VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Učená společnost ocenila Davida

Rakovník - Nad oceněnou prací pojednávající o šlovickém elektroskanzenu strávil David Kozlerřadu let.

20.5.2010
SDÍLEJ:

David KozlerFoto: Jana Elznicová

Devatenáctiletý student rakovnického gymnázia Zikmunda Wintra David Kozler převzal na na XVI. valném shromáždění Učené společnosti České republiky (dále US ČR) v prostorách Velké auly Karolina ocenění pro rok 2010.

David Kozler konkretizoval: „Dostal jsem cenu určenou pro středoškolské studenty za práci pojednávající o elektroskanzenu ve Šlovicích. Za všechny aktivity s tím spojené, například za internetové stránky a podobně.“

Nad prací o šlovickém elektroskanzenu strávil David hned několik let. „Snažím se vždy dělat práci, která má smysl. Jsem rád, že jsem prostřednictvím své práce mohl památce pomoci s propagací. V posledních letech se elektroskanzen hodně zviditelnil a doufám, že i částečně tím, že jsem udělal internetové stránky a že jsem napsal práci.“

Profesorka gymnázia Lenka Hejdová zavzpomínala: „David je zbytečně skromný. Na práci o šlovické elektrárně dělal několik let. Začal s ní už na základní škole. Ale už tehdy bylo znát, že se jedná o nosné téma, které lze dále rozvíjet. To byl důvod, že jej rozšířil třeba na SOČku (Středoškolská odborná činnost). Tehdy se i s prací poprvé umístil.“

Elektrárna ve Šlovicích zajímala Davida jak v jejím historickém, tak i technickém významu. Svoji práci o elektrárně tedy stále rozšiřoval. Uspěl v soutěži Čtenice a také dostal cenu ministerstva kultury. „Systematicky pracoval na jednom tématu. Na studenta střední školy je zarputilost, se kterou se snažil práci dotáhnout k úspěšnému konci, mimořádná. Proto si ocenění US ČR plným právem zaslouží.“

Dodejme, že cena US ČR se uděluje jako ocenění za významný výsledek tvůrčí práce v badatelském nebo cíleném výzkumu osobnostem, které jsou občany České republiky, pracují v České republice a nejsou členy US ČR.

Autor: Jana Elznicová

20.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pozemní hokejisté HC 1972 Rakovník stejně jako jejich ženské kolegyně berou nakonec stříbro, když ve finále extraligy podlehli Slavii 1:7.
38

OBRAZEM: Rakovničtí pozemkáři berou stříbro

Rakovnické pozemní hokejistky získaly stříbrné medaile, když ve finále podlehly Slavii 0:3.
64

OBRAZEM: Pozemkářky získaly stříbro

OBRAZEM: Branovský přívoz je v plném provozu

Branov – Víkend s letními teplotami přilákal do Luhu pod Branovem velké množství návštěvníků, takže převozníci měli plné ruce práce. Zvlášť v sobotu při Pochodu Krajem Oty Pavla dolu k řece sešel téměř každý. Někteří lidé neodolali a zaplavali si v Berounce. Voda byla prý příjemně teplá. Převozníci na branovském luhu dosud převáželi jen o víkendech. O prázdninách to bude každý den. Stačí zazvonit na kolejnici.

OBRAZEM: Na školáky děti pasovali piráti

Ruda – S devíti školáky se slavnostně rozloučili v Mateřské škole Ruda. Slavnost se letos uskutečnila při pěkném pěknému počasí venku na zahradě.

OBRAZEM: Na festivalu zahráli i Rangers

Králův Dvůr - V rámci králodvorského kulturního léta uspořádalo město Králův Dvůr tradiční Country festival. Jako první patřilo pódium kapele Brzdaři, kterou znají místní velice dobře, protože hraje po celém regionu již pětačtyřicet let. A tak členové kapely byli velice rádi, když polokulaté výročí mohli oslavit také v Králově Dvoře, kam si v sobotu po parném letním počasí našlo cestu více jak tři stovky posluchačů.

OBRAZEM: Diváci viděli strhující výkony

Beroun – V sobotu se po roce opět uskutečnil v pořadí již osmý ročník závodu světového poháru Grand Prix ve skateboardingu. Nádherné slunečné počasí a neskutečné výkony všech závodníků, vždyť do Berouna přijela Evropská špička a účastníci X-Games, přilákalo do skate parku několik tisíc návštěvníků. Mimořádnou událostí byla návštěva ministrů zahraničních věcí České republiky Luboše Zaorálka a Německa Sigmara Gabriela, který je v České republice na oficiální návštěvě. Velkou zásluhu, že se závod s účastí skateboardistů celého světa v Berouně koná, má Tomáš Vintr, který se na domácí trati také závodu zúčastnil.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies