VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Rakovníku otevřeli pracoviště pomáhající rodinám

Rakovník – Kancelář sociálně aktivizační služby byla před nedávnem otevřena v Rakovníku na Vrchlického náměstí. Pracoviště zajišťuje kompletní služby pro ohroženou rodinu v různých směrech. Je to v oblasti prevence, kde je hlavním cílem, aby dítě zůstalo v rodině. Dále je to výkon sociální výchovy.

11.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv CPNRP

V rámci sociálně aktivizační služby pracoviště vyhledává nové pěstouny a podílí se na jejich přípravě ve spolupráci s Centrem psychologicko-sociálního poradenství Středočeského kraje v Rakovníku. Dále spolupracuje s rodinami, jejichž děti jsou v domově. Podává ve spolupráci s orgánem sociálně právní ochrany dítěte návrh k soudu ke zrušení ústavní výchovy a návratu zpět do rodiny. V následné péči zajišťuje pracoviště asistenci v rodinách, kam se děti vrátily.

„Nyní jsme jediným poskytovatelem této služby. Máme asi pětadvacet klientů z Rakovnicka, Kladenska a Berounska. Oslovují nás i sami. Je to většinou při výchovných problémech, kdy je narušená vazba mezi rodiči a dítětem. Dochází mezi nimi ke střetu, až dítě z rodiny utíká, tráví čas někde jinde. A nemusí to být jen u dospívajících dětí," uvedl ředitel Dětského domova v Novém Strašecí, jenž službu poskytuje, Alexandr Krško.

Stává se, že dítě prožívá volný čas v partě, se kterou může páchat trestnou činnost. To pak je žádoucí ho z rodiny odebrat, aby se situace nezhoršovala. Problémy nastávají i v rodinách s mnoha dětmi, kdy matka například bydlí na ubytovně a nemá šanci se sama odtud dostat.

Klienti se dostanou na pracoviště rovněž na doporučení sociálně právní ochrany dítěte nebo v případech, kdy jedno nebo více jejich dětí pobývá v dětském domově.
Klienty se stávají i velmi dobře situované rodiny, většinou s výchovnými problémy. Příčinou může být nedostatečná péče až časná dětská deprivace. Na druhé straně zase přehnaná péče, nedostatek citu vyvažovaný přemírou volnosti, kapesného a dárků.

Pěstounů přibývá o desítky ročně

Dítě má vlastně vše, ale chybí mu pocit, že rodina je ta nejdůležitější skupina, do které patří a je v ní oceňováno za své úspěchy. Pokud mu tento pocit dá nějaká parta, může se stát jeho prioritní sociální skupinou. Stává, že to rodina odhalí pozdě.


Pomoc rodinám spočívá hlavně v pomoci zařídit potřebné formality třeba na úřadu práce, orgánech sociálně právní ochrany dítěte, správě sociálního zabezpečení, při sjednání zdravotního pojištění. Dále pomoc s dětmi, jako je doučování ve škole, řešení výchovných problémů, doprovod do poradny.

„Jde o to rodinu aktivizovat, aby byla schopná sama se postarat o děti. Snažíme se shánět pro klienty bydlení i zaměstnání," řekl Alexandr Krško. Pracoviště má také registrovaný výkon sociálně právní ochrany dítěte ale jen pro oblast propagace pěstounské péče a vyhledávání pěstounů. Ty se celkem daří získat. Jsou to ale spíše jednotlivci. Každé dítě, které přijde do dětského domova, absolvuje různá psychologická i lékařská vyšetření. Je zpracován návrh do pěstounské péče, například i u sedmnáctiletých.


„Za celou dobu mého působení se nestalo, že by pro dítě nějakého pěstouna doporučili. Musíme si je najít sami. Proto si myslím, že situace v oblasti pěstounské péče není taková, jak se říká v médiích. Pěstounů přibývá o desítky ročně, ale odrostlejší dítě nemá šanci se do této péče dostat. Jiná situace asi bude v dětských centrech," míní Alexandr Krško.

Poskytovatel sociální aktivizační služby pro rodiny s dětmi podle Zákona o sociálních službách z roku 2006 je Dětský domov v Novém Strašecí, a to od roku 2013. Tehdy jeden sociální pracovník dělal analýzy dětí umístěných v dětském domově a jejich rodin.

Za dva roky se podařilo do rodin umístit počet dětí odpovídající třetině kapacity domova a žádné se nevrátilo zpět. V roce 2014 bylo otevřeno pracoviště zabývající se sociální prevencí v Rakovníku. V loni se nepodařilo získat na provoz kanceláře peníze, proto byla zavřena. „V říjnu 2016 se podařilo získat peníze z evropských strukturálních fondů a od Středočeského kraje, proto byla obnovena sociálně aktivizační služba v Rakovníku a letos otevřena kancelář.

Autor: Romana Šimková

11.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zajímavé klasické škodovky, které zrovna hledají nové majitele.
AUTOMIX.CZ
30

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

Milan Sunkovský při zahájení Rakovnického cyklování v roce 2012
91

Závod historických kol? To je taková recese, říká Milan Sunkovský

Strom v Bílichově spadl přes cestu, naštěstí nikoho nezranil

Bílichov /FOTOGALERIE/ - Velmi silné bouřky doprovázené přívalovými dešti se ve čtvrtek v podvečer nevyhnuly ani Kladensku. Nepršelo sice dlouho, avšak o to byl déšť intenzivnější. Takzvané počasí pod psa navíc dokreslovaly silné nárazy větru. V Bílichově na pomezí Kladenska, Rakovnicka a Lounska vítr dokonce lámal stromy. 

Silné bouřky dorazí po poledni do Čech, později na Moravu

Silné bouřky, které mohou doprovázet přívalové srážky, dnes zasáhnou celou republiku. Po poledni dorazí do Čech a na Českomoravskou vrchovinu, později odpoledne a večer se přesunou na Moravu a do Slezska. Výstraha na intenzivní bouřky platí pro Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj až do pátečního rána, pro ostatní regiony do dnešní půlnoci.

V Jesenici vedl ukázkové tréninky olympijský vítěz Lukáš Krpálek

Jesenice /FOTOGALERIE/ – V jesenickém areálu Rekrea probíhá soustředění malých judistů s názvem Judo Heroes Kemp a dnes na něm nechyběl ani nejlepší český judista - olympijský vítěz a mistr světa Lukáš Krpálek, který zde vedl ukázkový trénink. 

AUTOMIX.CZ

10 dostupných aut, ve kterých budete vypadat bohatší, než ve skutečnosti jste

Ruku na srdce, každý z nás chce tu a tam vypadat před ostatními dobře – a dobře v tomto případě znamená „zámožně“. Samozřejmě jen málokterý movitý majetek poukazuje na stav konta tak, jako luxusní auto.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení