VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Rynholci se sešli rodáci. O milá setkání nebyla nouze

Rynholec – Plná ves lidí, otevřený obecní úřad, požární zbrojnice, mateřská škola i hřiště. K tomu ještě vyhrávala před obecním úřadem kapela a lidé nakupovali květinové dekorace a keramiku na malém jarmarku. Tak to byl obrázek z letošního rynholeckého posvícení.

17.10.2011
SDÍLEJ:

Sjezd rodáků v Rynholci 2011Foto: Deník/Šárka Hoblíková

S originálním nápadem, jak ho oživit, přišli členové kulturní komise s místostarostkou Marií Šípkovou.
Uspořádali setkání rodáků a přátel obce Rynholec. S přípravami začali už v květnu. „Nijak zvlášť jsme rodáky neobesílali. Myslím, že bychom ani nesehnali jejich adresy. Pozvánku jsme uveřejnili v novinách, na internetu a obeslali jsme všechny obyvatele s prosbou, aby kontaktovali své známé a příbuzné,“ vysvětlila Marie Šípková. Pak už „jen“ stačilo přichystat program pro hosty. To znamená jednotlivé výstavy a zajistit další potřebné věci. Každé téma zabralo zhruba měsíc.

Rynholečtí se měli čím pochlubit. Výstava fotografií v hasičské zbrojnici ukázala celý průřez činnosti sboru dobrovolných hasičů. Od soutěží, dětských dnů, po staročeské máje. Hasiči oslaví v příštím roce sto dvacet pět let svého trvání.

Opravená mateřská školka každého přivítala pohodou, pěkným nábytkem a hlavně sluníčkem. Školka se před rokem vrátila po letech do své původní zrekonstruované budovy. Nyní sem chodí čtyřicet dětí.

Kromě mateřské školy si rodáci prohlédli sportovní areál a Tenis klub na Lauře.

Doslova narváno bylo na obecním úřadu. „Jak šel život v obci“, tak by se klidně dala nazvat výstava fotografií a kronik z obce. Nad školkovými i školními fotografiemi se skláněli a hledali spolužáci a kamarádi. Dámy v nejlepších letech zase s nostalgií a trochou smutku poznávaly starý Rynholec a stavby, které musely ustoupit lupku.

Milé setkání
Zavzpomínat si přijel i pan Kamil Műller z Kladna. Narodil se v nové škole. Jeho otec tam dělal školníka. V Rynholci žil až do vojny. Po vojně dostal byt v Kladně, kde se oženil a žije tu dodnes. „Odešel jsem v roce padesát dva. Dělal jsem celý život na šachtě. Učil jsem se na šachtě Anna v Ryn〜holci. Tam dělal celý náš rod. Ještě pořád sem jezdím za rodiči na hřbitov,“ vzpomínal Kamil Műller.

Nakonec se tu šťastně setkal s Jaroslavem Marečkem. Ten sem přijel z Nového Strašecí. Až z Hranic na Moravě vážil cestu František Staněk, poslední z trojice kamarádů a spolužáků. Chodili spolu totiž do měšťanky v Novém Strašecí. „Se spolužáky se nyní už scházíme každý rok. Je nám skoro osmdesát. Nikdy si to nenechám ujít, i když to mám tak daleko,“ prohlásil František Staněk.

Setkání rodáků pokračovalo v místní sokolovně. Tam všechny přivítali představitelé obce. Program si pro ně připravily děti z mateřské a základní školy. Zatancoval Klobouček, taneční soubor z Nového Strašecí a českou besedu předvedli mladí hasiči. Pak už se rozběhla volná zábava s kapelou pana Šitta.

Autor: Šárka Hoblíková

17.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenér rezervy Tatranu Rakovník Zdeněk Weis

Weis: Za to, co udělali hráči v Klobukách by dostali v žácích přes držku

Olivia Prokopova vyhrála na US Open nejen kategorii PRO. Triumf slavila také mezi ženami a dvojicemi.
8

Prokopová slaví pátý major titul v kariéře!

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

Nezmar Kotlík si Cyklování hlavně užívá

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Jiří Kotlík, učitel na 2. ZŠ Rakovník, je pamětníkem všech devíti ročníků Rakovnického cyklování a vůbec nebylo výjimkou, když se zúčastnil čtyř závodů během tří dnů. Tentokrát zvolil „pouze“ orientační závod dvojic a cross country, kde v obou závodech obhajoval loňské prvenství. V „orienťáku“ mu obhajoba s kolegou Petrem Špičkou vyšla, v cross country nakonec i kvůli defektu ve druhém kole skončil za stupni vítězů.   

Rotunda na hradišti Budeč je nejstarší českou stavbou

Kladno /FOTOGALERIE/ - Loď rotundy Petra a Pavla, která stojí na vyvýšenině nedaleko obci Zákolany na Kladensku, je vůbec nejstarší stavbou v Čechách. Archeologové navíc prokázali, že kopec nad zdejším Zákolanským a Týnickým potokem osidlovali naši předci už dokonce v devátém století před Kristem. Kromě toho je celé místo opředeno řadou legend o svatém Václavovi, ale také o silné energii  

Medu je málo, včelaři zvyšují jeho cenu

Rakovník /FOTOGALERIE/ -  Zlatavý med je od pradávna považován za všelék. Není ale med jako med. Pro ten opravdu kvalitní a poctivý se proto vyplatí zajít si přímo ke včelaři. Zeptali jsme se proto čtyř regionálních včelařů, jak jsou na tom s letošní medovou snůškou.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení