VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výnos z prodeje kalendářů věnují slabeckým školákům

Kostelík – Občanské sdružení Kostelík již několik let vydává každoročně svůj vlastní kalendář.

27.6.2016
SDÍLEJ:

Kaple svaté Máří MagdalényFoto: Ivana Černá

 Letos se do jeho zrodu rozhodlo zapojit také nejmladší generaci a oslovilo všechny děti nejen v Kostelíku, ale jejich kamarády, spolužáky, s tím, aby malovali krajinu a lidové zvyky ze Slabecka a okolí Berounky.

Za občanské sdružení Kostelík popsala pro Rakovnický deník Ivana Černá: „V poslední době se v Kostelíku hodně změnilo. Je to nádherná vesnička, která celoročně láká spoustou nádherných míst na toulání. Přemýšlela jsem, jak propojit nadšení místních, kteří během roku nabízí mnoho zajímavých kulturních akcí, se zdejší kouzelnou krajinou." A tak se sešla jedinečná sbírka dětských obrázků na téma „Celý rok v Kostelíku".

S projektem pomohlo 
i vedení slabecké školy. „Nejen že zapojilo své děti do soutěže, současně také pomohlo všem, kteří se chtěli rovněž připojit," dodala Černá. Z porotou vybraných maleb byl vyroben kalendář a všechny pak budou vystaveny devátého července v kapli sv. Magdaleny v Kostelíku, v den zahájení festivalu skotské a irské hudby, který se jmenuje Skotsko v Kostelíku. Finanční obnos z výtěžku prodeje kalendářů bude věnován žákům a předškolákům do slabecké základní a mateřské školy, kteří by si za něj mohli pořídit výtvarné potřeby.
Během vernisáže výtvarných prací dětí budou oceněni autoři obrázků, jejichž díla porota do kalendáře vybrala. „Dostanou věcné dary i samotný kalendář," konkretizovala Ivana Černá.

K tématu kalendáře vytvořeného z malůvek dětí z Rakovnicka se ještě vrátíme prostřednictvím rozhovoru s jednou z iniciátorek akce Ivanou Černou.

Kdy přišel nápad na další netradiční kalendář Občanského sdružení Kostelík a co vás k tomuto nápadu inspirovalo?
Před rokem, v létě, když se nafotily poslední fotografie do kalendáře 2016, vyvstala staronová otázka – co bude příští rok? Tak jsme přemýšleli a na stole u Perlínů ležely krásné obrázky malého, šestiletého Sama Perlína a nápad byl tu. Pak už se doladily detaily první vernisáže dětské kresby v kapli sv. Máří Magdaleny v termínu festivalu Skotsko v Kostelíku. Rozvezli jsme plakátky a kontaktovali děti.

Jakou měla akce odezvu, kolik dětí se do malování zapojilo? Podle jakého klíče jste vybírali obrázky do kalendáře?
Akce měla veliký ohlas, přišlo 83 obrázků od 62 dětí. Velmi pomohla spolupráce se ZŠ Slabce, s panem ředitelem Hůlou, který poskytl nejen kontaktní místo pro sběr výkresů, ale i předal informace učitelkám v MŠ a ZŠ ve Slabcích, které zajistily realizaci a za to všem patří ohromný dík! Vybrat obrázky do kalendáře vůbec nebylo snadné. Všechny byly nádherné a měsíců je jen dvanáct, bohužel. Nejsem žádný výtvarník, neumím posoudit, který obrázek ano a který ne. Výběr provedli za sdružení pánové Petr Klaub a Milan Let společně s ředitelem Hůlou a drobné korekce jsme udělali s grafikem před sazbou kalendáře. Všechny děti namalovaly krásné obrázky, přijďte se podívat!

Byly děti při malování a námětech na obrázky nápadité?
Technika byla v zadání volná, použily akvarel, pastel, temperu a uhel. Je úchvatné, jak děti ve věku 6 až 10 let jsou šikovné. Hodně obrázků mi dalo jistotu, že děti opravdu mají jiné oči a pohled na okolí, nejsou svázány perspektivou a každý obrázek byl originál. Pohled z vyhlídky na Berounku nebo podzimní barvy na obrázcích těch nejmenších jsou fenomenální.

Překvapil vás a další členy poroty některý z výkresů a případně čím?
Myslím, že všichni jsme byli zaskočeni nejen počtem výkresů, ale i zpracováním. Tady bych ocenila práci učitelů, kteří dokážou s dětským umem úžasné věci. Je to radost!

Bylo možné z výtvarných dílek vyčíst, jaký vztah děti ke Kostelíku a jeho okolí mají?
Určitě ano, hlavně to, že to tady znají. Chodí na procházky a jezdí na naše Vánoční koncerty. Ví, že kolem řeky Berounky je hodně zvířat, že se tu objevili po mnoha letech bobři a je tu mnoho kamenných památek nejen v Kostelíku, ale i Skřivani, Slabcích a Rousínově.

V jaké fázi je výroba kalendářů nyní? Kolik jich bude k prodeji a kam bude výtěžek z prodeje věnován tentokrát?
Kalendář je již v tisku a bude celkem cca 300 kusů. Některé kalendáře dostanou děti, jejichž obrázky jsou v kalendáři a ostatní budou v prodeji. Pokud by byl větší zájem, je přislíben i dotisk na vánoční koncert. Všechny peníze, které získáme jako sdružení z prodeje kalendářů, budou darovány na výtvarné potřeby dětem do slabecké školy a školky.

Vyvrcholení akce je směrováno na festival Skotsko v Kostelíku. Co se zde konkrétně bude dít?
Bude tu instalována výstava všech 83 obrázků. Představí se ilustrátoři kalendáře, kteří přijedou do Kostelíka na festival (cca v 16 hodin). Budou odměněni kalendářem a malou pozorností. Dostanou prostor namalovat společný velký obraz, který zůstane v Kostelíku a ještě něco navíc, prostě krásný den. Přijeďte se podívat!

Autor: Jana Elznicová

27.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Studenti v Rakovníku protestují proti propouštění učitelů.
AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE
223

SLEDUJEME: Studenti v Rakovníku protestovali proti propouštění učitelů

Olympie vyválčila z mistrovství republiky bronz

Plzeň - V dvoudenním mistrovství ČR ve futsalu žen, kterého se zúčastnilo dvanáct týmů, startovaly hned dva z Rakovníka. Z divizní soutěže postoupil jak FK Rakovník tak i SK Olympie Rakovník. Oba se probojovaly do semifinále, které však bylo jejich konečnou. Souboj o bronz byl tedy velice pikantní. Navrch měla nakonec Olympie, která zvítězila po penaltách.

Oheň v lese způsobil škodu za 200 tisíc korun

Rakovnicko – Škodu za dvě stě tisíc korun má na svědomí požár lesní hrabanky u obce Velká Chmelištná. Hrabanka začala hořet v pondělí krátce před půl pátou odpoledne. Na místě zasahovali profesionální hasiči z Rakovníka i dobrovolné jednotky z Čisté, Jesenice a Kralovic.

OBRAZEM: Řeka ožila prvními vodáky

Roztoky /FOTOGALERIE/ – Horké letní počasí přilákalo k řece Berounce první milovníky sluníčka a pohody. I když je nyní v řece málo vody, protože na Rakovnicku už nezapršelo nejméně čtrnáct dní, do vln se vrhli také první vodáci. Chaty kolem řeky už navštívili chataři.

Kapitánka Kříženecká si v Rakovníku zahrála naposledy

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Naposledy s kapitánskou páskou na rakovnické umělé trávě nastoupila Karolína Kříženecká, která se rozhodla letos ukončit svoji bohatou hráčskou kariéru ozdobenou mistrovským titulem a starty v evropských pohárech.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies