VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Rakovníku otevřeli pracoviště pomáhající rodinám

Rakovník – Kancelář sociálně aktivizační služby byla před nedávnem otevřena v Rakovníku na Vrchlického náměstí. Pracoviště zajišťuje kompletní služby pro ohroženou rodinu v různých směrech. Je to v oblasti prevence, kde je hlavním cílem, aby dítě zůstalo v rodině. Dále je to výkon sociální výchovy.

11.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv CPNRP

V rámci sociálně aktivizační služby pracoviště vyhledává nové pěstouny a podílí se na jejich přípravě ve spolupráci s Centrem psychologicko-sociálního poradenství Středočeského kraje v Rakovníku. Dále spolupracuje s rodinami, jejichž děti jsou v domově. Podává ve spolupráci s orgánem sociálně právní ochrany dítěte návrh k soudu ke zrušení ústavní výchovy a návratu zpět do rodiny. V následné péči zajišťuje pracoviště asistenci v rodinách, kam se děti vrátily.

„Nyní jsme jediným poskytovatelem této služby. Máme asi pětadvacet klientů z Rakovnicka, Kladenska a Berounska. Oslovují nás i sami. Je to většinou při výchovných problémech, kdy je narušená vazba mezi rodiči a dítětem. Dochází mezi nimi ke střetu, až dítě z rodiny utíká, tráví čas někde jinde. A nemusí to být jen u dospívajících dětí," uvedl ředitel Dětského domova v Novém Strašecí, jenž službu poskytuje, Alexandr Krško.

Stává se, že dítě prožívá volný čas v partě, se kterou může páchat trestnou činnost. To pak je žádoucí ho z rodiny odebrat, aby se situace nezhoršovala. Problémy nastávají i v rodinách s mnoha dětmi, kdy matka například bydlí na ubytovně a nemá šanci se sama odtud dostat.

Klienti se dostanou na pracoviště rovněž na doporučení sociálně právní ochrany dítěte nebo v případech, kdy jedno nebo více jejich dětí pobývá v dětském domově.
Klienty se stávají i velmi dobře situované rodiny, většinou s výchovnými problémy. Příčinou může být nedostatečná péče až časná dětská deprivace. Na druhé straně zase přehnaná péče, nedostatek citu vyvažovaný přemírou volnosti, kapesného a dárků.

Pěstounů přibývá o desítky ročně

Dítě má vlastně vše, ale chybí mu pocit, že rodina je ta nejdůležitější skupina, do které patří a je v ní oceňováno za své úspěchy. Pokud mu tento pocit dá nějaká parta, může se stát jeho prioritní sociální skupinou. Stává, že to rodina odhalí pozdě.


Pomoc rodinám spočívá hlavně v pomoci zařídit potřebné formality třeba na úřadu práce, orgánech sociálně právní ochrany dítěte, správě sociálního zabezpečení, při sjednání zdravotního pojištění. Dále pomoc s dětmi, jako je doučování ve škole, řešení výchovných problémů, doprovod do poradny.

„Jde o to rodinu aktivizovat, aby byla schopná sama se postarat o děti. Snažíme se shánět pro klienty bydlení i zaměstnání," řekl Alexandr Krško. Pracoviště má také registrovaný výkon sociálně právní ochrany dítěte ale jen pro oblast propagace pěstounské péče a vyhledávání pěstounů. Ty se celkem daří získat. Jsou to ale spíše jednotlivci. Každé dítě, které přijde do dětského domova, absolvuje různá psychologická i lékařská vyšetření. Je zpracován návrh do pěstounské péče, například i u sedmnáctiletých.


„Za celou dobu mého působení se nestalo, že by pro dítě nějakého pěstouna doporučili. Musíme si je najít sami. Proto si myslím, že situace v oblasti pěstounské péče není taková, jak se říká v médiích. Pěstounů přibývá o desítky ročně, ale odrostlejší dítě nemá šanci se do této péče dostat. Jiná situace asi bude v dětských centrech," míní Alexandr Krško.

Poskytovatel sociální aktivizační služby pro rodiny s dětmi podle Zákona o sociálních službách z roku 2006 je Dětský domov v Novém Strašecí, a to od roku 2013. Tehdy jeden sociální pracovník dělal analýzy dětí umístěných v dětském domově a jejich rodin.

Za dva roky se podařilo do rodin umístit počet dětí odpovídající třetině kapacity domova a žádné se nevrátilo zpět. V roce 2014 bylo otevřeno pracoviště zabývající se sociální prevencí v Rakovníku. V loni se nepodařilo získat na provoz kanceláře peníze, proto byla zavřena. „V říjnu 2016 se podařilo získat peníze z evropských strukturálních fondů a od Středočeského kraje, proto byla obnovena sociálně aktivizační služba v Rakovníku a letos otevřena kancelář.

Autor: Romana Šimková

11.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený s dcerou Julií.
7

Jaroslav Svěcený: Na dovolené jsem byl bez houslí. Ke konci jsem měl absťák

Ilustrační foto.

Na nový zdroj tepla mohou zájemci získat až 127,5 tisíce korun. Jak na to?

OBRAZEM: Listování se Zvířetem proti srsti

Rakovník - Zcela zaplněné dětské oddělení Městské knihovny v Rakovníku si ve čtvrtečním zářijovém podvečeru užilo další z dílů Listování, projektu Lukáše Hejlíka. Tentokrát patřilo scénickému čtení knížky Zvíře americké spisovatelky a dětské psycholožky Torey L. Hayden. Autorka žije ve Velké Británii a postavami jejích příběhů jsou často zneužívané a týrané děti, při psaní pak vychází ze svých zkušeností a pedagogické praxe.

Postoupit do první ligy? My už ne, to spíš naši mladíci, říká Pícha

Rakovník – V České republice, potažmo v Československu se pravidelné soutěže v baseballu hrají téměř půl století. Jediný tým v rakovnickém okrese – Red Crayfish, hraje tento, především v Americe populární sport, „pouze“ šestnáct let. Za tu dobu již dosáhl několika zajímavých úspěchů. Například vloni se dostal mezi nejlepší osmičku Českého poháru. Svoje vlastní hřiště pro dospělé ovšem nemá a domácí zápasy tedy hraje ve spřátelené Roudnici.   

Souboj o čelo zvládly Lvice bez problémů

Brňany /FOTOGALERIE/ – Lvice z Pavlíkova čekal ve 3. kole divize žen přímý souboj o první příčku v Brňanech, které doposud nepoznaly hořkost porážky. Žádné drama se ale nekonalo, hostující hráčky prakticky rozhodly o svém vítězství během pěti minut první půle, kdy domácím zasadily tři údery. Skóre po přestávce narostlo na konečných 6:1 pro svěřenkyně Miroslava Macáka. 

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení