VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výnos z prodeje kalendářů věnují slabeckým školákům

Kostelík – Občanské sdružení Kostelík již několik let vydává každoročně svůj vlastní kalendář.

27.6.2016
SDÍLEJ:

Kaple svaté Máří MagdalényFoto: Ivana Černá

 Letos se do jeho zrodu rozhodlo zapojit také nejmladší generaci a oslovilo všechny děti nejen v Kostelíku, ale jejich kamarády, spolužáky, s tím, aby malovali krajinu a lidové zvyky ze Slabecka a okolí Berounky.

Za občanské sdružení Kostelík popsala pro Rakovnický deník Ivana Černá: „V poslední době se v Kostelíku hodně změnilo. Je to nádherná vesnička, která celoročně láká spoustou nádherných míst na toulání. Přemýšlela jsem, jak propojit nadšení místních, kteří během roku nabízí mnoho zajímavých kulturních akcí, se zdejší kouzelnou krajinou." A tak se sešla jedinečná sbírka dětských obrázků na téma „Celý rok v Kostelíku".

S projektem pomohlo 
i vedení slabecké školy. „Nejen že zapojilo své děti do soutěže, současně také pomohlo všem, kteří se chtěli rovněž připojit," dodala Černá. Z porotou vybraných maleb byl vyroben kalendář a všechny pak budou vystaveny devátého července v kapli sv. Magdaleny v Kostelíku, v den zahájení festivalu skotské a irské hudby, který se jmenuje Skotsko v Kostelíku. Finanční obnos z výtěžku prodeje kalendářů bude věnován žákům a předškolákům do slabecké základní a mateřské školy, kteří by si za něj mohli pořídit výtvarné potřeby.
Během vernisáže výtvarných prací dětí budou oceněni autoři obrázků, jejichž díla porota do kalendáře vybrala. „Dostanou věcné dary i samotný kalendář," konkretizovala Ivana Černá.

K tématu kalendáře vytvořeného z malůvek dětí z Rakovnicka se ještě vrátíme prostřednictvím rozhovoru s jednou z iniciátorek akce Ivanou Černou.

Kdy přišel nápad na další netradiční kalendář Občanského sdružení Kostelík a co vás k tomuto nápadu inspirovalo?
Před rokem, v létě, když se nafotily poslední fotografie do kalendáře 2016, vyvstala staronová otázka – co bude příští rok? Tak jsme přemýšleli a na stole u Perlínů ležely krásné obrázky malého, šestiletého Sama Perlína a nápad byl tu. Pak už se doladily detaily první vernisáže dětské kresby v kapli sv. Máří Magdaleny v termínu festivalu Skotsko v Kostelíku. Rozvezli jsme plakátky a kontaktovali děti.

Jakou měla akce odezvu, kolik dětí se do malování zapojilo? Podle jakého klíče jste vybírali obrázky do kalendáře?
Akce měla veliký ohlas, přišlo 83 obrázků od 62 dětí. Velmi pomohla spolupráce se ZŠ Slabce, s panem ředitelem Hůlou, který poskytl nejen kontaktní místo pro sběr výkresů, ale i předal informace učitelkám v MŠ a ZŠ ve Slabcích, které zajistily realizaci a za to všem patří ohromný dík! Vybrat obrázky do kalendáře vůbec nebylo snadné. Všechny byly nádherné a měsíců je jen dvanáct, bohužel. Nejsem žádný výtvarník, neumím posoudit, který obrázek ano a který ne. Výběr provedli za sdružení pánové Petr Klaub a Milan Let společně s ředitelem Hůlou a drobné korekce jsme udělali s grafikem před sazbou kalendáře. Všechny děti namalovaly krásné obrázky, přijďte se podívat!

Byly děti při malování a námětech na obrázky nápadité?
Technika byla v zadání volná, použily akvarel, pastel, temperu a uhel. Je úchvatné, jak děti ve věku 6 až 10 let jsou šikovné. Hodně obrázků mi dalo jistotu, že děti opravdu mají jiné oči a pohled na okolí, nejsou svázány perspektivou a každý obrázek byl originál. Pohled z vyhlídky na Berounku nebo podzimní barvy na obrázcích těch nejmenších jsou fenomenální.

Překvapil vás a další členy poroty některý z výkresů a případně čím?
Myslím, že všichni jsme byli zaskočeni nejen počtem výkresů, ale i zpracováním. Tady bych ocenila práci učitelů, kteří dokážou s dětským umem úžasné věci. Je to radost!

Bylo možné z výtvarných dílek vyčíst, jaký vztah děti ke Kostelíku a jeho okolí mají?
Určitě ano, hlavně to, že to tady znají. Chodí na procházky a jezdí na naše Vánoční koncerty. Ví, že kolem řeky Berounky je hodně zvířat, že se tu objevili po mnoha letech bobři a je tu mnoho kamenných památek nejen v Kostelíku, ale i Skřivani, Slabcích a Rousínově.

V jaké fázi je výroba kalendářů nyní? Kolik jich bude k prodeji a kam bude výtěžek z prodeje věnován tentokrát?
Kalendář je již v tisku a bude celkem cca 300 kusů. Některé kalendáře dostanou děti, jejichž obrázky jsou v kalendáři a ostatní budou v prodeji. Pokud by byl větší zájem, je přislíben i dotisk na vánoční koncert. Všechny peníze, které získáme jako sdružení z prodeje kalendářů, budou darovány na výtvarné potřeby dětem do slabecké školy a školky.

Vyvrcholení akce je směrováno na festival Skotsko v Kostelíku. Co se zde konkrétně bude dít?
Bude tu instalována výstava všech 83 obrázků. Představí se ilustrátoři kalendáře, kteří přijedou do Kostelíka na festival (cca v 16 hodin). Budou odměněni kalendářem a malou pozorností. Dostanou prostor namalovat společný velký obraz, který zůstane v Kostelíku a ještě něco navíc, prostě krásný den. Přijeďte se podívat!

Autor: Jana Elznicová

27.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

rekonstruované podkroví

V podkroví můžete mít své království

Cyklisté mají za sebou crosscountry.
117

Nezmar Kotlík si Cyklování hlavně užívá

Rotunda na hradišti Budeč je nejstarší českou stavbou

Kladno /FOTOGALERIE/ - Loď rotundy Petra a Pavla, která stojí na vyvýšenině nedaleko obci Zákolany na Kladensku, je vůbec nejstarší stavbou v Čechách. Archeologové navíc prokázali, že kopec nad zdejším Zákolanským a Týnickým potokem osidlovali naši předci už dokonce v devátém století před Kristem. Kromě toho je celé místo opředeno řadou legend o svatém Václavovi, ale také o silné energii  

Češka napadená v Egyptě je v kritickém stavu a není schopna převozu

Češka, která byla 14. července v egyptské Hurghadě pobodána teroristou, je v káhirské nemocnici stále v kritickém stavu. Ten se navíc v posledních dnech zhoršil. Na místo proto dnes odletěl i tým českých zdravotníků pod vedením ředitele pražské záchranné služby Petra Koloucha.

Nové logistické centrum nabídne lidem práci

Buštěhrad - To, co se už dlouho mezi lidmi v Kladně a okolí šušká, bylo potvrzeno. Německý obchodní řetězec Lidl plánuje na okraji města postavit svůj velkosklad.  

Chcete uvolnit svou mysl? Vydejte se na jógu

Střední Čechy /ANKETA/ - Každodenní stres a pracovní nasazení si vybírá svou daň. Většina z nás je pod velkým tlakem. Pokud toužíte po aktivitě, která zpevní vaše tělo a ještě přitom uvolní vaši mysl, je jóga přesně to, co hledáte.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení