VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Rakovníku otevřeli pracoviště pomáhající rodinám

Rakovník – Kancelář sociálně aktivizační služby byla před nedávnem otevřena v Rakovníku na Vrchlického náměstí. Pracoviště zajišťuje kompletní služby pro ohroženou rodinu v různých směrech. Je to v oblasti prevence, kde je hlavním cílem, aby dítě zůstalo v rodině. Dále je to výkon sociální výchovy.

11.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv CPNRP

V rámci sociálně aktivizační služby pracoviště vyhledává nové pěstouny a podílí se na jejich přípravě ve spolupráci s Centrem psychologicko-sociálního poradenství Středočeského kraje v Rakovníku. Dále spolupracuje s rodinami, jejichž děti jsou v domově. Podává ve spolupráci s orgánem sociálně právní ochrany dítěte návrh k soudu ke zrušení ústavní výchovy a návratu zpět do rodiny. V následné péči zajišťuje pracoviště asistenci v rodinách, kam se děti vrátily.

„Nyní jsme jediným poskytovatelem této služby. Máme asi pětadvacet klientů z Rakovnicka, Kladenska a Berounska. Oslovují nás i sami. Je to většinou při výchovných problémech, kdy je narušená vazba mezi rodiči a dítětem. Dochází mezi nimi ke střetu, až dítě z rodiny utíká, tráví čas někde jinde. A nemusí to být jen u dospívajících dětí," uvedl ředitel Dětského domova v Novém Strašecí, jenž službu poskytuje, Alexandr Krško.

Stává se, že dítě prožívá volný čas v partě, se kterou může páchat trestnou činnost. To pak je žádoucí ho z rodiny odebrat, aby se situace nezhoršovala. Problémy nastávají i v rodinách s mnoha dětmi, kdy matka například bydlí na ubytovně a nemá šanci se sama odtud dostat.

Klienti se dostanou na pracoviště rovněž na doporučení sociálně právní ochrany dítěte nebo v případech, kdy jedno nebo více jejich dětí pobývá v dětském domově.
Klienty se stávají i velmi dobře situované rodiny, většinou s výchovnými problémy. Příčinou může být nedostatečná péče až časná dětská deprivace. Na druhé straně zase přehnaná péče, nedostatek citu vyvažovaný přemírou volnosti, kapesného a dárků.

Pěstounů přibývá o desítky ročně

Dítě má vlastně vše, ale chybí mu pocit, že rodina je ta nejdůležitější skupina, do které patří a je v ní oceňováno za své úspěchy. Pokud mu tento pocit dá nějaká parta, může se stát jeho prioritní sociální skupinou. Stává, že to rodina odhalí pozdě.


Pomoc rodinám spočívá hlavně v pomoci zařídit potřebné formality třeba na úřadu práce, orgánech sociálně právní ochrany dítěte, správě sociálního zabezpečení, při sjednání zdravotního pojištění. Dále pomoc s dětmi, jako je doučování ve škole, řešení výchovných problémů, doprovod do poradny.

„Jde o to rodinu aktivizovat, aby byla schopná sama se postarat o děti. Snažíme se shánět pro klienty bydlení i zaměstnání," řekl Alexandr Krško. Pracoviště má také registrovaný výkon sociálně právní ochrany dítěte ale jen pro oblast propagace pěstounské péče a vyhledávání pěstounů. Ty se celkem daří získat. Jsou to ale spíše jednotlivci. Každé dítě, které přijde do dětského domova, absolvuje různá psychologická i lékařská vyšetření. Je zpracován návrh do pěstounské péče, například i u sedmnáctiletých.


„Za celou dobu mého působení se nestalo, že by pro dítě nějakého pěstouna doporučili. Musíme si je najít sami. Proto si myslím, že situace v oblasti pěstounské péče není taková, jak se říká v médiích. Pěstounů přibývá o desítky ročně, ale odrostlejší dítě nemá šanci se do této péče dostat. Jiná situace asi bude v dětských centrech," míní Alexandr Krško.

Poskytovatel sociální aktivizační služby pro rodiny s dětmi podle Zákona o sociálních službách z roku 2006 je Dětský domov v Novém Strašecí, a to od roku 2013. Tehdy jeden sociální pracovník dělal analýzy dětí umístěných v dětském domově a jejich rodin.

Za dva roky se podařilo do rodin umístit počet dětí odpovídající třetině kapacity domova a žádné se nevrátilo zpět. V roce 2014 bylo otevřeno pracoviště zabývající se sociální prevencí v Rakovníku. V loni se nepodařilo získat na provoz kanceláře peníze, proto byla zavřena. „V říjnu 2016 se podařilo získat peníze z evropských strukturálních fondů a od Středočeského kraje, proto byla obnovena sociálně aktivizační služba v Rakovníku a letos otevřena kancelář.

Autor: Romana Šimková

11.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve věznici Oráčov se odehrálo taktické cvičení.
16

Hasiči i policisté měli cvičení v oráčovské věznici

Malí i velcí se na Husově náměstí utkali o Zlatou kuličku
23

Malí i velcí cvrnkali na Husově náměstí o Zlatou kuličku

Společně oslavili sto dvacet let župy Budečské

Křivoklát /FOTOGALERIE/ – Sto dvacet let sokolské Župy Budečské Sokolové oslavili velkým sportovním setkáním všech sokolských jednot v areálu Kolečko na Křivoklátě.

Vedoucí Správy CHKO Brdy Bohumil Fišer: Brdy nešetrné zásahy do potoků neminuly

Vedoucí Správy CHKO Brdy Bohumil Fišer byl hostem dalšího on-line rozhovoru Deníku. Čtenáři se ho ptali na to, jakým způsobem třeba bude řešit správa vodní režim v Brdech nebo jak je to se značením turistických tras, běžkařských tratí nebo zda nehrozí v oblasti výstavba.

AKTUALIZOVÁNO

Prezident Miloš Zeman převzal symbolický klíč od obce Lidice

Lidice – Oslav sedmdesátého výročí položení základního kamene nové obce Lidice se v sobotu odpoledne zúčastnili vzácní hosté: prezident republiky Miloš Zeman, velvyslankyně Velké Británie Jan Thompson, chargé d'affaires USA Kelly Adams-Smith, velvyslanec Ruské federace Alexandr Zmejevskij, Roman Tkačík, plukovník generálního štábu. Přítomné byly také přeživší lidické ženy a děti i starostové okolních spřátelených měst a obcí.

Po 75 letech Gabčík a Kubiš znovu v Praze zaútočili na Heydricha

Praha - Po 75 letech dnes znovu českoslovenští parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na říšského protektora Reinharda Heydricha. Zatáčku v pražských Holešovičkách, kudy jeho auto v roce 1942 jelo a která byla později přestavěná, nahradila pro historickou rekonstrukci nedaleká v Zenklově ulici. Akci přihlížely stovky lidí. Výročí připomíná také vojenský tábor v Libni, jeho součástí je i replika stíhačky Spitfire.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies