VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studium na vysoké škole zvládá nevidomý Jirka i bez osobního asistenta

Žďáry, Rakovník – S Jirkou a jeho maminkou Vlaďkou usedáme ve slunečném odpoledni na lavičce.

19.8.2013
SDÍLEJ:

Jiří HubáčekFoto: Jana Elznicová


Jiří Hubáček z malé obce Žďáry mne zajímá už delší dobu. Jeho životní osudy sleduji s přestávkami už jednadvacet let. Jednadvacet let, co je na světě. Dobře si pamatuji, když k nám s Jiříkem jeho maminka a moje kamarádka Vlaďka přijela poprvé na návštěvu a řekla, že Jiřík sice nevidí, ale nikdo by to vlastně ani nepoznal.

„Má takovou chuť do života, stále se chce učit něco nového, poznávat své okolí, prostředí, ve kterém se pohybuje. Miluje muziku, pohádky. Je to báječný syn," popisovala malého synka s láskou v hlase i ve tváři Vlaďka.
Uběhla celá dlouhá řádka let a ve tváři téhle mamči vidím stále stejné zaujetí a lásku.

Tak co je u vás nového?
Dokončil jsem první rok studia na filosofické fakultě Karlovy Univerzity. Vybral jsem si český jazyk a literaturu.

Proč právě tento obor?
Původně jsem uvažoval o studium Indie nebo Orientu. Jenže jsem zjistil, že bych měl problémy s výukou orientálního písma, takže jsem musel zvolit něco, co by mi šlo a zároveň bavilo. A knihy miluji odjakživa.

Na vysokou jsi přešel z pražského gymnázia v Nových Butovicích. Z gymnázia pro zrakově postižené. Byl to přechod těžký?
Toho kroku jsem se bál v tom smyslu, že studium nebudu zvládat. Jednak pro množství knih, které musím nastudovat. Veškeré texty, které jsou v černotisku, totiž musím dostávat do digitální podoby, abych mohl dle hlasového výstupu, který je na počítači, číst. To zabere pochopitelně dost času.
A jednak pro to, že mě moji budoucí spolužáci mezi sebe nevezmou. Přiznám se, že první dva měsíce jsem měl náladu toho nechat, utéci. Bylo toho hodně moc najednou. Když člověk dostane seznam literatury k bakalářské zkoušce, který má sedmdesát stran, to je opravdu neskutečné.
Také potřebuji doprovod. Problém třeba nastává tehdy, když musím na oběd do menzy. Tam nemohu chodit sám. Obědy nabíhají napsané na tabuli a člověk si musí vybrat. Také do některých učeben dodnes nevím, jak se dostat. Výuka probíhá ve třech obrovských budovách, ale musím říci, že tohle všechno se postupně ustálilo. Našel jsem si kamarády, kteří mi pomohou, takže jsem tenhle problém nemusel nikdy řešit oficiálním asistentem.

Toho nechceš?
Když postižený člověk začne studovat, má dvě možnosti: buď své postižení zdůrazňovat a žádat po škole asistenta, nebo zkusit být samostatnější. A já si řekl, že na sebe nechci zbytečně upozorňovat. Zaprvé mě nebaví vypisovat papíry s žádostmi a zadruhé si nechci ulehčovat něco, co docela dobře s malou pomocí přátel a rodiny dokáži zvládnout sám. Výborná dohoda a spolupráce je i s profesory.
Zpočátku jsem je svým přístupem možná mátl. Zřejmě tu nějaký nevidomý studoval přede mnou, ale docela jiným způsobem. Častokrát se totiž ptali: Vy si nebudete zkoušku rušit? Asi tady studoval někdo, kdo svůj handicap zneužíval ve svůj prospěch. Na bakaláře se totiž dá studovat i několik let. To jsou různé individuální plány. Ale touto snazší cestou prostě jít nechci. To nemám rád.

Jak ti jde studium?
Myslím, že velmi dobře. Mám všechny zkoušky i zápočty.
Do rozhovoru se vloží maminka Vlaďka: Jirka je perfekcionista. Neodevzdá něco, co by nebylo důkladně zpracované.
Čím se ještě aktuálně zabýváš?
Měla by vyjít antalogie o humoristických časopisech devatenáctého a první půlky dvacátého století. Sháněli se lidé, kteří by to dělali, tak jsem se také zapojil. Materiálu, který na toto téma existuje, je hodně. Stále něco skenuji a máma také.

Co tě nejvíce baví?
Český jazyk, to je o gramatice a mluvnici. To mě tolik nebere. Zato literatura, která obsahuje interpretaci textu, dějiny literatury, ta mě baví mnohem více.
Jazykové předměty se snažím omezit jen na tu největší nutnost. Literaturu si užívám.

Které autory z české a zahraniční literatury preferuješ?
Z české se hodně zajímám o Karla Poláčka, Jaroslava Vrchlického, Julia Zeyera.
A pokud se týká zahraniční literaturu, tak jsem se nedávno dostal k Chestertonovi a nelituji. Obdivuji také indickou literaturu. Třeba krásnou duchovní poezii, kterou psal Rabíndranáth Thákur. To byl bengálský básník, prozaik, dramatik, hudební skladatel, malíř, pedagog a filozof, propagátor nezávislosti Indie, nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1913. Napsal víc než 200 knih veršů, dramat, románů, povídek.
Z literatury mě baví nejvíce devatenácté a první polovina dvacátého století. Co mě moc neláká, je literatura po druhé světové válce.

Kdysi jsi hrával divadlo. Hraješ ještě?
Jasně. Náš divadelní soubor Verva stále existuje. Před lety nás vzalo pod svá ochranná křídla Centrum pro zdravotně postižené v Praze 6. Máme dvanáct členů a snažíme se o integraci. V našem souboru jsou lidi se zrakovým i tělesným postižením, ale i docela zdraví lidé. Snažíme se dělat hry na čínské motivy, snad je někdy dotáhneme. Máme velký úspěch s Podivnou paní Savageovou.
Jezdíme s představeními po republice. Děláme recitační pásma, písničky. Pásmo o staré Poraze, hororové povídky. Bratr Tomáš, který nyní také studuje v Praze, nám zajišťuje technickou stránku a také hraje.

Čím bys byl jednou rád?
Nejraději bych na univerzitě zůstal jako vyučující. Jsem tu spokojený. Cítím, že pro některé vyučující znamená obor literatura strašně moc. Je smyslem jejich života a dokáží tu lásku předávat nám studentům. Toho si moc cením a rád bych šel jednou v jejich šlépějích.

Autor: Jana Elznicová

19.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kouč Olešné Miloslav Doležal.

Doležal: Post gólmana je vyřešen

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO
7

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

O hlasy středočeských voličů usiluje celkem 26 stran

Praha – Politických stran, hnutí a dalších subjektů, které se v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR budou ve středních Čechách ucházet o hlasy voličů, je celkem 26. Krajský úřad to mohl konstatovat po úterní 16. hodině, kde vypršela lhůta pro podávání kandidátních listin. „Celkem se ve Středočeském kraji na podaných kandidátních listinách strany a hnutí snaží do voleb zaregistrovat 753 kandidátů,“ konstatoval Pavel Lochař z krajského úřadu. 

Rezerva rakovnického SK si spravila chuť

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Rezerva SK Rakovník přivítala v dalším letním přípravném utkání Kryry, hrající I. A třídu Ústeckého kraje. Svěřenci Petra Kýzla si proti soupeři z vyšší soutěže otevřeli v druhé půli střelnici a nakonec počastovali kryrské Havrany půltuctem. 

Startuje podzimní TIP liga. Novinkou je soutěž týmů!

Rakovník – Populární tipovací soutěž čtenářů Deníku s názvem TIP liga znovu startuje! V tištěném vydání Rakovnického deníku najdete už v 11. srpna soutěžní kupon pro první kolo oblíbené hry, v níž se tipují především zápasy krajských a okresních fotbalových soutěží. Celkový vítěz vyhraje v listopadu sud piva z plzeňského pivovaru a novinkou je i soutěž čtyřčlenných týmů o ceny. Pojďme si připomenout, co TIP liga je a jak se hraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení