VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V červnu přijedou hosté z Německa

Rakovník - Společnost pro mezinárodní spolupráci se připravuje na červnovou návštěvu z německého Dietzenbachu.

16.3.2010
SDÍLEJ:

Schůzka na rakovnické radniciFoto: Ivo Mička

Dvě trvalé bolesti trápí rakovnickou Společnost pro mezinárodní spolupráci – finance a tenčící se zájem o vzájemné setkávání s partnerskými městy, především s německým Dietzenbachem, s nímž se datuje družba už z předlistopadových let. Dnešní možnosti individuálního cestování prostě s původní myšlenkou organizovaného setkávání a vzájemného poznávání lidí a celých rodin z různých koutů Evropy příliš nekorespondují. A jaké to bývaly boje o každičké místečko v autobusech do Německa, kolikrát nestačily pokrýt zájem ani čtyři karosy.

Střídaly se orchestry, výstavy, pěvecké soubory, výměny studentů, stáže nejrůznějších profesí, sportovců malých i dospělých, jezdilo se na dovolenou sem a tam…

Pochopitelně finanční tok přivírá současná ekonomická krize, jenže tenčící se zájem o aktivní spolupráci a pomoc společnosti se projevuje už několik let. Chybí mládí, které by bombardovalo stárnoucí vedení čerstvými nápady, oživilo činnost, převzalo štafetu dobře rozjetého ústrojí. Společnost táhnou obdivuhodně od prvních nesmělých přeshraničních krůčků podnes stejní lidé.

„Když to takhle půjde dál, za rok si potřeseme rukou, a aniž to kdo zaznamená, v tichosti se rozpustíme. Zatím to tedy potáhneme dál, problém ale zůstává," konstatoval smutně předseda společnosti Emil Waldhauser.

„Krásné myšlenky jsou jedna věc, třeba na společný ples, realita věc druhá. Co jsou platné vzletné ideje, když je nikdo nerealizuje?“ doplnila předsedu ekonomka a tlumočnice společnosti Linde Torová.

Výbor SMSR zatím nerezignuje, ani nemůže, vždyť 11. až 13. června jsou v Rakovníku očekávány hned dva autobusy německých hostů spolu dietzenbašským pěveckým souborem a mladými basketbalisty. Společně se svými rakovnickými přáteli a ubytovateli kromě individuálního programu zamíří do plzeňského Prazdroje a cestou nazpět se ještě zastaví ve Zbirohu v motorestu Bouchalka.

Finančně pomůže město a Evropská unie, co ale chybí nejvíc, natěšená čerstvá krev, chuť převzít letité zkušenosti z pracně budovaného díla a pokračovat v něm. Dokud je od koho.

AUTOR: IVO MIČKA

16.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pozemní hokejisté HC 1972 Rakovník stejně jako jejich ženské kolegyně berou nakonec stříbro, když ve finále extraligy podlehli Slavii 1:7.
38

OBRAZEM: Rakovničtí pozemkáři berou stříbro

Rakovnické pozemní hokejistky získaly stříbrné medaile, když ve finále podlehly Slavii 0:3.
64

OBRAZEM: Pozemkářky získaly stříbro

OBRAZEM: Branovský přívoz je v plném provozu

Branov – Víkend s letními teplotami přilákal do Luhu pod Branovem velké množství návštěvníků, takže převozníci měli plné ruce práce. Zvlášť v sobotu při Pochodu Krajem Oty Pavla dolu k řece sešel téměř každý. Někteří lidé neodolali a zaplavali si v Berounce. Voda byla prý příjemně teplá. Převozníci na branovském luhu dosud převáželi jen o víkendech. O prázdninách to bude každý den. Stačí zazvonit na kolejnici.

OBRAZEM: Na školáky děti pasovali piráti

Ruda – S devíti školáky se slavnostně rozloučili v Mateřské škole Ruda. Slavnost se letos uskutečnila při pěkném pěknému počasí venku na zahradě.

OBRAZEM: Na festivalu zahráli i Rangers

Králův Dvůr - V rámci králodvorského kulturního léta uspořádalo město Králův Dvůr tradiční Country festival. Jako první patřilo pódium kapele Brzdaři, kterou znají místní velice dobře, protože hraje po celém regionu již pětačtyřicet let. A tak členové kapely byli velice rádi, když polokulaté výročí mohli oslavit také v Králově Dvoře, kam si v sobotu po parném letním počasí našlo cestu více jak tři stovky posluchačů.

OBRAZEM: Diváci viděli strhující výkony

Beroun – V sobotu se po roce opět uskutečnil v pořadí již osmý ročník závodu světového poháru Grand Prix ve skateboardingu. Nádherné slunečné počasí a neskutečné výkony všech závodníků, vždyť do Berouna přijela Evropská špička a účastníci X-Games, přilákalo do skate parku několik tisíc návštěvníků. Mimořádnou událostí byla návštěva ministrů zahraničních věcí České republiky Luboše Zaorálka a Německa Sigmara Gabriela, který je v České republice na oficiální návštěvě. Velkou zásluhu, že se závod s účastí skateboardistů celého světa v Berouně koná, má Tomáš Vintr, který se na domácí trati také závodu zúčastnil.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies