připraven pomáhat u dalšího zásahu,“ vysvětluje dále Martin Houdek.

Jedním z důvodů proč chce středočeská záchranná služba pozvolna přejít na systém setkávacího systému je dle Martina Houdka velký nedostatek kmenových lékařů. „S tímto problémem neustále bojujeme a za stávajících podmínek zákoníku práce pro práci v přesčasových hodinách jej nejsme schopni řešit,“ zdůraznil Martin Houdek.

V případě vyvážení urgentní péče ve Středočeském kraji by v ideálním případě lékař z jednoho stanoviště v malém voze spolupracoval s několika stanovišti v okolí. „Pacienti jsou naší prioritou, nikdy bychom nepřistoupili k něčemu, co by jim mohlo uškodit a lékaře stále plánujeme posílat na ty typy výjezdů, kde jej bude potřeba,,“ zdůraznil dále Martin Houdek.

Zdravotničtí záchranáři jsou dle Houdka plně kvalifikovaní k výkonu urgentní péče a při většině zásahů lékaře nepotřebují. „Studují několikaleté pomaturitní vyšší odborné nebo vysoké školy, které jsou přímo zaměřeny urgentní péči nebo na práci záchranáře v terénu. Každý záchranář je navíc plně schopen provádět všechny život zachraňující úkony. Při výjezdech, kdy záchranářům kompetence neumožňují podat některý lék, je tak možné učinit po konferenčním hovoru s lékařem,“ doplnil Martin Houdek.

I velká část řidičů vozů rendez – vouz je zároveň školenými záchranáři, ostatní bývají zkušení řidiči sanitních vozů. Přesto je práce lékaře s jedním záchranářem odlišná. „Územní středisko záchranné služby proto pořádá školení všech řidičů a lékařů rendez-vouz vozů v nové metodice práce a v resuscitaci dvoučlenného týmu,“ dodal Martin Houdek.

Autor: Jana Elznicová

6.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

František Pazdera (vpravo) na posvícenské výstavě masožravek na botanické zahradě v Rakovníku.
5

Pěstitel: Masožravky mohou na kuchyňském parapetu posloužit jako mucholapky

Kněževes vyhrála v Pustovětech 4:0 a míří za obhajobou okresního poháru.
15

Okresní pohár: Favorité jdou dál

Olympie dostala v Roztokách na frak. Odvezla si šestku

Roztoky /FOTOGALERIE/ – Na přípravný zápas v Roztokách, který byl zároveň generálkou, fotbalisté Olympie nebudou rádi vzpomínat. Tým hrající III. třídu porazil předloňského mistra okresního přeboru překvapivě vysoko 6:1. 

Pozor! Rakovnický deník má pro kluby poutače na zápasy

Rakovnicko – V rámci dobrých vztahů a další kvalitní spolupráce nejen během sezony nabízí sportovní redakce Rakovnického deníku zdarma fotbalovým klubům plakáty neboli poutače na mistrovská utkání. Zájemci mohou kontaktovat sportovní redakci na telefonním čísle 724 538 788.

Hledáme redaktora/ku zpravodajství pro Rakovnický deník

Rakovník  - Zajímáte se o regionální dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení