VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tropické teploty a prach komplikují sklizeň

Rakovnicko /FOTOGALERIE/ - Žně jsou v plném proudu. Zemědělci při slunečném počasí dohánějí skluz z minulého týdne. A právě tropické teploty mohou zkomplikovat sklizeň. Řepka je v tuto chvíli extrémně suchá. Při sklizni se zvedají mohutná oblaka prachu a hrozí vznícení. Podobná situace bude i u ozimých pšenic.  

2.8.2017
SDÍLEJ:

Sklizeň řepky v Družstvu vlastníků Agro Malinová.Foto: Deník / Hoblíková Šárka

Jen v tomto týdnu začal doutnat kombajn na poli u Lišan směrem na Krupou. I když kombajnér hned odstavil stroj na posekaném poli a on i ostatní přítomní použili všechny hasicí přístroje, doutnání se nepodařilo zastavit, proto zavolali hasiče. Na místě zasahovali rakovničtí profesionální hasiči s dvěma cisternami. Podařilo se uchránit majetek zhruba za tři miliony korun.

Jinak zemědělci jen potvrzují propad výnosů odha-dovaný na začátku žní. ten způsobilo sucho v květnu a v červnu. Například průměrný výnos řepky, které bylo při pátku sklizeno třicet dva procent ploch, vychází 2,52 tuny z hektaru. Loni řepka dala 3,67 tuny z hektaru, což je pokles o dvaatřicet procent. Pro srovnání ve Středočeském kraji zatím vychází průměrný výnos řepky 3,03 tuny z hektaru. V některých částech okresu je situace s řepkou trochu lep-ší, ale i tam zatím zemědělci počítají ztráty za více jak milion korun. Do deseti procent ploch je na Rakovnicku pod střechou pšenice ozimé a ječmene jarního. „Sklizené plochy budou ale rychle přibývat. Předpokládáme, že výměra řepky bude brzy celá pod střechou. Ale, že by se nějak zvedly výnosy, nečekáme,“ řekl předseda Okresní agrární komory v Rakovníku Jaroslav Mikoláš.

Sklizený je zatím veškerý ozimý ječmen. To potvrdil v úterý odpoledne i Jiří Růžička, předseda Družstva vlastníků Agro Malinová: „Ozimý ječmen máme pod střechou. Ten pěstovaný na osivo dal 7,6 tuny z hektaru. Zbylý krmný dal 6,8 tuny, což je v letošním roce slušný výsledek.“

Posekáno je i 130 hektarů řepky. Zbylých patnáct padlo do večera. Výnos se pohybuje od 3,4 do 4 tun z hektaru. (loni 4,44 t/ha).

Porosty v Malinové a okolí vypadaly stále dobře, přestože tady spadlo květnu jen 11 a v červnu 17 milimetrů srážek. Podepsal se na nich týden velmi vysokých teplot na přelomu května a června. Rostliny doslova zaschly. Deště, které konečně přišly v červenci pomohly jen kukuřici, víceletým pícninám. „Přesto jsem s výnosy vzhledem k letošním podmínkám spokojený,“ řekl Jiří Růžička, s tím, že rozhodující pro výnos je mimo jiné už správný výběr odrůdy. Ta má být v této oblasti mrazuvzdorná a hlavně odolná suchu. Žně tu pokra-čují sklizní ozimých pšenic na 170 hektarech a tritikále (kříženec pšenice a žita) na 45 hektarech.

Kromě ozimého ječmene mají v Malinové pod střechou hrách s výnosem 3 tuny z hektaru. Ten vypadal zprvu lépe, ale poslední květy kvůli suchu opadaly. I tak je výnos vzhledem k podmínkám dobrý. Zato lupinu, kterou pěstují na osivo, nebo jako krmivo, sucho značně poškodilo. Její sklizeň začala v úterý. „Zatím to vypadá, že lupiny sklidíme tak polovinu výměry, protože je tak nízká, že nejde posekat,“ zkonstatoval Jiří Růžička.

Problém sklidit lupinu, mají také v LUPOFYTU Chrášťany. I tady velmi nízká, protože neměla vodu. Tady zbývalo včera ráno sklidit 70 ha ozimé řepky z celkové výměry 840 hektarů. Sklizený je ozimý ječmen a to 100 hektarů. Pod střechou je rovněž 100 hek-tarů ozimé pšenice. „Pokles výnosů odhadujeme stejný jako na celém Rakovnicku. U řepky předpokládáme až 30 procentní ztrátu,“ řekl za LUPOFYT Jaroslav Mikoláš. Sucho se rovněž výrazně podepsalo na máku a to nejen v Chrášťanech. Zemědělci předpokládají, že mák na Rakovnicku bude poškozen suchem z padesáti až sedmdesáti procent.

Co už je sklizeno:


Řepka ozimá: 35 %

- výnos 2,52t/ha (loni 3,67 t/ha)

 

Ječmen ozimý: 100 %

- výnos 5,19 t/ha (loni 6,14t/ha)

 

Ječmen jarní: 10 %

- výnos 4,6 t/ha (loni 4,75 t/ha)

 

Pšenice ozimá: 10 %

- výnos 5,13 t/ha (loni 6,22t/ha)

Autor: Šárka Hoblíková

2.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kouč Olešné Miloslav Doležal.

Doležal: Post gólmana je vyřešen

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO
7

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

O hlasy středočeských voličů usiluje celkem 26 stran

Praha – Politických stran, hnutí a dalších subjektů, které se v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR budou ve středních Čechách ucházet o hlasy voličů, je celkem 26. Krajský úřad to mohl konstatovat po úterní 16. hodině, kde vypršela lhůta pro podávání kandidátních listin. „Celkem se ve Středočeském kraji na podaných kandidátních listinách strany a hnutí snaží do voleb zaregistrovat 753 kandidátů,“ konstatoval Pavel Lochař z krajského úřadu. 

Rezerva rakovnického SK si spravila chuť

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Rezerva SK Rakovník přivítala v dalším letním přípravném utkání Kryry, hrající I. A třídu Ústeckého kraje. Svěřenci Petra Kýzla si proti soupeři z vyšší soutěže otevřeli v druhé půli střelnici a nakonec počastovali kryrské Havrany půltuctem. 

Startuje podzimní TIP liga. Novinkou je soutěž týmů!

Rakovník – Populární tipovací soutěž čtenářů Deníku s názvem TIP liga znovu startuje! V tištěném vydání Rakovnického deníku najdete už v 11. srpna soutěžní kupon pro první kolo oblíbené hry, v níž se tipují především zápasy krajských a okresních fotbalových soutěží. Celkový vítěz vyhraje v listopadu sud piva z plzeňského pivovaru a novinkou je i soutěž čtyřčlenných týmů o ceny. Pojďme si připomenout, co TIP liga je a jak se hraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení